Mravce sú hojným a dôležitým hmyzom v mnohých záhradách. Hoci mravce môžu spôsobiť obavy, sú dôležitou súčasťou biodiverzity. Hniezda mravcov sa často vyskytujú v trávnikoch, kvetináčoch, kompostovacích nádobách a medzi koreňmi rastlín.
Mravce sú najaktívnejšie od apríla do októbra. Ide o fascinujúci eusociálny hmyz, ktorý je príbuzný včelám a osám (Hymenoptera). Mravce žijú v hniezdach, ktoré obsahujú mnoho stoviek a niekedy aj tisíce jedincov.
Väčšinou ide o bezkrídlové sterilné samice, známe ako robotnice, ale nájdu sa aj plodné samice (kráľovné) a samce.
Mravce - dôležitá súčasť ekosystému
Mravce sú jedným z najpočetnejších živočíchov a dôležitou súčasťou ekosystémov na celom svete, ktoré ovplyvňujú faunu a flóru celých ekosystémov.
V záhradách môžu byť dôležitými predátormi, ale zvládajú aj náletové a iné vošky a môžu spôsobiť narušenie pôdy.
Odporúčame: Bylinková záhrada - ako správne pestovať bylinky na slnku či v tieni?
Zdroj: Depositphotos
Mravce v záhrade
Mravce môžu spôsobiť obavy, ale sú dôležitou súčasťou biodiverzity zdravej záhrady.
Štruktúra eusociálneho hniezda môže byť zložitá s rôznymi obsadeniami a vekom pracovníkov mravcov.
- Často majú vzájomné vzťahy s hmyzom sajúcim šťavu, ako sú napríklad vošky.
- Mravce sa živia hlavne inými bezstavovcami, vrátane iných mravcov.
- Zbierajú tiež sladkú tekutinu známu ako medovka, ktorú vylučujú vošky a iný hmyz, ktorý sa živí šťavou.
- Mravce dokážu ochrániť vošky pred lienkami a inými predátormi, aby si zabezpečili zásobu medovice.
- Zvýšený počet vošiek môže spôsobiť väčšie poškodenie rastlín.
- Mravce spôsobujú priame škody na rastlinách – môžu narušiť pôdu okolo koreňov rastlín a uložiť ju na povrch počas svojich činností pri stavbe hniezd. To môže byť problém na trávnikoch a tam, kde sú nízko rastúce rastliny „pochované" vykopanou zeminou.
- Môžu tiež narušiť korene rastlín v kvetináčoch a nádobách. Toto narušenie môže tiež znamenať, že rastliny sú náchylnejšie na vädnutie, najmä keď sú suché pri koreňoch.
- Niekedy sa mravce zahniezdia v kompostoch, vtedy však nespôsobia žiadnu škodu.
- Niektoré mravce (väčšinou druhy Myrmica – bežne známe ako červené mravce) môžu človeka aj uštipnúť či uhryznúť, ale pre väčšinu ľudí to nie je nič iné ako iba malé podráždenie.
Mravce sú ale aj užitočné!
Mravce, či chceme či nie, sú pre našu záhradu potrebné. Prečo sú mravce užitočné?
- Zásobujú rastlinky.
- Privádzajú im živiny.
- Pôdu jemne prevzdušňujú.
- Cestičky, ktoré si vytvárajú pod zemou zabezpečujú prúdenie vzduchu a vody v zemi.
Druhy mravcov
- Mravec faraónsky (Monomorium pharaonis) – s charakteristickým červeným sfarbením, považujeme ho za škodcu. Jeho potravou sú zväčša potraviny.
- Mravec hôrny alebo Mravec lesný (Formica rufa) – ich robotnice sú dvojfarbené – červené a tmavohnedé. Dobrou správou je, že ich potravou sú vošky, ale aj hmyz a pavúky. Tento druh mravca je využívaný v boji proti škodcom.
- Mravec obyčajný (Lasius niger) – je klasický čierny mravec. Je najčastejšie sa vyskytujúcim mravcom v ľudských obydliach. Je často prítomný aj tam, kde sa nachádzajú napríklad vošky.
- Rod Myrmica – naň natrafíte v záhradách. Je to práve ten druh, ktorý vás môže opakovane poštípať.
Čo na mravce v záhrade?
Pri výbere možností „boja" proti mravcom v záhrade môžete minimalizovať poškodenie iných zvieratiek tak, že začnete s ekologickými metódami ničenia mravcov tam, kde páchajú najväčšie škody.
Vo väčšine prípadov by to malo zmierniť problém, nakoľko pesticídy proti mravcom v záhradách skutočne nie sú potrebné.
Ekologicky proti mravcom
Mravce by sa mali v záhradách tolerovať všade, kde je to možné, a kde nespôsobujú priame poškodenie záhradných rastlín. Pokiaľ nie sú hniezda mravcov obzvlášť problematické, mravce je najlepšie nechať na pokoji.
Ak je kolónia zničená, je pravdepodobné, že jej miesto zaujmú prichádzajúce kráľovné mravcov, ktoré prevezmú územie a môžu založiť ešte viac nových hniezd.
- Rozptýľte hromady mravcov na trávnikoch rozhádzaním vykopanej zeminy v suchý deň pred pokosením trávnika, inak sa pôda kosačkou rozmaže na povrchu trávnika.
- Ak má trávnik v dôsledku dlhoročnej činnosti mravcov nerovný povrch, odlúpnite trávnik na vyvýšených miestach, odstráňte prebytočnú pôdu a preložte trávnik.
Pesticídy proti mravcom
Ničenie mravcov pomocou pesticídov v záhradách je zbytočné, nepraktické a neúčinné. Používanie pesticídov môže potenciálne poškodiť aj iné zvieratá, čo má škodlivý vplyv na zdravie záhrady.
Na ničenie mravcov v budovách a v ich blízkosti je dostupných mnoho patentovaných práškov, návnad, sprejov a aerosólov na mravce, ktoré nie sú vhodné na záhradné použitie alebo aplikáciu na rastliny alebo pôdu a môžu mať škodlivý účinok.
Neprehliadnite: Ako pripraviť domáci púpavový med? Objavte jeho jedinečné účinky!
Zdroj: Depositphotos
Zaujímavosti o mravcoch
- Na celom svete je viac ako 12 000 druhov mravcov.
- Mravce sú prítomné všade, ale na Antarktíde ich určite nenájdete.
- Sú veľmi pracovité.
- Sú predátori nielen ostatných druhov hmyzu, ale aj ich vajíčok.
- Mravce nemajú uši ani oči.
- Posielajú chemické signály (feromóny), ktoré vypúšťajú telom – posielajú tým odkaz ostatným mravcom.
- Dokážu vziať na pleciach až 50-násobok svojej vlastnej váhy.
- Majú dva žalúdky – jeden pre ich vlastnú potrebu a druhý obsahuje jedlo, o ktoré sa delia s ostatnými členmi mraveniska.
Ako sa zbaviť mravcov?
- Mäta – mravce nemajú radi vôňu mäty. Pokiaľ ich teda nechcete pustiť za hranice svojej záhrady, vysaďte si do záhrady veľa mäty.
- Škorica – táto rada sa osvedčila mnohým záhradkárom ako jedno z najúčinnejších riešení na premnožené mravce v záhrade. Posypte preto miesta, kde majú mravce vychodené svoje cestičky.
- Klinčeky – korenie klinčekovec voňavý mravcov odpudzuje, a preto sa vašej záhrade vyhnú oblúkom.
- Borax + práškový cukor + horúca voda – rýchlym riešením, ako sa efektívne zbaviť mravcov, je zmiešať šálku cukru s ½ šálkou horúcej vody a pridať do nej lyžičku boraxu. Pasce s takto pripravenou zmesou rozmiestnite po záhrade. Ale POZOR. borax je nestráviteľný pre domáce zvieratá a deti, preto túto možnosť používajte veľmi opatrne.
- Vriaca voda – dosť krutý, ale veľmi účinný spôsob ako sa zbaviť mravcov, je zohriať vodu na 100 °C a poliať ňou mravenisko. Táto taktika sa dá použiť len v prípade, že viete, kde je mravenisko.
Proti mravcom použite napríklad aj:
- Citróny
- Pivovarské kvasnice
- Detský púder
- Kajanské korenie
- Kremelina
- Sóda bikarbóna
- Prášok do pečiva
- Citrusová šťava