Aké sú príčiny pálenia záhy? Odhaľte príčinu, zbavíte sa problému!

Trpíte pálením záhy? Pálenie záhy predstavuje pomerne častý zdravotný problém, ktorý trápi nemalú časť populácie. Niektorí šťastlivci sa s ním nestretnú ani raz či len zriedkakedy, mnohí s ním však bojujú pravidelne. 

Tento zdravotný problém sa odborne nazýva pyróza a ide o pálčivý pocit v oblasti od nadbruška až pod hrudnú kosť. Spravidla je táto nepríjemná špecifická bolesť spôsobená návratom žalúdočných štiav do pažeráka. Občasné pálčivé pocity dobre zaženie osvedčená sóda bikarbóna, no rovnako účinné sú aj mnohé bylinky na pálenie záhy

Je však vhodné poznať faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku týchto ťažkostí. Ak totiž poznáme príčiny nejakého zdravotného problému, je oveľa ľahšie s ním bojovať. Prečo vzniká pálenie záhy? Kedy ľudia pociťujú pálenie záhy častejšie? Ako môžu k vzniku problému prispieť stravovacie návyky, užívané lieky či nezdravý životný štýl? Zistite viac!

Možné príčiny a spúšťače pálenia záhy:

1. Ochorenie pažeráka

Pálenie záhy sa objavuje v prvom rade ako príznak viacerých ochorení. V mnohých prípadoch ide o jeden z prejavov refluxnej choroby pažeráka (gastroezofageálna refluxová choroba, gastroezofageálny reflux). Charakteristická je patologickou a dlhodobou poruchou dolného zvierača, v dôsledku čoho dochádza k chronickému prenikaniu natrávenej potravy aj žalúdočných štiav do pažeráka, čo dráždi jeho sliznicu. 

Okrem pálenia záhy môže človeka trápiť bolesť na hrudníku, suchý kašeľ či problémy s prehĺtaním. Pálenie záhy je ďalej aj jedným z príznakov zápalu pažeráka. Toto ochorenie sa prejavuje aj bolesťou pri prehĺtaní, bolesťou na hrudníku či v nadbrušku, zvýšenou tvorbou slín, grganím či nevoľnosťou.

2. Žalúdočné vredy

Za pálením záhy môže stáť aj iné ochorenie postihujúce tráviaci trakt – žalúdočné vredy. Tieto vredy sa vyskytujú na vnútornej výstelke žalúdka a vznikajú v dôsledku erózie ochranného slizničného povrchu. 

Hlavnými príčinami vzniku žalúdočných vredov sú infekcia baktériou Helicobacter pylori. Rolu zohráva aj fajčenie, konzumácia alkoholu či nadmerné užívanie nesteroidných protizápalových liekov.

Bude vás zaujímať: 7 dôvodov, prečo jesť chia semená: Prekvapivé, čo všetko dokážu

večerné jedenieShutterstock®

3. Nevhodné jedlá a zlozvyky či zlé stravovacie návyky

Vznik samotného pálenia v mnohých prípadoch podnecuje nevhodné stravovanie. Riziko vzniku tohto problému sa zvyšuje konzumáciou veľkých porcií jedla a preplňovaním žalúdka. Žalúdok tak môže produkovať väčšie množstvo kyselín a rovnako sa vytvára tlak na jeho steny, čo rovnako prispieva k unikaniu kyseliny. 

Veľmi škodlivé je v tomto smere aj rýchle či nepravidelné jedenie, konzumácia jedál počas chôdze a tesne pred spaním. Veľký vplyv má aj to, čo konkrétne človek je. Je známych mnoho potravín, ktoré môžu človeku spôsobiť trápenie s pálením záhy. 

Ide hlavne o mastné jedlá, ktoré sa v žalúdku zdržujú dlhšiu dobu. Niektorým ľuďom môžu ťažkosti spôsobovať pikantné či rajčinové jedlá, čokoláda, cibuľa aj cesnak, kyslé ovocie či orechy. Je to však veľmi individuálne. To, čo nevadí jednému, môže škodiť druhému. 

4. Alkohol, kofeínové a iné nápoje

Pozor si treba dávať aj na nápoje. Riziko vzniku pálenia záhy zvyšujú kofeínové nápoje aj alkohol. Niektorým zase prekážajú kyslejšie šťavy z citrusov alebo horúce nápoje. Ak mávate z času na čas pálenie záhy, je vhodné odsledovať si, či náhodou neprichádza práve po určitých potravinách.

5. Tehotenstvo

S pálením záhy neraz bojujú aj nastávajúce mamičky. Tento zdravotný problém sa pritom často objavuje hlavne v prvých troch mesiacoch tehotenstva, u niektorých žien môže pretrvávať až do pôrodu. Prečo vzniká pálenie v tehotenstve?

Rolu môže zohrávať vyššia hladina hormónov, resp. hormonálne zmeny. Hormóny, v tomto prípade progesterón, môžu ovplyvňovať pohyblivosť žalúdka či uvoľňovať zvierač pri vstupe do žalúdka. 

V pokročilejších štádiách tehotenstva tiež môže zväčšujúca sa maternica spôsobovať tlak na žalúdok, čo môže viesť až k páleniu záhy. V mnohých prípadoch problémy s pálením záhy po pôrode ustupujú.

Odporúčame: TOP bylinky na nepravidelnú menštruáciu: Ktoré upravia cyklus?

tehotenstvoShutterstock®

Ďalšie možné spúšťače príznakov pálenia záhy

 • Niektorí jedinci napríklad pociťujú tieto ťažkosti vtedy, keď sú v strese. 

 • Veľký vplyv má v tomto smere aj značná nadváha. Jej následkom je zvyšujúci sa tlak na žalúdok.

 • Rovnako je pre vznik pálenia záhy rizikové fajčenie

 • Okrem toho môžu k problému prispievať aj niektoré lieky, ktoré jedinec dlhodobo užíva. 

Ako predchádzať páleniu záhy?

 1. Upravte stravu: Vyhnite sa jedlám, ktoré spôsobujú pálenie záhy, ako sú pikantné jedlá, citrusové plody, paradajky, čokoláda, káva a mastné jedlá.

 2. Jedzte menšie porcie: Veľké porcie môžu zvyšovať tlak na žalúdok a spôsobovať reflux.

 3. Nejedzte tesne pred spaním: Jedzte aspoň 3 hodiny pred spaním, aby mal váš žalúdok čas spracovať jedlo.

 4. Udržujte zdravú hmotnosť: Nadbytočná hmotnosť môže zvyšovať tlak na bránicu a podporovať reflux.

 5. Prestaňte fajčiť: Fajčenie oslabuje dolný ezofageálny sfinkter, čo umožňuje kyselinám prenikať späť do pažeráka.

 6. Oblečenie: Vyhnite sa tesnému oblečeniu, ktoré môže vyvíjať tlak na brucho.

 7. Upravte polohu pri spaní: Spánok s mierne zvýšenou hlavou môže pomôcť zabrániť refluxu. Použite viac vankúšov alebo naklonený matrac.

 8. Obmedzte alkohol: Alkohol môže uvoľniť dolný ezofageálny sfinkter a spôsobiť reflux.

Kedy navštíviť lekára?

V prípade pálenia záhy platí, že ak vás tento problém trápi dlhodobo, je potrebné konzultovať zdravotný stav s lekárom. Návštevu lekára by ste nemali odkladať, ak silné pálčivé bolesti pociťujete viackrát počas týždňa, a to minimálne v priebehu mesiaca. 

AK vás dlhodobo trápia aj iné žalúdočné problémy, je potrebné konzultovať zdravotný stav s lekárom. Iba lekár vie stanoviť príčinu ťažkostí, vylúčiť možné ochorenia a hlavne stanoviť liečbu.

Článok aktualizovaný 15.5.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE