Mravce sú hojným a dôležitým hmyzom v mnohých záhradách. Hoci mravce môžu spôsobiť obavy, sú dôležitou súčasťou biodiverzity. Hniezda mravcov sa často vyskytujú v trávnikoch, kvetináčoch, kompostovacích nádobách a medzi koreňmi rastlín.
Mravce sú najaktívnejšie od apríla do októbra. Ide o fascinujúci eusociálny hmyz, ktorý je príbuzný včelám a osám (Hymenoptera). Mravce žijú v hniezdach, ktoré obsahujú mnoho stoviek a niekedy aj tisíce jedincov.
Väčšinou ide o bezkrídlové sterilné samice, známe ako robotnice, ale nájdu sa aj plodné samice (kráľovné) a samce.
Mravce – dôležitá súčasť ekosystému
Mravce sú jedným z najpočetnejších živočíchov a dôležitou súčasťou ekosystémov na celom svete, ktoré ovplyvňujú faunu a flóru celých ekosystémov.
V záhradách môžu byť dôležitými predátormi, ale zvládajú aj náletové a iné vošky a môžu spôsobiť narušenie pôdy.
Zaujímavosti o mravcoch
Na celom svete je viac ako 12 000 druhov mravcov. Mravce sú prítomné všade, ale na Antarktíde ich určite nenájdete. Sú veľmi pracovité. Sú predátori nielen ostatných druhov hmyzu, ale aj ich vajíčok.
Mravce nemajú uši ani oči. Posielajú chemické signály (feromóny), ktoré vypúšťajú telom – posielajú tým odkaz ostatným mravcom. Dokážu vziať na pleciach až 50-násobok svojej vlastnej váhy. Majú dva žalúdky – jeden pre ich vlastnú potrebu a druhý obsahuje jedlo, o ktoré sa delia s ostatnými členmi mraveniska.
Druhy mravcov
- Mravec faraónsky (Monomorium pharaonis) – s charakteristickým červeným sfarbením, považujeme ho za škodcu. Jeho potravou sú zväčša potraviny.
- Mravec hôrny alebo Mravec lesný (Formica rufa) – ich robotnice sú dvojfarbené – červené a tmavohnedé. Dobrou správou je, že ich potravou sú vošky, ale aj hmyz a pavúky. Tento druh mravca je využívaný v boji proti škodcom.
- Mravec obyčajný (Lasius niger) – je klasický čierny mravec. Je najčastejšie sa vyskytujúcim mravcom v ľudských obydliach. Je často prítomný aj tam, kde sa nachádzajú napríklad vošky.
- Rod Myrmica – naň natrafíte v záhradách. Je to práve ten druh, ktorý vás môže opakovane poštípať.
Mravce v záhrade
Mravce môžu spôsobiť obavy, ale sú dôležitou súčasťou biodiverzity zdravej záhrady. Štruktúra eusociálneho hniezda môže byť zložitá s rôznymi obsadeniami a vekom pracovníkov mravcov. Často majú vzájomné vzťahy s hmyzom sajúcim šťavu, ako sú napríklad vošky.
Mravce sa živia hlavne inými bezstavovcami, vrátane iných mravcov. Zbierajú tiež sladkú tekutinu známu ako medovka, ktorú vylučujú vošky a iný hmyz, ktorý sa živí šťavou. Mravce dokážu ochrániť vošky pred lienkami a inými predátormi, aby si zabezpečili zásobu medovice.
Zvýšený počet vošiek môže spôsobiť väčšie poškodenie rastlín. Mravce spôsobujú priame škody na rastlinách – môžu narušiť pôdu okolo koreňov rastlín a uložiť ju na povrch počas svojich činností pri stavbe hniezd. To môže byť problém na trávnikoch a tam, kde sú nízko rastúce rastliny „pochované" vykopanou zeminou.
Môžu tiež narušiť korene rastlín v kvetináčoch a nádobách. Toto narušenie môže tiež znamenať, že rastliny sú náchylnejšie na vädnutie, najmä keď sú suché pri koreňoch. Niekedy sa mravce zahniezdia v kompostoch, vtedy však nespôsobia žiadnu škodu.
Niektoré mravce (väčšinou druhy Myrmica – bežne známe ako červené mravce) môžu človeka aj uštipnúť či uhryznúť, ale pre väčšinu ľudí to nie je nič iné ako iba malé podráždenie.
Mravce sú aj užitočné!
Mravce, či chceme či nie, sú pre našu záhradu potrebné. Prečo sú mravce užitočné?
- Zásobujú rastlinky
- Privádzajú im živiny
- Pôdu jemne prevzdušňujú
- Cestičky, ktoré si vytvárajú pod zemou zabezpečujú prúdenie vzduchu a vody v zemi
Ako rozpoznať, kedy sú mravce skutočný problém?
Mravce sú síce prirodzenou súčasťou záhradného ekosystému, no niekedy ich prítomnosť prerastie do nepríjemného zásahu do rovnováhy. Ak si všimnete, že sa opakovane objavujú veľké kolónie v koreňovej časti rastlín, ktoré začínajú vädnúť bez zjavnej príčiny, môže ísť o signál, že mravce narúšajú pôdu natoľko, že korene rastlín strácajú kontakt s vodou a živinami.
Podobne, ak si mravce vytvárajú hniezda priamo v kvetináčoch, dochádza k mechanickému poškodeniu koreňového systému a rastliny chradnú.
Ďalším problémovým javom je nadmerné premnoženie vošiek v kombinácii s vysokou aktivitou mravcov. Mravce totiž vošky chránia pred prirodzenými predátormi, čím podporujú ich množstvo. To môže viesť k devastácii výhonkov a listov. Ak si všimnete, že rastliny sú lepkavé od medovice a listy sa krútia či žltnú, a zároveň sa v okolí pohybujú húfy mravcov, je načase zasiahnuť.
Čo na mravce v záhrade?
Pri výbere možností „boja" proti mravcom v záhrade môžete minimalizovať poškodenie iných zvieratiek tak, že začnete s ekologickými metódami ničenia mravcov tam, kde páchajú najväčšie škody.
Vo väčšine prípadov by to malo zmierniť problém, nakoľko pesticídy proti mravcom v záhradách skutočne nie sú potrebné.
Ekologicky proti mravcom
Mravce by sa mali v záhradách tolerovať všade, kde je to možné, a kde nespôsobujú priame poškodenie záhradných rastlín. Pokiaľ nie sú hniezda mravcov obzvlášť problematické, mravce je najlepšie nechať na pokoji.
Ak je kolónia zničená, je pravdepodobné, že jej miesto zaujmú prichádzajúce kráľovné mravcov, ktoré prevezmú územie a môžu založiť ešte viac nových hniezd.
- Rozptýľte hromady mravcov na trávnikoch rozhádzaním vykopanej zeminy v suchý deň pred pokosením trávnika, inak sa pôda kosačkou rozmaže na povrchu trávnika.
- Ak má trávnik v dôsledku dlhoročnej činnosti mravcov nerovný povrch, odlúpnite trávnik na vyvýšených miestach, odstráňte prebytočnú pôdu a preložte trávnik.
Pesticídy proti mravcom
Ničenie mravcov pomocou pesticídov v záhradách je zbytočné, nepraktické a neúčinné. Používanie pesticídov môže potenciálne poškodiť aj iné zvieratá, čo má škodlivý vplyv na zdravie záhrady.
Na ničenie mravcov v budovách a v ich blízkosti je dostupných mnoho patentovaných práškov, návnad, sprejov a aerosólov na mravce, ktoré nie sú vhodné na záhradné použitie alebo aplikáciu na rastliny alebo pôdu a môžu mať škodlivý účinok.
DepositphotosAko sa zbaviť mravcov?
- Mäta – mravce nemajú radi vôňu mäty. Pokiaľ ich teda nechcete pustiť za hranice svojej záhrady, vysaďte si do záhrady veľa mäty.
- Škorica – táto rada sa osvedčila mnohým záhradkárom ako jedno z najúčinnejších riešení na premnožené mravce v záhrade. Posypte preto miesta, kde majú mravce vychodené svoje cestičky.
- Klinčeky – korenie klinčekovec voňavý mravcov odpudzuje, a preto sa vašej záhrade vyhnú oblúkom.
- Borax + práškový cukor + horúca voda – rýchlym riešením, ako sa efektívne zbaviť mravcov, je zmiešať šálku cukru s ½ šálkou horúcej vody a pridať do nej lyžičku boraxu. Pasce s takto pripravenou zmesou rozmiestnite po záhrade. Ale POZOR. borax je nestráviteľný pre domáce zvieratá a deti, preto túto možnosť používajte veľmi opatrne.
- Vriaca voda – dosť krutý, ale veľmi účinný spôsob ako sa zbaviť mravcov, je zohriať vodu na 100 °C a poliať ňou mravenisko. Táto taktika sa dá použiť len v prípade, že viete, kde je mravenisko.
Proti mravcom použite napríklad aj:
- Citróny
- Pivovarské kvasnice
- Detský púder
- Kajanské korenie
- Kremelina
- Sóda bikarbóna
- Prášok do pečiva
- Citrusová šťava
Prevencia pred výskytom mravcov v záhrade
Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť problémom s mravcami, je myslieť preventívne a vytvoriť prostredie, ktoré ich nebude zbytočne lákať. Mravce si vyberajú miesta bohaté na potravu, prístup k cukru (napr. medovica od vošiek) a suché pôdne podmienky vhodné na hniezdenie. Ak udržíte záhradu v rovnováhe, ich populácia sa prirodzene udrží na prijateľnej úrovni. Preventívne tipy:
Odstraňujte zvyšky ovocia a rastlín, ktoré by mohli mravce lákať.
Vyvarujte sa nadmernému používaniu dusíkatých hnojív, ktoré zvyšujú výskyt vošiek.
Vysádzajte aromatické rastliny ako mäta, levanduľa či šalvia – prirodzene odpudzujú mravce.
Pravidelne prekyprite pôdu, najmä v oblastiach, kde býva sucho – narušíte tak ich budovanú sieť tunelov.
Zabezpečte dostatok prirodzených predátorov vošiek, ako sú lienky a zlatoočky – čím menej vošiek, tým menej dôvodov na mravčí „záujem“.
Mravce v skleníku – osobitná kapitola
Skleník predstavuje pre mravce ideálne miesto: je v ňom teplo, sucho a často bohaté zásoby potravy v podobe vošiek či sladkých plodov. Ak sa v skleníku usadí kolónia, môže veľmi rýchlo narušiť koreňový systém rastlín a podporiť masívne rozšírenie vošiek. Mravce často vytvárajú hniezda priamo pod koreňmi paradajok, paprík či uhoriek, čo sa prejavuje spomaleným rastom, žltnutím listov a slabou úrodou.
Dôležité je pravidelne kontrolovať kvetináče, nádoby aj pôdu okolo rastlín, a to najmä na jar a v lete. Ak zistíte prítomnosť mravcov, snažte sa ich nevyhubiť naraz, ale skôr zmeniť podmienky – zavlažujte pôdu pravidelne, aby nebola suchá, a odstraňujte vošky ekologickými postrekmi. V prípade premnoženia môžete použiť pasce s boraxom, no len mimo dosahu úrody a mimo priameho kontaktu s pôdou, kde rastú jedlé rastliny.
Aktualizovaný článok: 05.05.2025