Ako na hnojenie zeleniny a ovocia? Tieto tipy ocení každý záhradkár!

Rastliny spravidla vyžadujú do istej miery pravidelné hnojenie, či už hovoríme o izbovej zeleni, okrasných exteriérových drevinách či kvitnúcich rastlinách, ovocných stromoch, zelenine či dokonca zelenom trávniku. Jedným z hlavných dôvodov je postupné odčerpávanie živín z pôdy, v ktorej sú rastliny pestované. Rastliny z pôdy totiž získavajú mnohé látky dôležité pre ich rast. Potrebujú napríklad dusík, draslík, fosfor, horčík i mnohé ďalšie. Následný nedostatok živín z dôvodu nehnojenia môže viesť k zníženiu úrodnosti. Ako postupovať konkrétne v prípade hnojenia zeleniny a ovocia? Kedy a čím hnojiť? V článku tiež nájdete zopár tipov na hnojivá, ktoré si môžete rýchlo a jednoducho pripraviť i doma. 

Čo hnojiť a kedy?

Mnohé u nás často pestované druhy ovocia a zeleniny do značnej miery vyčerpávajú pôdne živiny, práve preto je hnojenie tak dôležité. Hnojenie zabezpečí dostatok živín v pôde a je dôležité pre dobrú úrodu. Treba si však dávať pozor nielen na nedostatočné hnojenie, ale aj nadbytočné. Prehnojenie totiž môže rovnako viesť k zníženiu kvality pôdy. Vo všeobecnosti sa odporúča hnojiť počas vegetačného obdobia vždy v menšom množstve, no pravidelne, aby mali rastliny čas postupne prijímať živiny. Zároveň platí, že jednotlivé rastliny by sme mali hnojiť individuálnym spôsobom, respektíve by sme mali sledovať požiadavky konkrétnej rastliny. Rôzne druhy zeleniny je možné hnojiť počas celého roka. Hnojivo by malo byť dobre zapracované do pôdy a nemalo by prísť do priameho kontaktu s rastlinou.

Medzi druhy zeleniny, ktoré nie sú až tak náročné na hnojenie, môžeme zaradiť napríklad hrach, reďkovku, cesnak, petržlen či cibuľu. Hnojenie naopak uvítajú paradajky, paprika, pór, baklažán, patizón, zemiaky či karfiol. Ovocné stromy sa odporúča hnojiť počas bezveterného počasia, a to v prvom rade na jar na podporu štartu vegetačného rozvoja. Vhodné je tiež hnojenie okolo septembra, a to na posilnenie ich koreňového systému pred prichádzajúcou zimou. Okrem toho je tiež odporúčané aj hnojenie po kvitnutí na podporu formovania úrody, čiže prevažne v mesiacoch jún a júl. 

Odporúčame: Ako využiť zvyšky kávy v záhrade? Vedeli ste o ich účinkoch?

hnojivo

Zdroj: Shutterstock®

Anorganické vs. organické hnojivá

Hnojivá môžeme vo všeobecnosti rozdeliť hlavne do dvoch základných kategórií, a to na organické a anorganické hnojivá. Anorganické hnojivá predstavujú priemyselné alebo minerálne hnojivá s vysokým obsahom živín. Do tejto kategórie patrí napríklad hnojivo NPK, ktoré obsahuje dusík, fosfor a draslík. Je vhodné na hnojenie zeleniny, ovocných stromov aj jahôd. Tiež sem radíme rôzne jednozložkové hnojivá, napríklad dusíkaté (napríklad liadok), vápenaté, draselné a ďalšie. Organické hnojivá naopak predstavujú prírodné hnojivá, ktoré sú ekologickejšie. Na tento účel je často využívaný hlavne hnoj domácich zvierat.

Ten sa používa najmä pri hnojení pôdy, v ktorej rastú plodiny s dlhšou vegetačnou dobou a zároveň náročnejšie na živiny. Ide napríklad o zemiaky, hlúbovú aj plodovú zeleninu, taktiež je ním možné hnojiť ovocné sady aj vinohrady. Na prírodné organické hnojenie je tiež možné využiť kompost. Kompostovaním navyše prispievame k minimalizovaniu tvorby odpadu. Dnes sa pre ekologickejšie a k životnému prostrediu šetrnejšie riešenie hnojenia využíva i takzvané zelené hnojenie. Jeho princíp spočíva v zapracovaní vybratých rastlín v skorom rastovom štádiu do pôdy, v ktorej prebehne ich postupný rozklad. To vedie k obohateniu pôdy. Na zelené hnojenie sa využíva mnoho druhov rastlín aj špeciálne zmesi na zelené hnojenie, ktoré sa dajú kúpiť v obchode či na internete.

Odporúčame: Aké rastliny skrášlia záhradné chodníky? Tieto sa oplatí vysadiť

anorganické hnojivá

Zdroj: Shutterstock®

Tipy na domáce hnojivá

Všetko potrebné na hnojenie záhradky je možné zohnať na internete či v predajniach so záhradnými potrebami. Ponuka je skutočne široká. Nájsť môžeme hnojivá priamo určené na niektoré druhy zeleniny či ovocia, čo nám značne uľahčuje výber vhodného hnojiva. Nie je však náročné vyrobiť si účinné hnojivo aj v pohodlí domova. Takéto domáce hnojivá sú ekologickejšie a spravidla i ekonomickejšie. Ktoré vyskúšate vy?

  • Zo zemiakových šupiek – šupky z 8 až 10 zemiakov necháme 36 hodín namočené v 2 l vody pri izbovej teplote. Následne scedíme a výluh použijeme na zalievanie a hnojenie drobného ovocia raz týždenne.
  • Z droždia – do 2,5 l vlažnej vody (okolo 30 °C) nasypeme 7 g sušeného droždia a 7 ČL cukru. Premiešame a necháme odstáť počas noci. Potom premiešame a na zalievanie používame zriedené v pomere 1:1 s bežnou vodou. Hnojivo z droždia je skvelé na uhorky aj paradajky. 
  • Z mlieka – zmiešame 500 ml čerstvého kravského mlieka a 5 l vody. Pripraveným roztokom môžeme ihneď zalievať zeleninu v záhonoch, ideálne raz týždenne. 

Odporúčame: Prečo zachytávať dažďovú vodu? Má to hneď niekoľko výhod!

organické hnojivá

Zdroj: Shutterstock®

  • Z kávovej usadeniny – kávovú usadeninu, respektíve grunt, stačí len primiešať a zapracovať do pôdy. Alebo zmiešajme pohár kávovej usadeniny s 10 až 20 l vody a použijeme na zalievanie. Vonkajšie rastliny môžu byť takto hnojené priebežne počas sezóny. Toto jednoduché domáce hnojivo ocenia jahody, paradajky, čučoriedky, ale aj kvety, ako napríklad hortenzie.
  • Z vaječných škrupín – škrupiny len rozomeľte na drobné časti až prášok, pridajte do pôdy v záhrade alebo črepníku a premiešajte. Pôda bude vďaka nim obohatená o dôležitý vápnik. Z tohto hnojiva sa budú tešiť paradajky aj papriky, ktoré na nedostatok vápnika v pôde značne trpia. Nedostatok vápnika môže spôsobiť hnitie špičiek paprík aj paradajok či pehovitosť jabĺk. 
  • Z banánových šupiek – dve šupky z banánov namočíme na dva dni do 1 l vody, následne použijeme na zalievanie. Toto domáce hnojivo dodá pôde viacero minerálnych látok a podporí rýchlosť rastu malých sadeničiek. 
  • Zo žihľavy – čerstvo nazbieranú vňať žihľavy nasekáme a vo vhodnej nádobe ju zalejeme odstátou vodou. Hladina vody by mala siahať aspoň 10 cm pod okraj. Následne zakryté necháme kvasiť na slnečnom mieste. Výluh pravidelne premiešavame, hotový je za 10 až 20 dní. Pri používaní výluh zriedime v pomere 1:10 s vodou a využijeme na polievanie. Toto hnojivo je vhodné na paradajky, hlúbovú zeleninu aj ovocné kríky, naopak nie je vhodné na cibuľu, cesnak, hrach či fazuľu. 
1 komentár
Jana Komadová

Jana Komadová

09.06.2021 19:18

Zihla u som nevedela ostatné poznám

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE