Cuketa je veľmi vďačná zelenina. Počas sezóny ju vieme kúpiť za pár centov, prípadne si ju vo veľkom množstve môžeme bez väčších problémov dopestovať i vo vlastnej záhrade. A jej ešte väčšou výhodou je to, že sa z nej dá pripraviť veľké množstvo rozličných dobrôt. Cuketu vieme pridať do rizota, nastrúhať do cestovín alebo placiek, zapekať so zemiakmi, nakrájať do omelety aj pripraviť vo forme polievky alebo zdravých hranolčekov. A to zďaleka nie je všetko. Cuketu môžeme hodiť na gril počas letnej grilovačky, môžeme ju zavárať alebo dokonca použiť do koláčov, sladkých aj slaných.
V sladkých koláčoch je na prekvapenie cuketa viac než vítaná. Múčniky sú totižto vďaka nej veľmi šťavnaté a svieže. Rozhodne sa však oplatí vyskúšať cuketový koláč i v slanej verzii. Ak ste to ešte neskúšali, tak to môžete napraviť vďaka receptu, ktorý nájdete nižšie. Prinášame vám inšpiráciu na prípravu slaného cuketového koláča. Ten si počas horúcich dní môžete pokojne dopriať aj ako ľahký obed či večeru. Vďaka kuraciemu mäsu, ale aj vajíčkam, je bohatý na bielkoviny a dobre vás zasýti. Chutí skvelo i samotný, pokojne ho však môžete podávať aj so sviežim zeleninovým šalátom či jogurtovým dresingom. Stačí už len zapnúť rúru a môžeme ísť na to!
Prečo zaradiť cuketu do jedálnička?
Než sa pustíme do pečenia lahodného a zdravého cuketového koláča, môžeme sa ešte pozrieť na živiny, ktoré v cukete nájdeme a benefity, ktoré nám konzumácia tejto zeleniny ponúka. Veľkou výhodou cukety je nízka energetická hodnota, takže sa človek pri jej konzumácii rozhodne nemusí obávať prebytočných kalórií. Pravdou je, že v cukete nenájdeme skoro žiadne kalórie, zvyčajne ide o menej než 20 kalórií na 100 g. Samozrejme, všetko závisí aj od toho, ako cuketu pripravíme. Ďalšou výhodou cukety je aj veľmi vysoký obsah vody, a to nad 90 %. Skvelo nám teda pomôže s hydratáciou organizmu zvnútra. Cuketa nám vie však v určitých množstvách doplniť hlavne viaceré živiny, napríklad:
- vlákninu,
- vitamín C,
- vitamíny skupiny B (B1, B6, B9 aj iné),
- vitamín K,
- luteín a zeaxantín,
- železo, draslík, fosfor, horčík a ďalšie minerály.
Konzumáciou cukety môžeme vďaka jej zloženiu hlavne podporiť dobré trávenie. Obsiahnutá vláknina hrá veľkú rolu v prevencii zápchy. Ukryté karotenoidy (luteín a zeaxantín) zase majú priaznivý vplyv na funkciu zraku. Cuketa je tiež vítanou súčasťou jedálnička aj pri vysokom cholesterole či vysokom krvnom tlaku.
Skúste aj: Fantastická polievka z pečených paradajok: Jej chuť vás dostane!
Budeme potrebovať:
- 1 kg cukety
- 5 vajec
- 200 g celozrnnej špaldovej múky
- 200 g kuracích pŕs (alebo morčacích)
- 1 stredne veľkú cibuľu
- 3 strúčiky cesnaku
- petržlenovú vňať (voliteľné)
- olivový olej
- 1 – 2 ČL soli
- mleté čierne korenie
Postup prípravy:
- Ako prvé si na panvici s trochou oleja osmažíme nadrobno nakrájanú cibuľu, po chvíli pridáme aj cesnak.
- Následne pridáme aj na menšie rezančeky nakrájané kuracie prsia a opečieme ich zo všetkých strán. Necháme ochladnúť.
- Cukety umyjeme a aj so šupkou nahrubo nastrúhame. Osolíme a chvíľu počkáme, kým cuketa pustí prebytočnú vodu, ktorú následne odstránime.
- K cukete pridáme vajcia aj múku a poriadne vymiešame.
- Potom primiešame aj kuracie mäso a podľa chuti aj trochu nasekanej petržlenovej vňate. Podľa chuti ešte osolíme a okoreníme.
- Potom zmes nalejeme do silikónovej formy s priemerom 23 cm, prípadne do inej vhodnej nádoby na zapekanie. Podľa potreby vybranú formu trochu vymažeme olejom.
- Cuketový koláč pečieme približne 40 až 50 minút pri teplote 190 °C.
- Či je koláč hotový, môžeme skontrolovať zapichnutím špajdle. Vrch koláča by mal byť krásne zlatistý.
- Upečený cuketový koláč necháme trochu ochladnúť a môžeme podávať. Dobrú chuť!