Čo je helikobakter pylori? Upozorní naň zlé trávenie aj zápcha!

helikobakter pylori

V našom tele prebýva obrovské množstvo symbiotických baktérií, ktoré prispievajú k správnej funkcii nášho organizmu. Medzi ne však rozhodne nepatrí takzvaný helikobakter pylori, ktorý sa usadzuje v niektorých častiach tráviaceho traktu a môže spôsobovať viaceré zdravotné ťažkosti. 

Čo je helikobakter pylori, vám povieme v nasledujúcom článku. Prezradíme vám, ako sa prejavuje prítomnosť tejto baktérie v tele aj aká je diagnostika a liečba tohto zdravotného problému.

Čo je Helicobacter pylori?

Helikobakter, latinsky Helicobacter pylori, je baktéria, ktorá je schopná infikovať telo človeka aj zvierat. V organizme sa najčastejšie usádza v oblasti žalúdka či dvanástnika. Reč je o pohyblivom mikróbe tyčinkovitého tvaru s charakteristickými bičíkmi. V tele vyvoláva zápaly aj ďalšie zdravotné ťažkosti. 

Ako sa prenáša helikobakter?

Spôsoby šírenia helikobaktera nie sú úplne objasnené, i keď sa predpokladá, že patogén je prenášaný z osoby na osobu. Známe je však to, že k infekcii dochádza najmä dvomi cestami:

  • fekálno-orálnou, 
  • orálno-orálnou.

Prvá z možností sa týka často práve malých detí. Ide o prenos pri vykonávaní potreby, pričom sú nedostatočne dodržiavané zásady osobnej hygieny. Okrem toho môže k infekcii dôjsť orálno-orálnou cestou, čiže baktéria sa prenáša z postihnutého človeka na zdravého, a to prostredníctvom slín. 

Hoci sú sliny pre túto baktériu skôr nehostinným prostredím, po odgrgnutí či pri refluxe sa helikobakter môže dostať až do ústnej dutiny. Tu prežíva pár minút, pričom môže dôjsť k infikovaniu, a to napríklad pri pití zo spoločného pohára či bozkávaní a podobne.

prejavy helikobaktera
Shutterstock®

Prejavy infekcie helikobakterom

Liečba helikobaktera by mala začať čo najskôr po nákaze. Práve preto nie je vhodné ignorovať zmeny vo svojom zdravotnom stave. Prvotné prejavy nákazy helikobakterom nemusia byť nijako zvlášť vážne a často bývajú ignorované. Ak však pretrvávajú dlhodobo, je vhodné ich prekonzultovať s lekárom. 

Medzi typické začiatočné príznaky patrí napríklad stála chuť na jedlo až pocity pažravosti. Postupne sa však pridávajú tráviace ťažkosti. Postihnutému horšie trávi a rovnako ho môže trápiť nadúvanie či zápach z úst. V ďalších fázach ochorenia sa pridávajú už vážnejšie zdravotné ťažkosti

U niektorých sa vyskytujú nepríjemné bolesti žalúdka. Časté je aj grganie či pálenie záhy. Okrem toho môže niektorých trápiť horká pachuť v ústach, zvracanie, zápcha aj stále pocity nevoľnosti. 

Pri ignorovaní príznakov a neliečení problému môže prítomnosť baktérie v organizme podnietiť až rozvoj zápalu žalúdka, čiže gastritídy.

Možná komplikácie pri infekcii helikobakterom

Samotná infekcia baktériou Helicobacter pylori nemusí spočiatku spôsobovať výrazné ťažkosti, no ak sa nelieči, môže viesť k viacerým vážnym zdravotným komplikáciám. Tieto problémy sa často vyvíjajú postupne a môžu postihnúť nielen tráviaci trakt, ale aj celkový zdravotný stav. Prevencia a včasná liečba sú preto kľúčové.

Možné komplikácie pri infekcii helikobakterom:

  • Chronická gastritída – zápal žalúdočnej sliznice, ktorý môže pretrvávať celé roky.

  • Žalúdočný alebo dvanástnikový vred – poškodenie sliznice vedúce k bolestiam, krvácaniu a riziku perforácie.

  • Žalúdočné krvácanie – môže nastať pri erózii ciev v dôsledku vredu.

  • Žalúdočný karcinóm – dlhodobá infekcia zvyšuje riziko vzniku rakoviny žalúdka.

  • MALT lymfóm – zriedkavý typ lymfómu spojený s infekciou helikobakterom.

  • Tráviace problémy bez jasnej príčiny – nadúvanie, nevoľnosť, grganie, ktoré môžu pretrvávať mesiace.

test na helikobaktera
Shutterstock®

Diagnostika helikobaktera

Existuje niekoľko spoľahlivých spôsobov, ako zistiť prítomnosť baktérie Helicobacter pylori v tele. Voľba metódy závisí od príznakov, veku pacienta aj prístupu lekára. Niektoré testy sú vhodné aj pre deti, iné sa používajú najmä pri podozrení na komplikácie, ako sú vredy či zápal žalúdka.

Domáce testy na helikobaktera

Na výskyt baktérie sa dá otestovať aj v pohodlí domova. Bežne dostupné testy fungujú na báze vzorky stolice a zisťujú prítomnosť antigénov helikobaktera. Sú vhodné ako orientačné testy, napríklad ak má človek opakované tráviace ťažkosti.

Výhody:

  • jednoduché použitie,

  • diskrétnosť,

  • vhodné na opakované testovanie po liečbe.

Nevýhoda: test nemusí byť 100 % presný, a preto je vhodné pozitívny výsledok konzultovať s lekárom.

Dychový test

Lekár často odporúča ureázový dychový test, ktorý patrí medzi veľmi spoľahlivé, neinvazívne metódy. Pacient vypije špeciálny roztok obsahujúci označenú močovinu, ktorú helikobakter v žalúdku štiepi, a vznikajúce plyny sa analyzujú v dychu.

Je vhodný najmä:

  • na diagnostiku aktívnej infekcie,

  • na kontrolu po liečbe,

  • pre deti i dospelých.

Gastroskopia

Najpresnejšia metóda, ktorá zároveň umožňuje detailné vyšetrenie žalúdočnej sliznice. Využíva sa najmä vtedy, ak má pacient dlhodobé problémy, bolesti, krvácanie alebo podozrenie na vredy.

Počas výkonu sa môže:

  • odobrať vzorka sliznice (biopsia) na mikroskopické alebo kultivačné vyšetrenie,

  • testovať prítomnosť ureázy, ktorú helikobakter produkuje.

Výhoda: presné zistenie infekcie aj posúdenie stavu žalúdka.
Nevýhoda: ide o invazívny zákrok s nutnosťou prehltnutia endoskopu.

Krvné testy

Vyšetrenie krvi na protilátky proti Helicobacter pylori sa využíva skôr orientačne, pretože nedokáže určiť, či ide o aktuálnu alebo prekonanú infekciu. Dopĺňa sa hlavne v úvode diagnostiky alebo tam, kde nie je možné urobiť iné testy.

Liečba helikobaktera

Medikamentózna liečba helikobaktera

Po potvrdení infekcie lekár stanovuje liečbu, ktorá často zahrňuje užívanie rozličných liekov aj antibiotík, a to najmä v prípadoch, kedy pacienta dlhodobo trápia symptómy ochorenia. Medikamentózna liečba helikobaktera je založená na tzv. eradikačnej terapii, ktorá kombinuje dve antibiotiká (napr. klaritromycín a amoxicilín) s inhibítorom protónovej pumpy (napr. omeprazol). 

Cieľom je úplne zničiť baktériu a zároveň znížiť tvorbu žalúdočnej kyseliny, čím sa podporí hojenie sliznice. Liečba trvá zvyčajne 7 až 14 dní, pričom jej úspešnosť môže byť ovplyvnená odolnosťou baktérie na antibiotiká, a preto je dôležité dodržiavať predpísaný režim.

Prírodné metódy liečby helikobaktera

Mnohí sa tiež obracajú na prírodné metódy liečby, pričom medzi tie najúčinnejšie sa radí aj terapia prostredníctvom chioskej mastichy. Reč je o živici stromov z ostrova Chios v Egejskom mori. Tá je už od staroveku známa svojimi priaznivými účinkami na trávenie a žalúdok.

Niektoré štúdie naznačujú, že chioská masticha môže prispieť k zníženiu množstva helikobaktera v žalúdku, najmä pri miernych formách infekcie alebo ako doplnok ku klasickej liečbe. 

Okrem nej sa spomína aj extrakt z brokolice (s obsahom sulforafánu), cesnak, kurkuma, zázvor či oregánový olej, ktoré majú prirodzené antibakteriálne vlastnosti. Aj pri prírodnej terapii však platí, že by mala byť konzultovaná s lekárom a nesmie nahrádzať odbornú liečbu v prípade vážnejších ťažkostí.  

Úprava stravovania

Nápomocná je aj úprava stravovania. Vhodné je obmedziť veľké porcie jedál aj nadmerné solenie a používanie korenia, konzumáciu sladkostí či alkoholu. Strava by mala byť naopak bohatá na vlákninu i vitamín C. Zabúdať by sa nemalo na osobnú hygienu a čistotu v kuchyni.

  • Jedzte častejšie menšie porcie, aby ste nezaťažovali žalúdok veľkým množstvom potravy naraz.

  • Vyhýbajte sa pikantným, mastným a vyprážaným jedlám, ktoré môžu podráždiť žalúdočnú sliznicu.

  • Obmedzte konzumáciu kávy, sýtených nápojov a alkoholu, ktoré zvyšujú žalúdočnú kyslosť.

  • Zaraďte do jedálnička fermentované potraviny, ako je kefír, kyslá kapusta alebo jogurt s probiotikami – podporujú rovnováhu črevnej mikroflóry.

  • Uprednostňujte varené a dusené jedlá pred pečenými či grilovanými.

  • Nejedzte tesne pred spaním – posledné jedlo si dajte minimálne 2–3 hodiny predtým, než si ľahnete.

  • Pite dostatok čistej vody – vyhýbajte sa sladeným nápojom.

Ako pristupovať k infekcii helikobakterom zodpovedne?

Helikobakter pylori je baktéria, ktorá môže dlhodobo ovplyvňovať tráviaci trakt a kvalitu života. Hoci nie každý infikovaný pociťuje ťažkosti, neliečená infekcia môže viesť k vážnym komplikáciám, ako je zápal žalúdka, vredy či dokonca zvýšené riziko rakoviny žalúdka. 

Práve preto je dôležité všímať si príznaky, podstúpiť vhodnú diagnostiku a v prípade potreby zvoliť efektívnu liečbu – ideálne kombináciu medicínskeho prístupu a podpory prirodzenej rovnováhy v tráviacom trakte. Správna hygiena, výživa a včasná konzultácia s lekárom môžu výrazne znížiť riziko aj nepríjemnosti spojené s touto bežnou, no podceňovanou infekciou.

Aktualizovaný článok: 21.05.2025

1 komentár

autor komentu

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

07.06.2019 06:36

prijala by som viac informácií o liečení

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE