Stres a pokožka: Viete, ako veľmi ju ovplyvňuje a čo jej spôsobuje?!

vplyv stresu na pokožku

Stres a pokožka – zdanlivo dva vzdialené elementy, no napriek tomu spolu veľmi úzko súvisia. Stres totiž robí s pokožkou „divy”, no nie tie dobré zázračné, ale skôr negatívne. Súvisí to aj so starým dobrým heslom, ktoré hovorí, že krása vyžaruje zvnútra. A preto, ak je v nepohode naše vnútro, je to vidno aj navonok, konkrétne na pleti a všeobecne na pokožke. Ako spoznáte, že aj vaša pokožka je v strese? Čo stres spôsobuje našej pleti? Môže sa objaviť akné spôsobené stresom? Alebo ekzém či iné kožné problémy? Viac v článku!

Ako spolu súvisí stres a pokožka?

Stres a pokožka sú úzko prepojené, pretože emocionálny a fyzický stres má priamy vplyv na stav našej kože. Keď sme v strese, naše telo uvoľňuje hormóny, ako je kortizol, ktoré môžu ovplyvniť rôzne procesy v organizme vrátane funkcie kože. Stres môže narušiť prirodzenú rovnováhu pokožky, oslabiť jej ochrannú bariéru a znížiť jej schopnosť regenerácie, čo môže viesť k jej citlivosti a väčšej náchylnosti na problémy.

Stres ako rizikový faktory pre kožné problémy – ekzém, žihľavka, dermatitídy

Je vedecky dokázané, že väčšina kožných problémov pochádza z vnútorného zápalu, no veľkú úlohu v nich hrá aj mozog, a teda aj stres. Žihľavka, ekzém, dermatitída, ružovka aj psoriáza, to všetko sú nepríjemné zdravotné ťažkosti prejavujúce sa najmä na koži. Všetky tieto ochorenia možno stres nespôsobuje priamo, no je ich spúšťačom a tiež ich nesmierne zhoršuje. Aj preto ak máte niektorý z týchto kožných problémov, zamyslite sa či nie je čas eliminovať stres zo svojho života.

Odporúčame: Ako dlho skladovať vajcia v chladničke a kedy ich radšej vyhodiť?

Stres ako príčina vzniku akné

Stres je jedným z faktorov, ktoré môžu prispieť k vzniku a zhoršeniu akné. Keď sme pod stresom, telo produkuje zvýšené množstvo hormónu kortizolu, ktorý spúšťa produkciu mazu v mazových žľazách. Tento nadbytok mazu môže upchať póry, čo poskytuje ideálne prostredie pre baktérie, ktoré spôsobujú akné. Zvýšená tvorba mazu je preto jednou z hlavných príčin, prečo stres môže priamo ovplyvniť stav našej pokožky a prispievať k výskytu akné, najmä na tvári, chrbte a hrudníku.

Okrem hormonálnych zmien stres narušuje aj rovnováhu imunitného systému, čo môže spôsobiť zápalové procesy v pokožke. Stres tiež spomaľuje regeneračné procesy kože, čo znamená, že zápalové vyrážky sa hoja pomalšie, čím sa zvyšuje riziko jaziev a pigmentových škvŕn. 

Zároveň ľudia v strese často podvedome dotýkajú svojej tváre alebo škrabú vyrážky, čo môže zhoršiť zápal a zvýšiť šírenie baktérií na pokožke. Tento začarovaný kruh spôsobuje, že stres nie je len spúšťačom akné, ale môže tiež zhoršiť jeho priebeh a komplikovať jeho liečbu.

Inšpiruj sa: Ako si doplniť draslík? Tieto potraviny vám na tanieri nesmú chýbať!

stres a ekzém
Shutterstock®

Problémy s krásou kvôli stresu

Stres v súvislosti s jeho prejavmi na pokožke spôsobuje mnoho beauty problémov, teda problémov s krásou. Hormonálna nerovnováha zo stresu sa často prejaví ako nadmerná tvorba pleťového mazu, čo v konečnom dôsledku vedie k akné. Mastná môže byť zo stresu aj pokožka hlavy, trápiť vás môže vypadávanie vlasov či lámajúce sa alebo lúpajúce sa nechty. Stres sa podpisuje aj na dokonalosti pleti. Dlhodobý stres totiž vedie k vzniku vrások, viditeľných liniek a tiež tmavých kruhov pod očami.

Tenšia koža a neschopnosť hojenia

Stres dokáže spôsobiť mnohé nepríjemnosti a najmä tie, ktoré pretrvávajú dlhší čas. Abnormálne hladiny kortizolu v krvi môžu dokonca spôsobiť aj to, že sa pokožka začne stenčovať. Čím je pokožka tenšia, tým je náchylnejšia na rôzne poranenia, akými sú modriny či rezné rany. Ukázalo sa, že pokožka pod neustálym stresom sa dokonca aj ťažšie hojí a je oveľa citlivejšia.

Odporúčame: Tajomstvo zdravých čriev: Prírodné probiotikum, ktoré ľahko nájdete v obchode so zeleninou!

Ako pomôcť stresom namáhanej pleti?

Na pomoc stresom namáhanej pleti je dôležité zamerať sa na jemnú starostlivosť a podporiť regeneráciu pokožky zvnútra aj zvonka. Tu je niekoľko účinných tipov:

  • Používajte jemné čistiace prípravky – Zvoľte čistiace produkty, ktoré odstraňujú nečistoty bez dráždenia a nevysušujú pokožku.
  • Dôkladne hydratujte – Vyberajte hydratačné krémy s upokojujúcimi zložkami, ako sú kyselina hyalurónová, aloe vera a ceramidy.
  • Zaraďte antioxidanty – Sérum s vitamínom C alebo extraktom zo zeleného čaju pomôže chrániť pokožku pred voľnými radikálmi.
  • Relaxačné techniky – Hlboké dýchanie, meditácia či joga pomáhajú znižovať hladinu stresu a podporujú zdravý vzhľad pleti.
  • Dostatok spánku a vyvážená strava – Kvalitný spánok a zdravá strava pomáhajú pleti regenerovať sa a udržať si rovnováhu.

TIP redakcie: Zamerajte sa na vnútornú výživu pokožky

Problémy s hojením pokožky môžu nastať aj v dôsledku nedostatočnej vnútornej výživy. Naša pokožka potrebuje množstvo aktívnych látok, aby bola vo skvelej kondícii. Ak ich neprijímame prostredníctvom stravy, je vhodné obrátiť sa na pomoc výživových doplnkov. Pleť ocení vitamín D, vitamín C, vitamín B3, ale aj zinok, kolagén či selén. 

Keď chcete pleti dopriať to najlepšie, rozhodne zvoľte kolagén v prášku – ľahko sa vstrebáva a naše telo ho dokáže prijať i využiť v plnej miere. A aký je najlepší kolagén na pleť? Rozhodne ten, ktorý jej dodá hydratáciu zvnútra a podporí jej krásu aj navonok. Využite akciu na kolagén na pleť s kódom „kzk".

Aktualizovaný článok: 11.11.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE