Prečo zachytávať dažďovú vodu? Má to hneď niekoľko výhod!

dažďová voda

Zber dažďovej vody predstavuje proces akumulácie a skladovania vody. Mnohí záhradkári pomocou rín a sudov zachytávajú dažďovú vodu stekajúcu zo striech a neskôr ju využívajú na polievanie. Dažďová voda poskytuje nezávislé a bezplatné zásobovanie. 

Najlepšie na tomto celom procese je to, že môže byť implementovaný kdekoľvek a na rôznych úrovniach – od jednoduchého suda až po komplexnú sústavu zachytávania dažďovej vody, ktorá je integrovaná do zavlažovacieho systému. Zber vody sa považuje za praktiku, ktorá je environmentálne zodpovedná a podporuje sebestačnosť. Aké sú výhody zachytávania dažďovej vody?

Benefity zachytávania dažďovej vody:

1. Erózia a záplavy

Zber dažďovej vody môže pomôcť životnému prostrediu mnohými spôsobmi. Znížením odtoku búrkovej vody, vďaka zberu dažďovej vody, dochádza k zoslabeniu prietokového objemu a rýchlosti v miestnych potokoch a riekach, a tým sa zmenšuje i riziko erózie a záplav v danej oblasti. Takisto vo svojich záhradkách môžeme zachytávaním vody zabrániť premočeniu a posunom pôdy.

2. Znižuje dopyt po podzemnej vode

Zdroje podzemnej vody sú v mnohých oblastiach čoraz viac namáhané. Kopanie hlbších studní je nielen drahé, ale môže spôsobiť aj škody na životnom prostredí, ako napríklad zrútenie pôdy. Zhromaždená dažďová voda môže poslúžiť ako zásoba a byť skvelým riešením v období sucha, aj keď sa vyčerpajú zásoby podzemnej vody.

Sudy na vodu
Shutterstock®

3. Šetrná k našim peňaženkám

Všetko od prania po kúpanie a splachovanie toaliet si vyžaduje veľké množstvo vody. Na niektoré veci je možné použiť dažďovú vodu – umývanie auta, domácich zvierat, pranie na chalupe. Dažďová voda je mäkká, a tak znižuje spotrebu čistiacich prostriedkov pri umývaní riadu a praní.

4. Zdravie rastlín

Tým hlavným dôvodom, prečo mnohí z nás zachytávajú dažďovú vodu, je polievanie. Zozbieraná dažďová voda všeobecne neobsahuje toľko druhov chemických látok a zlúčenín, ako je napríklad chlór. Používaním vody, ktorá je čistá a zdravá pre rastliny a stromy, môžeme tiež ušetriť peniaze, ktoré by sme inak minuli na kúpu hnojív a podporných roztokov pre poškodené alebo hynúce rastliny.

Dažďovú vodu môžeme použiť aj pre napájadlá pre vtáky, žľaby alebo iné nádoby pre záhradnú zver. Zozbieraná voda je tiež vhodná pre domáce, hospodárske zvieratá. 

Môžeme ňou naplniť jazierka, rybníky, bazény či fontány, opláchnuť ňou koreňovú zeleninu priamo po tom, ako ju vytiahneme zo zeme, umyť ňou záhradné náradie, kosačky na trávu a dokonca pri náhlych požiaroch môže byť i rýchlou a účinnou pomocou.

5. Ekologická zodpovednosť a udržateľnosť

Zachytávanie dažďovej vody je súčasťou udržateľného spôsobu života. Znižuje tlak na mestskú kanalizačnú sieť, minimalizuje plytvanie pitnou vodou a vedie ľudí k väčšiemu rešpektu voči prírodným zdrojom. Ak túto praktiku zavedie viac domácností v jednej oblasti, výsledný efekt môže prispieť k zmierneniu dôsledkov klimatickej zmeny – najmä sucha a extrémnych zrážok. Okrem toho môže slúžiť ako inšpirácia pre deti a mladých ľudí, ako prakticky a zmysluplne šetriť vodu a žiť ekologickejšie.

ako využiť dažďovú vodu
Shutterstock®

Ako zberať dažďovú vodu?

Zber dažďovej vody je jednoduchší, než by sa mohlo zdať. Najzákladnejším spôsobom je umiestniť veľký sud alebo nádrž pod odkvapový zvod zo strechy. Mnoho záhradkárov si takto zachytáva vodu automaticky počas dažďa. Ak chcete efektívnejší systém, môžete použiť špeciálne filtre na zvody, ktoré zachytia lístie a nečistoty, aby sa do nádoby dostala len čistá voda. Pre ešte lepší komfort možno systém prepojiť s hadicami alebo kvapkovou závlahou.

Pri výbere zbernej nádoby treba myslieť na jej objem, pevnosť a umiestnenie – ideálne na tienisté miesto, kde sa voda nebude prehrievať. Prikrytie nádoby je dôležité, aby sa do vody nedostávali nečistoty, aby sa nešíril zápach a nerozmnožovali sa komáre. Pre väčšie domácnosti alebo chaty existujú aj podzemné zásobníky na dažďovú vodu, ktoré sa dajú napojiť na domáci rozvod vody na úžitkové účely.

Možné nevýhody alebo úskalia zberu vody

Zber dažďovej vody je síce ekologický a výhodný, no spája sa s niekoľkými praktickými obmedzeniami, na ktoré treba myslieť:

  • Znečistenie vody zo strechy – voda môže obsahovať zvyšky prachu, vtáčieho trusu či chemických látok z krytiny.

  • Potreba pravidelného čistenia – sudy, filtre aj potrubia môžu zanesením stratiť účinnosť.

  • Zamŕzanie vody v zime – ak nie je nádoba prázdna alebo vhodne pripravená, môže prasknúť.

  • Obmedzené použitie v domácnosti – dažďovú vodu bez filtrácie nemožno použiť na varenie či pitie.

  • Estetika a priestor – väčšie zásobníky môžu narušiť vzhľad dvora alebo zaberať miesto.

Využitie dažďovej vody podľa sezóny

Jar

Na jar je dažďová voda ideálna na zalievanie čerstvo zasadených priesad, byliniek a nových záhonov. Využijete ju aj na napúšťanie jazierok alebo čistenie záhradného náradia, ktoré ste vytiahli po zime.

Leto

Počas leta poslúži dažďová voda najmä na polievanie trávnika, zeleninovej záhrady či ovocných stromov. V horúcich dňoch môžete do nej umiestniť napájadlá pre vtáky a včely alebo ju použiť na osvieženie terasy či skleníka.

Jeseň

V jesenných mesiacoch využijete dažďovú vodu na umývanie koreňovej zeleniny priamo po zbere. Môžete ju použiť aj na čistenie nádob, kvetináčov a odloženého náradia pred zimou.

Zima

Počas zimy je vhodné zachytenú dažďovú vodu skladovať v mrazuvzdorných nádobách alebo ju využiť ešte pred príchodom mrazov. Môže poslúžiť ako rezerva v prípade výpadku vody alebo v núdzových situáciách, napríklad na hasenie drobného požiaru.

Zber dažďovej vody je rozumným krokom pre prírodu aj domácnosť

Zachytávanie dažďovej vody nie je len jednoduchým ekologickým gestom, ale premysleným riešením, ktoré prináša úžitok počas celého roka. Šetrí životné prostredie, znižuje výdavky domácnosti a zároveň podporuje sebestačnosť aj vo chvíľach, keď sa voda stáva čoraz vzácnejšou komoditou. 

Či už ide o záhradu, domácnosť alebo zvieratá, dažďová voda má široké využitie, ktoré ocení každý, kto ju začne zhromažďovať. Nezabúdajte však ani na bezpečné skladovanie a pravidelnú údržbu – aby vám táto prírodná zásoba slúžila čo najdlhšie a najlepšie.

Aktualizovaný článok: 01.05.2025

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE