Ťahavé a závesné rastliny sú jedny z najlepších rastlín nielen do interiérov, ale aj do závesných košov okrasných záhrad. Sú stvorené na výsadbu napríklad do altánkov či záhradných priestorov, nakoľko ponúkajú očarujúci pohľad, keď sa doslova prevaľujú cez bočné steny kvetináčov. A práve tým dodávajú vertikálny priestor na originalite a zaujímavosti.
Aj keď ťahavé či popínavé rastliny môžu byť použité samostatne na vytvorenie úžasne jednoduchého závesného koša, krásne vyniknú aj na poličke v interiéri či v rohoch priestorov, ktoré potrebujete doplniť o originálnu prírodnú dekoráciu.
Dnes sme si pre vás pripravili inšpirácie ťahavých rastlín, ktoré zaručene rozžiaria každý priestor. Nech sa páči, nechajte sa vtiahnuť do sveta prenádherných (väčšinou nenáročných) ťahavých a popínavých rastlín.
Najkrajšie ťahavé rastliny do interiéru aj exteriéru:
Brečtan: Nenáročná krása pre dom aj záhradu
Brečtan je obľúbenou voľbou medzi milovníkmi zelene vďaka svojmu hustému, lesklému lístiu a schopnosti krásne popínať steny, zábradlia či závesné koše. Pôsobí elegantne v interiéri aj v exteriéri a zároveň pomáha čistiť vzduch v miestnosti.
Jeho pestovanie je nenáročné – brečtanu sa darí aj v polotieni a nevyžaduje časté zalievanie. Vyhnite sa však nadmernému polievaniu a priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by mohli listy spáliť. Pozor aj na jeho rozrastanie – ak ho pestujete vonku, udržiavajte ho pod kontrolou, pretože ide o rýchlo rastúcu a potenciálne invazívnu rastlinu, ktorá môže utláčať iné druhy.
Redakcia KAMzaKRASOU.sk - Alena Čabáková FreepikTradescantia zebrina: Trblietavý klenot medzi izbovkami
Rastlinka Tradescantia zebrina okamžite oživí váš interiér vďaka svojim nápadným listom – tmavozeleným s fialovými pásmi a jemným strieborným leskom. Táto farebná kombinácia pôsobí moderne, hravo a zároveň elegantne. Okrem dekoratívneho vzhľadu je zaujímavé aj to, že dokáže kvitnúť počas celého roka drobnými fialovými alebo ružovými kvetmi.
Táto rastlina miluje svetlé, ale chránené miesto bez priameho slnka, v ktorom najlepšie vynikne jej žiarivé sfarbenie. Je nenáročná na pestovanie a výborne sa hodí do závesných kvetináčov alebo na poličky, kde môže voľne splývať nadol. Zalievať ju treba až vtedy, keď vrchná vrstva pôdy preschne, a počas sezóny rastu (jar a leto) ju môžete podporiť hnojením dvakrát mesačne.
Okrem krásneho vzhľadu má Tradescantia zebrina aj praktické výhody – je známa tým, že pomáha čistiť vzduch v interiéri a zároveň veľmi rýchlo rastie. Vďaka tomu si ju môžete ľahko rozmnožiť odrezkami, ktoré zakorenia aj vo vode. Ideálna je pre začiatočníkov aj skúsených pestovateľov, ktorí chcú do svojho domova vniesť hravé farby s minimálnou námahou.
pinterest.com/plantcareforbeginners.com pinterest.com/smartgardenguide.com pinterest.com/plantsrescue.comFuchsie: Elegantné závesné krásky s exotickým vzhľadom
So svojimi kaskádovitými kvetmi pripomínajúcimi tancujúce sukne sú fuchsie jednou z najpôvabnejších ťahavých rastlín. Kvitnú bohato počas leta a sú dostupné v mnohých farebných variáciách – od jemne ružových po výrazné fialové tóny. Medzi najkrajšie odrody patria Fuchsia 'Purple Rain' či Fuchsia 'White King', ktoré v závesných nádobách vytvárajú efektné, pestrofarebné závesy.
Tieto rastliny sa cítia dobre na teplom, svetlom, ale nie úplne slnečnom mieste. Vďaka tomu sa hodia na terasy, balkóny aj parapety. V lete ich oceníte za ich neúnavné kvitnutie, pričom správnou starostlivosťou (pravidelné hnojenie a odstraňovanie odkvitnutých kvetov) ich krásu ešte znásobíte.
Fuchsie sú polotvrdé trvalky, ktoré je možné prezimovať – na jeseň ich stačí presunúť do chladnej miestnosti bez mrazu, obmedziť zálievku a na jar znovu zastrihnúť. V nasledujúcej sezóne vás opäť odmenia záplavou kvetov. Ich krehká krása v spojení s nenáročnou údržbou z nich robí ideálnu rastlinu aj pre menej skúsených pestovateľov.
pinterest.com/gardenloversclub.com pinterest.com/sunnysidegardensllc.comPaprade: Tieňomilné krásky s pravekou minulosťou
Mrazuvzdorné paprade predstavujú špeciálnu skupinu okrasných rastlín, ktoré sa v našich klimatických podmienkach radia k trvalkám s okrasným listom.
Historicky ide o najstaršie rastliny na našej planéte. Vznikli ešte za karbónu pred asi 400 milión rokmi. V tejto dobe spolu s prasličkami a plavúňmi zaznamenali najväčšie rozšírenie, kedy tvorili súvislé lesné porasty.
- Sú to prakticky výhradne rastliny tienistých stanovíšť a nerobí im problém ani hlboký tieň.
- Mohutnejšie druhy vysádzajte do podrastov vyšších drevín.
- Stredné vysoké druhy sa často kombinujú s inými trvalkami.
- Nízke sa často uplatňujú ako skalničky.
- V závislosti na druhu majú rôzne nároky na stanovište.
- Všeobecne platí že dávajú prednosť vlhším lokalitám s obsahom surového humusu v pôde.
Estetický efekt papradí je daný primárne listom, keďže vôbec nekvitnú. Paprade sú farebne i tvarovo rôznorodé a pri ich pozorovaní pôsobia ukľudňujúco.
Freepik pinterest.com/gardengatemagazine.comĎalšie popínavky do exteriéru aj interiéru
Ak hľadáte popínavky, ktoré môžete pestovať rovnako dobre doma aj na balkóne či terase, siahnite po voskovke (Hoya carnosa). Táto nenáročná rastlina vás poteší lesklými listami a krásnymi kvetmi v tvare hviezd. Zároveň znesie suchší vzduch interiéru aj vlhkejšie vonkajšie prostredie – stačí ju umiestniť mimo priameho slnka.
Skvelou voľbou je aj scindapsus (Scindapsus pictus) alebo zelenec (Chlorophytum comosum). Oba druhy vytvárajú elegantné previsy a dobre znášajú meniace sa podmienky. V lete ich môžete zavesiť von, na jeseň zas vrátiť do interiéru, kde zároveň čistia vzduch. Ich pestovanie zvládne aj začiatočník.
Medzi menej známe, no mimoriadne efektné popínavky patrí epipremnum (Epipremnum aureum), ktoré rýchlo rastie a dá sa ľahko viesť po opore. Rovnako dobre sa mu darí v závesnom črepníku, kde vytvára bohatú zelenú záclonu. Tieto rastliny sú ideálne na celoročné pestovanie s možnosťou letného „pobytu“ na balkóne či záhrade.
Tipy na starostlivosť o ťahavé rastliny
Ťahavé a popínavé rastliny sú vo všeobecnosti nenáročné, no pri nesprávnej starostlivosti môžu rýchlo stratiť svoju vitalitu a krásu. Ak chcete, aby vám robili radosť dlhé mesiace, stačí dodržiavať niekoľko základných pravidiel.
- Zalievanie s mierou – Väčšina týchto rastlín nemá rada premočený substrát. Zalievajte až vtedy, keď vrchná vrstva pôdy preschne, a dávajte pozor na vodu v miske pod kvetináčom.
- Svetlo a umiestnenie – Ťahavky milujú svetlé, no nie priame slnečné stanovište. Ideálne sú rozptýlené lúče na východnom alebo západnom okne.
- Pravidelné strihanie a tvarovanie – Skracovanie výhonkov podporuje hustotu a udrží rastlinu kompaktnú. Nebojte sa odstrihnúť aj dlhšie previsy, najmä ak začínajú rednúť.
- Hnojenie počas rastu – Od jari do jesene im doprajte výživu 1× za 2 týždne. V zime hnojenie obmedzte alebo úplne vynechajte.
- Letné premiestnenie von – Mnohé izbové ťahavky ocenia pobyt na čerstvom vzduchu. Na balkóne či v tienistej časti záhrady pookrejú, no na jeseň ich včas vráťte späť dovnútra.
Zdroj úvodnej fotky: Redakcia KAMzaKRASOU.sk - Alena Čabáková
Aktualizovaný článok: 10.05.2025