Dlhé a chladné zimné dni sú už takmer za nami a mnohých z nás láka chuť začať s pestovaním vlastnej zeleniny, ovocia, ale aj obľúbených byliniek. Tie dokážu rozvoňať nielen každé jedlo, ale aj naše domovy. Zakladanie bylinkových záhrad sa stáva čoraz populárnejšie! Nie je to vôbec zložité a v tomto smere existuje veľmi veľa variácií.
Môžete sa rozhodnúť pre výsadbu na balkóne, na terase, v záhrade, v skleníku, ale aj doma napríklad na okennom parapete či priamo v kuchyni tak, aby ste ich mali pri varení rovno poruke.
Navyše, všetky bežne používané a dostupné bylinky sa dajú ľahko pestovať v tradičných bylinkových alebo zeleninových záhradkách, vo vyvýšených nádobách alebo na zmiešanom okraji záhonov spolu s inými druhmi rastliniek. Ktorý spôsob bude ten pravý práve pre vás?
Bylinková záhrada
Bylinky najlepšie rastú na plnom slnku a na svetlej, dobre priepustnej, vlhkosť zadržiavajúcej, úrodnej pôde s množstvom organickej hmoty.
Najobľúbenejšími druhmi byliniek u nás sú napríklad:
- bazalka,
- koriander,
- kôpor,
- pažítka,
- majorán,
- mäta,
- šalvia,
- estragón,
- tymián,
- rozmarín,
- oregano.
Odporúčame: KVÍZ: Bylinky a ich liečivé účinky – čo o nich viete?
Zdroj: Depositphotos
Ako pestovať bylinky?
Na začiatok je dôležité vedieť, či chcete bylinky pestovať zo semienka, sadeničky alebo z už vyrastenej rastlinky. Sadeničky a rastlinky byliniek bývajú tou najideálnejšou voľbou a úspech v ich pestovaní býva takmer zaručený.
Ďalšou výhodou tohto pestovania je, že si ich môžete ešte chvíľku nechať doma v kvetináčoch a až po skončení prízemných mrazov a oteplení ich ľahko presadíte von priamo do zeme.
Pri zakladaní bylinkovej záhrady nezabudnite ani na toto:
- bylinky potrebujú pre svoj rast veľa svetla a tepla.
- v štýlových kvetináčoch sa môžu stať aj vašou záhradnou dekoráciou.
- s výsadbou byliniek v záhrade priamo do zeme sa začína až počas teplejších jarných dní, keď je pôda dostatočne prehriata.
- klíčenie v tomto prípade trvá dlhšie ako v domácom prostredí, preto sa odporúča použiť predpestované rastlinky a sadeničky byliniek.
- v záhrade však krásne vyniknú aj bylinky pestované vo väčších kvetináčoch položené priamo na zemi, či v menších kvetináčoch poukladané napríklad na drevenom regáli.
Substrát na bylinky
Pri výsadbe byliniek si zaobstarajte substrát vhodný priamo pre bylinky. V každom dobrom záhradkárstve ho určite majú vo svojej ponuke. Skvelou voľbou je aj prímes kompostu.
- Záhradný kompost je prostriedok na zlepšenie pôdy vyrobený z rozloženého rastlinného odpadu, zvyčajne v kompostovacej nádobe.
- Pridáva sa do pôdy na zlepšenie jej úrodnosti, štruktúry a schopnosti zadržiavať vodu.
Pestovanie byliniek - ako na to?
Pri zakladaní bylinkovej záhrady a pestovaní byliniek sa inšpirujte našimi radami:
- zaobstarajte si vhodný substrát, prípadne aj zmes kompostu.
- nevysádzajte bylinky príliš nahusto, pretože na svoj rast budú potrebovať dostatok miesta.
- bylinkám nájdite slnečné stanovište.
- polievajte ich pravidelne a nedávajte im naraz príliš veľa vody.
- pôdu treba čistiť od buriny a kypriť, aby bylinky neboli ochudobňované o živiny. Tým by stratili nielen farbu, ale aj svoju charakteristickú arómu.
- krásnym a užitočným doplnkom môže byť aj označenie vysadených byliniek na originálnych drevených ceduľkách.
Neprehliadnite: TOP bylinky na detoxikáciu tela – účinné vo forme čajov i tinktúr
Zdroj: Depositphotos
Bylinky na balkóne
Pri zakladaní bylinkovej záhrady na balkóne či slnečnej terase vyberajte tie druhy, ktoré doslova milujú svetlo a teplo. Ako napríklad tieto bylinky:
- bazalka – jej pestovanie môže byť náročnejšie, pretože je citlivá na zmenu teploty. Pri dostatočnom svetle a teple sa jej ale bude dariť fantasticky.
- oregano – odolná a vďačná bylinka, ktorá v dospelosti dokáže vyrásť až do kra. Pri jeho sušení sa používajú celé vetvičky.
- tymián – jeho pestovanie je veľmi jednoduché a nenáročné. Tymián má blahodarné účinky na trávenie, vďaka čomu tiež patrí medzi veľmi obľúbený druh byliniek.
- šalvia – veľmi obľúbená bylinka pre svoje liečivé antiseptické účinky. Podporuje trávenie a používa sa aj na vyplachovanie pri zápale hrdla a ústnej dutiny.
- rozmarín – fantasticky obohatí chuť stredozemných jedál, no používa sa aj pri príprave odvarov na zahriatie organizmu.
- koriander – jeho pestovanie je síce náročnejšie, no oplatí sa ho vysievať priamo do kvetináča opakovane každý mesiac. Blahodarne pôsobí na trávenie.
Bylinky do záhrady
Svoje miesto u vás v záhrade si nepochybne nájdu aj bylinky, ktoré obľubujú polotieň. Patria medzi ne napríklad:
- mäta,
- pažítka,
- koriander,
- bazalka.
Pokiaľ sú vo vašej záhrade slnečné miesta, určite sa vám ujmú bylinky ako:
- tymian,
- šalvia,
- oregano.
Pre bylinkový záhon je najvhodnejšie zvoliť sadenie byliniek s podobnými, ak nie rovnakými pestovateľskými nárokmi, ktoré sa týkajú predovšetkým svetla a vody.
Záhradný skleník je v tomto prípade dokonalým miestom, pretože poskytuje pre bylinky ustálené podmienky.
Odporúčame aj: Tymianový čaj je fantastický liek pre malých i veľkých! Aké má účinky?