Ako podporiť liečbu ochorení močových ciest? Skúste tento prírodný liek!

Čoraz viac jedincov sa pri riešení mnohých zdravotných problémov obracia aj na prírodnejšie spôsoby liečby. Niet sa čomu čudovať, liečivú silu byliniek poznali nielen naše staré matere, ale zmienky o ich používaní pri liečbe rozličných ťažkostí sú staré snáď ako ľudstvo samé. 

Mnohé byliny sú nápomocné pri tráviacich ťažkostiach, vysokom krvnom tlaku a pri použití zvonka aj pri rôznych kožných ochoreniach a ranách. Rovnako sú známe rastlinky, ktoré majú blahodarný vplyv na močové cesty. Jednou z nich je aj pŕhľava dvojdomá, ktorej pŕhlivým listom sa ľudia skôr vyhýbajú. Hovoríme tu však o silnom prírodnom lieku na mnohé neduhy. Presvedčte sa sami!

Urtica dioica – pŕhľava dvojdomá

Pŕhľava dvojdomá, nazývaná aj žihľava, dorastá do výšky asi 50 až 120 centimetrov. Je to rastlina z čeľade pŕhľavovité. Koreň žihľavy je plazivý a ide o bohato rozkonárený podzemok. Listy majú tmavozelenú široko kopijovitú čepeľ s pílkovitým okrajom a kvety sú drobné a zelené. 

Sušenú drogu z pŕhľavy dvojdomej nájdete i v lekárňach, na internete či v predajniach so zdravými potravinami a sušenými bylinami. Na túto rastlinu však narazíte na každom rohu, a tak by bola škoda nenazbierať si ju do vlastných zásob.

Kedy a kde zbierať pŕhľavu?

Na zber mladých pŕhľavových lístkov sa môžete vybrať od skorej jari do začiatku jesene. Rozšírenie na Slovensku je bohaté. Pŕhľavu nájdete rásť ako burinu od nížin aj po podhoria. Vyskytuje sa v priekopách, pri vodných tokoch, v lužných lesoch aj v okolí ľudských obydlí. Pozor si však dávajte na zber v blízkosti ciest a rovnako nezabudnite na rukavice!

Zbierajú sa mladé listy žihľavy, ale napríklad aj semienka. Zber listov žihľavy by mal prebiehať v čistom prostredí, ďaleko od veľkých ciest. Nazbieranú vňať pŕhľavy dvojdomej môžete nakrájať a nechať vysušiť prirodzene, prípadne aj v umelých podmienkach pri teplote do 50 °C. Sušené žihľavové listy je potrebné uschovávať v suchu.

Pozri aj: Ako si udržať cievy zdravé? Zabráňte vzniku kŕčových žíl, praskaniu cievok a iných ťažkostí!

pŕhľava dvojdomá

Zdroj: Shutterstock®

Zápar z pŕhľavy dvojdomej (žihľavový čaj)

Z takto pripravenej drogy si môžete ľahko a rýchlo pripraviť zápar s blahodarným vplyvom na ľudský organizmus. Jednu lyžičku sušenej pŕhľavy zalejte 2 dcl vriacej vody a nechajte lúhovať približne 15 minút.

Následne sceďte a teplé vypite. Takýto nápoj si môžete počas ťažkostí dopriať 2 a ž 3 razy denne. Pŕhľava je vhodná aj na dlhodobejšie vnútorné užívanie. Môžete si pokojne dopriať mesačnú kúru a až následne si dať pauzu.

Ako dokáže pŕhľava pomôcť?

Viete, aké má účinky pŕhľava? Pŕhľava dvojdomá obsahuje celý rad telu prospešných látok. Je zdrojom vlákniny, vitamínu C (aj iné vitamíny) aj minerálnych látok, ako sú napríklad železo, draslík či horčík. Obsahuje esenciálne oleje, flavonoidy. Zápar z tejto bylinky má detoxikačné, protizápalové a dezinfekčné účinky.

Podporuje imunitný systém aj látkovú premenu. V ľudovom liečiteľstve sa však táto bylinka často využíva práve pri chorobách močových ciest. Je súčasťou mnohých urologických čajov. Pôsobí močopudne a dokáže prečistiť obličky a celé močové cesty. Pŕhľavový čaj môže byť veľkým pomocníkom napríklad pri zápale obličiek.

Okrem toho však vďaka svojim diuretickým účinkom z tela odvádza aj nadbytočnú vodu. Táto bylina sa rovnako uplatnila pri ochoreniach látkovej premeny, problémoch s trávením aj pri reumatických chorobách. Nakoniec môžeme zmieniť, že pŕhľavový čaj je skvelým pomocníkom pri jarnej očiste tela.

Upozornenie pri užívaní pŕhľavy

Pŕhľava môže interagovať s niektorými liekmi, vrátane liekov na riedenie krvi, liekov na vysoký krvný tlak a niektorých diuretík. Ak užívate tieto alebo iné lieky, poraďte sa s lekárom alebo farmaceutom pred začatím užívania pŕhľavy.

Niektorí ľudia môžu byť alergickí na pŕhľavu, čo môže spôsobiť vyrážky, svrbenie alebo iné alergické reakcie. Bezpečnosť užívania pŕhľavy počas tehotenstva a dojčenia nie je úplne preštudovaná. Tehotné a dojčiace ženy by sa mali pred užívaním tejto byliny poradiť s lekárom.

Odporúčame: Viete, ako využiť himalájsku soľ inak? Určite nepatrí len do jedla!

pŕhľavový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa dá ešte pŕhľava využiť?

• ​Žihľava na vlasy (žihľavový odvar)

  • čerstvé žihľavové listy asi 2 šálky
  • 4 šálky vody

Do hrnca nalejte vodu, priveďte k varu a vložte do nej žihľavu. Nechajte variť približne 20 až 30 minút, avšak teplotu na sporáku znížte. Hotový odvar odstavte a nechajte vychladnúť. Ovar preceďte a použite na oplachovanie vlasov. 

• ​Žihľavová tinktúra

  • čerstvé listy žihľavy
  • aspoň 40 % alkohol

Žihľavu poriadne umyte a nechajte vyschnúť. Následne ju preložte do sklenenej nádoby a zalejte alkoholom tak, aby bola úplne ponorená. Fľašu či sklenenú nádobu uzavrite a nechajte lúhovať na tmavom mieste približne 2 týždne. Občas fľašou pretrepte. Po 2 týždňoch preceďte. Hotovú tinktúru prelejte do sklenenej fľaše a uzavrite. 

Pri vnútornom užívaní sa odporúča užiť 1 čajovú lyžičku tinktúry rozpustenú v menšom množstve vody, a to 3-krát denne. Pri vonkajšom použití sa odporúča tinktúru naniesť na postihnuté miesto. 

• ​Žihľavový sirup

  • 3 litre vody
  • 100 ks žihľavy
  • 3 citróny
  • 100 g kyseliny citrónovej
  • 3 kg cukru

Vodu dáme prevariť a necháme ju vychladnúť. Následne do nej pridáme umytú žihľavu, nakrájané citróny na kolieska, kyselinu citrónovú a necháme odstáť 24 hodín. Na druhý deň výluh precedíme, žihľavu vyžmýkame, pridáme cukor a prevaríme. Hotový žihľavový sirup prevaríme a dáme do fliaš. 

TIP: Viete, aké účinky majú semienka pŕhľavy? Zisti viac v tomto článku: Vieš, aké zdravé sú žihľavové semienka? Ich účinky ťa milo prekvapia!

Článok aktualizovaný 15.4.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE