Poznáte kvaku? Nejde o žiadnu modernú potravinu, ktorá aktuálne naberá na veľkej popularite, práve naopak. Ide o potravinu, ktorú si skôr pamätajú staršie ročníky. Kvaka, nazývaná aj turín, je stará koreňová zelenina a tiež kŕmna plodina. V minulosti sa pestovala hojne, postupne ju však vytlačili zemiaky.
Nie je úplne isté, či boli kvaky vypestované zo starých foriem repky olejnej (Brassica napus) alebo krížením kapusty obyčajnej a kapusty poľnej. Vzhľadom sú však veľmi podobné bielej reďkovke alebo kalerábu, dokonca ani chuť nie je zvlášť vzdialená. Typická je prevažne guľovitá buľva bielej, žltej alebo fialkovej farby, ktorú možno konzumovať bežne ako iné druhy koreňovej zeleniny.
Avšak, hoci dnes už kvaka nie je bežnou súčasťou jedálnička, úplne sa na ňu nezabudlo. Dopestovať si ju zo semienok môžete aj v záhrade. Tie sa vysievajú od marca do mája a podľa toho sa môžete z úrody tešiť koncom leta alebo počas jesene. Kvaka nie je náročná na pestovanie, nevyžaduje ani zvlášť výživnú pôdou. Naraziť však na ňu môžete aj v niektorých väčších supermarketoch alebo na miestnych trhoviskách.
Ak si však neviete dať s kvakou rady, poradíme vám. Používať ju možno v podstate veľmi podobne ako zemiaky. Hodí sa teda ako príloha aj ingrediencia do rôznych pokrmov. Prinášame vám 5 receptov, ktoré musíte vyskúšať.
Kvaková polievka
Ingrediencie:
-
2 väčšie domáce kvaky (cca 400 až 450 g)
- 2 – 3 mrkvy
- 2 petržleny
- 1 malý zeler
- 3 – 4 stonky stonkového zeleru
- 3 – 4 zemiaky
- cca 6 PL jačmenných krúp
- mletá červená paprika
- 1 cibuľa
- olivový olej
- soľ
- mletá rasca
- korenie garam masala
- štipka mletého chilli
- sušený cesnak
- čerstvá petržlenová vňať
Postup: Všetku zeleninu si očistíme a nakrájame na kocky, cibuľu nakrájame najemno. Následne si v hrnci rozpálime trochu oleja a osmažíme na ňom cibuľku. Potom pridáme aj ostatnú zeleninu (okrem zemiakov), čiže kvaku, mrkvu, zeler, stonkový zeler a petržlen. Po chvíľke pridáme rascu, soľ a ostatné koreniny (garam masala, chilli, červená paprika). Pár minút restujeme.
Dôkladne premiešame a zalejeme vodou. Pridáme opláchnuté jačmenné krúpy a varíme, kým sú takmer mäkké. Potom do polievky pridáme aj kocky zemiakov a povaríme do zmäknutia. Podľa potreby prilejeme počas varenia vodu. Pred koncom varenia ešte podľa chuti pridáme sušený cesnak a soľ, taktiež nasekanú petržlenovú vňať. Môžeme odstaviť a podávať.
Odporúčame: Karfiolový šalát – 5 chutných verzií, ktoré si zamilujete
Zdroj: Depositphotos
Zapečená kvaka s karfiolom
Ingrediencie:
-
2 kvaky
- 2 mrkvy
- 1/2 karfiolu
- 2 balíčky mozzarelly
- 100 ml šľahačkovej smotany
- 100 g bieleho jogurtu
- 300 g cestovín tagliatelle
- 3 vajcia
- čerstvý rozmarín
- soľ a mleté čierne korenie
Postup: Očistenú kvaku a mrkvu nakrájame na tenké plátky. Karfiol taktiež nakrájame na menšie kúsky, ideálne na plátky. Zeleninu uložíme do pekáča, osolíme a okoreníme a poukladáme na ňu nakrájanú mozzarellu a rovnako trochu predvarené cestoviny. V miske si vyšľaháme vajcia so smotanou a jogurtom, pridáme aj nasekaný rozmarín. Osolíme a nalejeme do pekáča. Dáme zapiecť pri teplote 180 °C na asi 20 až 30 minút.
Prívarok z kvaky
Ingrediencie:
-
500 g zemiakov
- 300 g kvaky
- 1-2 topinambury (cca 100g) – voliteľné
- 1 cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- olivový olej
- 500 ml vody
- 250 ml smotany na varenie
- 2 bobkové listy
- ¼ ČL mletého muškátového orieška
- ½ ČL mletej rasce
- mleté čierne korenie a soľ
Postup: Zemiaky, kvaku aj topinambury si očistíme a následne nakrájame na kocky. Cibuľu očistíme a nasekáme nadrobno. Potom si ju osmažíme na oleji v hrnci a pridáme všetky korenia. Následne pridáme aj kvaku a topinambury. Zalejeme vodou a povaríme 20 minút. Potom pridáme zemiaky a polovicu smotany. Povaríme do zmäknutia.
Následne prívarok trochu rozmixujeme, ale tak, aby v ňom zostali aj kúsky. Nakoniec prilejeme zvyšnú smotanu, podľa chuti ešte osolíme a okoreníme. Necháme prehriať pár minút a odstavíme. Podávať môžeme napríklad s chrumkavým pečivom a uvareným vajíčkom.
Odporúčame: Rýchla fazuľová polievka z konzervy – hotová raz-dva aj bez dlhého máčania fazule
Zdroj: Depositphotos
Kvaková kaša
Ingrediencie:
-
250 g kvaky
- 400 g zemiakov
- 1,5 PL maska
- 50 až 100 ml horúceho mlieka
- soľ
- pažítka alebo petržlenová vňať
Postup: Kvaku aj zemiaky si ošúpeme. Kvaku nakrájame na menšie kúsky a zemiaky na väčšie. Takto zabezpečíme, že sa nám uvaria za približne rovnaký čas. Dáme do vody, osolíme a necháme variť do zmäknutia. Potom zeleninu scedíme, pridáme maslo a začneme miešať pučidlom na zemiaky.
Postupne pridávame horúce mlieko. Keď je kaša hotová a krásne krémová, podľa chuti môžeme posypať čerstvo nasekanou pažítkou alebo petržlenovou vňaťou. Podávame ako prílohu k mäsu, fašírkam, tofu alebo inému jedlu.
Kvaková baba
Ingrediencie:
-
2 kvaky
- soľ a mleté čierne korenie
- 100 g hladkej špaldovej múky
- 3 vajíčka
- 4 strúčiky cesnaku
- 100 ml mlieka
- majorán
- 1 väčšia cibuľu
Postup: Kvaku si ošúpeme a následne nastrúhame na hrubom strúhadle. Pridáme soľ a necháme odstáť aspoň 15 minút. Potom zo zeleniny vyžmýkame šťavu, ktorú pustila. Ku kvake pridáme múku, vajcia, čierne korenie, pretlačený cesnak aj mlieko. Ochutíme majoránom a pridáme aj nadrobno nakrájanú cibuľu.
Všetko spolu dobre vymiešame, aby sme dostali jednotnú zmes. Tú vylejeme na plech s papierom na pečenie a rovnomerne rozotrieme. Pečieme pri teplote 200 °C asi 30 minút. Po upečení necháme ochladnúť a môžeme podávať, buď samostatne, alebo s kyslou smotanou či zeleninou, tiež ako prílohu ku krémovým polievkam.