Tinitus je odborné označenie pre nepríjemné pískanie v ušiach. Najčastejšie pacienti pociťujú hučanie, pískanie, zvonenie či šumenie. Aké sú možné príčiny vzniku? Kedy je vhodné navštíviť lekára?
Každý jedinec popisuje Tinitus mierne odlišne. Jedná sa o subjektívny príznak, ktorý nie je možné úplne detailne a objektívne zhodnotiť. Najčastejšie je Tinitus spájaný s ochorením ucha, sluchu, cievnej obehovej a nervovej sústavy. Príčiny, diagnostika, liečba a mnohé zaujímavé informácie sa dočítate pokračovaním v článku.
Tinitus: hučanie a pískanie v uchu
Pískanie v ušiach (tinitus) je pocit zvonenia a iných zvukov v jednom alebo oboch ušiach. Hluk, ktorý daný jedinec počuje, nie je spôsobený vonkajším zvukom a iní ľudia ho nepočujú.
Laicky je nazývaný aj ako ušný šelest. Tinitus postihuje približne 15-20% populácie, a to najmä starších jedincov.
Názov pochádza z latinského slova Tinnitus Auris, ktoré v preklade znamená zvonenie ucha
V niektorých prípadoch môže byť dokonca zvuk taký hlasný, že narúša schopnosť sústrediť sa alebo počuť vonkajšie zvuky. Tinitus môže byť prítomný neustále, pravidelne alebo môže prísť a po chvíli odísť.
Tinitus je zvuk, ktorý môže byť udávaný ako:
- Pískanie
- Hučanie
- Bzučanie
- Revanie
- Zvonenie
- Syčanie
Podľa dĺžky trvania je tinitus delený na:
-
Akútny – jedná sa o krátkodobý stav, s ktorým sa za život stretlo množstvo ľudí. Piskot a hučanie v ušiach prejde do niekoľko minút, hodín až maximálne 3 mesiacov.
-
Chronický – jedná sa o dlhodobý a pravidelný stav, ktorý trvá už 6 mesiacov. Jedinec pociťuje nepohodlie, poruchu sústredenia, bolesti hlavy, únavu a často krát i problém so spánkom.
Podľa prítomnosti zvuku je tinnitus delený na:
-
Subjektívny – ide o najčastejší typ, pri ktorom sluchový vnem nemá reálny základ. Zvuk v ušiach tak počuje subjektívne iba daný jedinec.
-
Objektívny – jedná sa zriedkavý typ, pri ktorom je zvuk merateľný i pre pacientovo okolie. Sú to najmä vnútorné zvuky zo zmenených ciev či svalov jedinca.
Aká je etiológia a príčiny vzniku?
Etiológia Tinitusu je naozaj rôznorodá. Najčastejšie súvisí s ochorením či poškodením ucha a sluchového aparátu, ochorením obehového systému, nervového systému alebo poranením.
V prípade akéhokoľvek vnútorného zvuku v ušiach je potrená diagnostika lekára. Nižšie sú uvedené a zhrnuté časté príčiny Tinitusu.
Ochorenie a poškodenie oblasti ucha
Zápal stredného ucha - je infekčné ochorenie stredného ucha spôsobené najmä baktériami a vírusmi. Často postihuje jedincov v detskom veku. Zápal sa prejavuje silnou bolesťou ucha, bolesťou hlavy, výtokom z ucha, narušením kvality sluchu, tinitom a celkovou telesnou slabosťou a zvýšenou teplotou.
Zápal vnútorného ucha - je menej časté, no vážne ochorenie ucha. Vyskytuje sa najmä v dospelom veku a je spôsobené primárne vírusmi.
Prejavuje sa silnými bolesťami ucha, hlavy, nevoľnosťou, zvracaním, tinitom, hučaním v ušiach, narušením kvality sluchu a rovnováhy.
Porucha sluchu – rôzne narušenia sluchu spôsobené poruchou vnútorného ucha alebo sluchového nervu vedúceho impulzy do sluchových centier v mozgu. Poruchu môže sprevádzať tinitus v rôznych podobách. Patrí sem napríklad percepčná porucha sluchu, porucha sluchu v dôsledku vysokého veku či otoskleróza.
Upchatie zvukovodu - ušné kanáliky sa môžu upchať nahromadením tekutiny v dôsledku ušnej infekcie, ušného mazu, špinou alebo inými cudzími látkami. Upchatie kanálikov zmeniť tlak vo vašom uchu a následne spôsobiť tinitus i narušenie kvality sluchu.
Porucha Eustachovej trubice - funkciou trubice je udržiavať rovnováhu medzi atmosférickým tlakom a tlakom v strednom uchu. Pri patologickom stave trubica spájajúca stredné ucho s nosohltanom mení svoju priechodnosť. Najčastejšie vznikajú obštrukčné poruchy alebo naopak poruchy spôsobené nadmernou otvorenosťou trubice. Jej porucha súvisí so zápalmi, opuchom, infekciami a inými ochoreniami ucha.
Akustické trauma – sluch je veľmi citlivý zmysel. Nadmerný hluk môže dočasne narušiť nervové spoje medzi bunkami vnútorného ucha a sluchovým centrom. Jedná sa napríklad o nárazový hlukový impulz silnej veľkosti. Taktiež dlhodobé zvukové zaťaženie sluchového aparátu. Príkladom je hudobný koncert či práce v stavebníctve.
Ochorenia nervovej sústavy
Patria sem neurologické príčiny, ako je poranenie a porucha sluchového nervu a sluchových dráh, zápal nervových tkanív, neurologické i vertebrogénne ochorenie krčnej chrbtice, whiplash či poškodenie centrálneho nervového systému.
Ďalej roztrúsená skleróza, nádorové ochorenia CNS , vestibulárny syndróm a porucha vestibulárneho a nervového ústrojenstva.
Tinitus môže byť príznakom Meniérovej choroby a teda poruchy vestibulárneho aparátu. Toto ochorenie je spôsobené abnormálnym tlakom tekutiny vo vnútornom uchu. Jedná sa o ochorenie sluchovo rovnovážneho systému, ktorého výsledkom sú závraty s hučaním v ušiach.
Ochorenie obehovej sústavy
Cievna mozgová príhoda - je spôsobená upchaním jednej mozgovej cievy krvnou zrazeninou. Jedná sa o nedokrvene časti mozgu. Mozgová porážka môže byť ischemická, a teda upchatie cievy zrazeninou, alebo hemoragická v dôsledku roztrhnutia cievy a následného krvácania do mozgu.
Vysoký krvný tlak - hypertenzia môže zapríčiňovať pískanie a hučanie v uchu, ktorá sa zhoršuje pri strese a akútnom zvýšení tlaku.
Ateroskleróza – je ochorenie cievnej steny, do ktorej sa ukladá tuk. Ten následne bráni správnemu prietoku krvi v danej cieve. Často súvisí s abnormálnym krvným tlakom. Rizikom je ischemická choroba srdca.
Iné ochorenia a poruchy
Nakoľko je etiológia tinitusu rôznorodá, príčina nemusí vždy pochádzať z nervovej, obehovej sústavy ani z poruchy ucha a rovnovážneho aparátu.
Patrí sem najmä trauma, úraz a mechanické poškodenie oblasti hlavy a krku. Dôsledkom poranenia môžu byť poškodené nervy i funkcia mozgu. Takéto zranenia zvyčajne spôsobujú tinitus iba v jednom uchu.
Ďalej nežiadúce účinky liekov a liečiv, ako sú antibiotiká, protizápalové lieky, antidepresíva či chemoterapeutiká. Ďalej sa môže tinitus vyskytovať u psychiatrických porúch, ako je napríklad depresia.
Dočasný tinitus sa môže objaviť u problémov s hornými dýchacími cestami, dutinami, zubami a ústnou dutinou. Taktiež svalovo-pohybový problém s krčnou chrbticou a čeľustným kĺbom.
Súhrn možných príčin Tinitusu:
- Zápal stredného ucha
- Zápal vnútorného ucha
- Porucha sluchu
- Blokácia zvukovodu
- Porucha Eustachovej trubice
- Otoskleróza
- Akustické trauma
- Maniérova choroba
- Porucha sluchovo rovnovážneho aparátu
- Roztrúsená skleróza
- Ischemická choroba srdca
- Ateroskleróza
- Abnormálny krvný tlak
- Cievna mozgová príhoda
- Porucha sluchového nervu
- Úraz oblasti hlavy a krku
- Vertebrogénny problém krčnej chrbtice
- Onkologické ochorenie hlavy a krku
- Nežiadúci účinok farmakoterapie
- Psychiatrické poruchy
- Problém so zubami a ústnou dutinou
Ako prebieha diagnostika?
Diagnostika začína na základe posúdenia príznakov pacienta. Lekár odoberie anamnézu, vyšetrí oblasť uší, hlavu a krku. Pacient je často preposlaný na ORL (ušno-nosno-krčné oddelenie) alebo prípadne k neurológovi.
Diagnostika otorinolaryngológom zahŕňa základné zobrazovacie vyšetrenie ucha otoskopom.
Audiometria je vyšetrenie sluchu, kde pacient označuje či daný zvuk v slúchadlách počul alebo nie. Test vylučuje alebo potvrdzuje niektoré príčiny tinitu. Tympanometria je lokálne vyšetrenie stredného ucha a príslušného nervu.
Lekár môže odobrať vzorku krvi pre diagnostiku krvného obrazu. Možná je indikácia zobrazovacích vyšetrení, ako je MRI (magnetická rezonancia) či CT (počítačová tomografia).
Možný je röntgen čeľustného kĺbu/krčnej chrbtice či ultrazvuk ciev krku. Presný typ vyšetrenia je individuálny a závisí na podozrení lekára a etiológii problémov.
Možnosti liečby
Liečebný plán je vždy individuálny. Závisí od presnej príčiny vzniku Tinitu a zdravotných ťažkostí pacienta.
Niektoré zdravotné príčiny Tinitu sú liečiteľné, niektoré je možné eliminovať.
Liečba má viacero rôznych metód:
- Liečba základného vyvolávacieho ochorenia
- Farmakologická liečba (lieky na zlepšenie prekrvenia ciev, antibiotiká a kortikosteroidy na odstránenie infekcie a zápalu)
- Spriechodnenie zvukovodu a odstránenie ušného mazu
- Fyzioterapia a fyzikálna liečba (liečba blokád a dysbalancií krčnej chrbtice, laserová terapia, terapia zvukovou vlnou, oxygenoterapia)
- Alternatívna terapia (akupunktúra, čínska medicína)
- Operačný zákrok ucha (najmä pri poraneniach a úrazoch)
Použité zdroje:
- Solen - Tinitus v ordinaci praktického lékaře. Solen. MUDr. Peter Sila
- Healthline - What You Need to Know About Tinnitus (Ringing in the Ears). Healthline. Erica Roth
- THORA, Carl a Gerhard GOEBEL. Tinitus: 100 otázek a odpovědí. Praha: Triton, 2006. ISBN 80-7254-739-9.