Poznáte kvaku? Čo je kvaka? Ide o druh zeleniny, no nie veľmi známy. Zároveň však nejde o žiadnu novo vyšľachtenú zeleninu, práve naopak. Prvé zmienky o vzniku a využívaní tejto zeleniny možno hľadať už v 15. či 16. storočí, pričom pôvodom je pravdepodobne zo severu Európy. Táto koreňová zelenina bola tak už oddávna využívaná ako zelenina, taktiež ako krmovina.
Ide v podstate o kríženca viacerých zeleninových druhov, najmä kalerábu a repy. Kvaka je charakteristická jedlou buľvou, ktorá má zvonka podľa konkrétneho kultivaru žltú až hnedastú, fialkovú či čiernu farbu, zvnútra spravidla bielu. Na túto zeleninu sa rokmi zabudlo, no v dnešnej dobe si opäť získava fanúšikov. Nájsť je ju možné vo väčších supermarketoch, u miestnych pestovateľov a taktiež nie je problém si ju vypestovať vo vlastnej záhrade. Prečo sa ju oplatí zaradiť do jedálnička? Prečo je kvaka zdravá? Aké vitamíny obsahuje kvaka? Viac v článku!
Aké má kvaka účinky na zdravie?
1. Konzumácia kvaky poskytuje mnohé živiny, minerály a vitamíny
Z kvaky sa v prvom rade vyplatí variť preto, lebo dokáže nášmu telu doplniť mnohé potrebné živiny. Obsahuje menšie množstvo bielkovín, sacharidov a hlavne veľa vlákniny. Tuk v nej takmer nenájdeme. Zato je bohatá na viaceré vitamíny, minerálne látky a stopové prvky. Je napríklad zásobárňou vitamínov C aj K, obsahuje i niektoré vitamíny skupiny B, ďalej draslík, fosfor, horčík, železo, selén či vápnik.
Odporúčame: Ako si doplniť niacín? Spoznajte najbohatšie potravinové zdroje!
Shutterstock®2. Kvaka zmierňuje tráviace problémy
Konzumáciou kvaky je možné podporiť dobré trávenie a činnosť tráviaceho systému. Je to hlavne i vďaka obsahu vlákniny, ktorá je dôležitá z hľadiska funkcie čriev. Kvaka podporí prečistenie tráviaceho traktu, peristaltiku čriev a pravidelné vyprázdňovanie. Do jedálnička sa ju oplatí zaradiť pri rôznych tráviacich problémoch, hlavne pri nepravidelnom vyprázdňovaní a zápche, taktiež je dobrým pomocníkom pri otravnom nadúvaní a plynatosti.
3. Kvaka posilňuje imunitu
Ako bolo vyššie zmienené, táto koreňová zelenina patrí aj medzi zdroje vitamínu C. A tohto vitamínu obsahuje značné množstvo, konkrétne okolo 25 mg na stogramovú porciu. Pre porovnanie, denné odporúčané množstvo tejto látky je u bežného zdravého dospelého jedinca v rozmedzí od 75 do 130 miligramov.
Vitamín C je pritom nevyhnutný pre správnu funkciu imunitného systému a dobrú odolnosť organizmu voči vírusovým a infekčným ochoreniam. Céčko je tiež silným antioxidantom.
Odporúčame: Stres a pokožka: Viete, ako veľmi ju ovplyvňuje a čo jej spôsobuje?!
Shutterstock®4. Kvaka udržuje zdravé kĺby a podporuje zdravie kostí
Kvaka obsahuje mnoho vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité pre dobrý stav a kvalitu kostí aj kĺbov. Podporuje tvorbu kostného aj kĺbového tkaniva. Je napríklad zdrojom vápnika, ktorého dostatok prispieva k prevencii osteoporózy.
Kvaka taktiež priaznivo vplýva na hladinu kyseliny močovej v krvi, preto sa ju do jedálnička odporúča zaradiť pri dne. Pri tomto ochorení dochádza k ukladaniu kryštálikov kyseliny močovej v kĺboch, čo spôsobuje rôzne ťažkosti. V rámci tradičnej medicíny sa kvaka dokonca využíva vo forme obkladov na zmiernenie opuchov kĺbov.
5. Kvaka podporuje správnu hladinu krvného tlaku a cholesterolu
Kvaka je bohatá na draslík, ktorý má priaznivý vplyv na hladinu krvného tlaku. Potreba draslíka pre tela rastie spolu so rastúcim množstvom prijatého sodíka. Nadmerný prísun sodíka, napríklad v dôsledku nadmerného solenia, často v kombinácii s nedostatkom draslíka vedie k vysokému tlaku.
Skrátka, čím viac sodíka prijímame, tým viac draslíka potrebujeme. Draslík vo všeobecnosti hrá dôležitú rolu v prevencii vážnych srdcovo-cievnych ochorení. Kvaku je vhodné konzumovať aj pri vysokom cholesterole a pre ľudí, ktorý si strážia hladinu cukru v krvi, tiež môže byť dobrou náhradou zemiakov.
Odporúčame: Aké sú prejavy histamínovej intolerancie? Toto treba o nej vedieť!
Shutterstock®6. Kvaka pomáha redukovať hmotnosť
Ak práve pracujete na znížení telesnej hmotnosti, verte, že kvaka je vo vašom jedálničku viac než vítaná. Ide o zdravú zeleninu s takmer zanedbateľným množstvom tukov, ktorá rovnako obsahuje minimum kalórií. Stogramová porcia kvaky nemá ani 40 kalórií. Zároveň obsahuje vlákninu, takže má nielen priaznivý vplyv na trávenie, ale prispieva aj k dobrému zasýteniu, čím chráni pred skorými návalmi hladu.
7. Kvaka bráni vzniku rakoviny
Kvaka obsahuje množstvo antioxidantov, ako sú vitamín C a niektoré fytochemikálie, ktoré môžu pomôcť v boji proti vzniku rakoviny. Tieto antioxidanty neutralizujú voľné radikály, ktoré by mohli poškodzovať bunky a spôsobiť ich nekontrolovateľné delenie.
Ďalej obsahuje glukozinoláty, zlúčeniny nachádzajúce sa aj v iných kapustovitých rastlinách (ako brokolica a kapusta), ktoré sa v tele premieňajú na biologicky aktívne látky s potenciálnym protirakovinovým účinkom. Štúdie naznačujú, že konzumácia kapustovitej zeleniny, ako je kvaka, môže byť prospešná pri znižovaní rizika určitých druhov rakoviny, najmä rakoviny hrubého čreva, pľúc a prsníka.
Kvaka sa dá pripraviť rôznymi spôsobmi
Veľkou výhodou kvaky je aj možnosť rôznorodého spracovania a využitia, takže si ju môže človek vždy vychutnať inak. Uplatnenie nájde podobne ako kaleráb, zeler či reďkovka. Jej chuť je mierne korenistá a pikantná. Surová sa hodí do šalátov, podobne sa dokonca dajú konzumovať aj jej mladé listy.
Kvaku je však možné využiť ako náhradu zemiakov. Pripravte z nej pyré či pečené hranolčeky. Taktiež je vhodná do polievok alebo rôznych zapekaných pokrmov. Pokojne z nej môžete pripraviť placky alebo gratinovať so smotanou. Čomu dáte prednosť?
Tipy na varenie s kvakou:
- Kvakové pyré – Pripravte kvaku podobne ako zemiakové pyré. Stačí ju uvariť do mäkka, pridať maslo, soľ a trochu smotany na jemné a krémové pyré.
- Pečená kvaka – Nakrájajte kvaku na kocky alebo hranolky, pokvapkajte olivovým olejom, pridajte soľ, bylinky (napr. rozmarín alebo tymian) a pečte v rúre do zlatista.
- Kvaka v polievke – Pridajte kvaku do zeleninovej alebo krémovej polievky ako náhradu za zemiaky. Skvelo sa hodí do polievok s mrkvou, zelerom alebo tekvicou.
- Kvaka na šalát – Nastrúhajte surovú kvaku do šalátov, podobne ako kaleráb alebo reďkovku. Dodá chrumkavosť a jemne pikantnú chuť.
- Kvaka v dusených jedlách – Kvaka sa výborne hodí do dusených pokrmov a ragú. Skúste ju pridať k dusenému mäsu alebo zelenine, kde sa uvarí do jemna a obohatí chuť jedla.
- Kvakové placky – Nastrúhajte kvaku, zmiešajte s vajcom, trochou múky, soľou a korením. Vytvarujte placky a opečte ich na panvici do chrumkava.
- Kvakové hranolky – Nakrájajte kvaku na tenké hranolky, ochuťte ich obľúbenými koreninami a pečte v rúre ako zdravú alternatívu k zemiakovým hranolkám.
Aktualizovaný článok: 13.11.2024