Keď sa leto presúva do druhej polovice a pomaly sa blíži k záveru, nastáva čas dozrievania mnohých chutných ovocných aj zeleninových plodov. Začína sa napríklad aj sezóna tekvíc, no k tomuto obdobiu patria trebárs aj baklažány či sladučká kukurica.
Zabudnúť nemôžeme ani na slivky, ktoré rovnako patria k typickým tunajším plodom. Na Slovensku sa pestujú mnohé rozličné odrody a kultivary sliviek, ktorá sa sčasti líšia tvarom, veľkosťou či sfarbením a, samozrejme, aj chuťou.
Niektoré sú výrazne modré, iné až modrofialové, niektoré oválne, iné guľaté a rovnako môžu byť pomerne malé a naopak veľké. Poznáme mnohé dôvody pre konzumáciu sliviek. Obsahujú veľa vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre správne trávenie a pravidelné vyprázdňovanie.
Taktiež sú zdrojom vitamínu C a niektorých vitamínov skupiny B, ako aj draslíka, fosforu, horčíka a ďalších minerálov. Za ich sfarbenie môžu pigmenty zvané antokyány, ktoré sú známe svojím antioxidačným účinkom.
Máte bohatú úrodu sliviek a neviete, čo s nimi? Alebo skrátka obľubujete slivky a hľadáte dobré recepty s týmto chutným ovocím? Máme pre vás niekoľko tipov. Ako pripraviť slivkový lekvár alebo kompót? Ako slivky sušiť alebo zmraziť? A aký chutný slivkový koláčik pripraviť? To všetko vám poradíme nižšie v článku!
Ako spracovať slivky?
1. Sušené slivky
Na sušenie sú vhodné dostatočne dozreté až prezreté slivky s mäkkou šupkou a mazľavou dužinou. Plody umyjeme a odkôstkujeme. Následne ich rozložíme na plech s papierom na pečenie. Medzi jednotlivými kúskami ponecháme aspoň menšie rozostupy.
Následne dáme slivky sušiť do rúry pri teplote 50 °C, pričom dvierka od rúry ponecháme trošku pootvorené, aby sa nadbytočná vlhkosť odvádzala preč.
Počas sušenie slivky pravidelne kontrolujeme, v prípade, že je papier na pečenie veľmi mokrý, môžeme ho v priebehu procesu aj vymeniť. Sušenie sliviek môže trvať niekoľko hodín, konkrétny čas závisí napríklad aj od ich veľkosti.
Keď budú dobre vysušené, zistíte to tak, že budú úplne skrútené a zmrštené s lesklým a tmavým povrchom. Hotové sušené slivky je vhodné skladovať vo vzduchotesnej nádobe na suchom mieste.
2. Mrazené slivky
Na mrazenie sú najvhodnejšie zrelé tvrdšie slivky. Umyjeme ich, osušíme a následne odkôstkujeme. Polovičky sliviek poukladáme na tácku a dáme predmraziť do mrazáku aspoň na 2 až 3 hodiny. Potom ich vyberieme a môžeme nasypať do vrecúška vhodného do mrazničky.
Nakoniec uskladníme v mrazničke. Ak by sme ich nepredmrazovali a rovno naložili do vrecúšok, mali by sme z nich po zmrazení jednu veľkú masu. Vďaka takémuto postupu zostanú slivky samostatne zmrazené a budeme si ich môcť z vreciek vybrať v potrebnom množstve.
Odporúčame: Ako v paradajkách zvýšiť obsah lykopénu s protirakovinovým účinkom? TAKTO ľahko!
Zdroj: Depositphotos
3. Zavárané slivky / slivkový kompót
Ingrediencie:
-
1 kg sliviek
- 400 g cukru
- 1 l vody
Postup: Najskôr si pripravíme slivky. Na zaváranie sú vhodné zrelé slivky, ktoré sú však ešte tvrdšie. Mäkké plody nie sú úplne ideálne. Slivky si umyjeme a odkôstkujeme. Následne polovičky sliviek poukladáme do čistých a suchých zaváraninových pohárov. Potom si pripravíme sirup. Do hrnca dáme vodu, pridáme cukor a privedieme na sporáku k varu.
Následne horúcim sirupom zalejeme slivky v pohároch. Poháre dobre uzavrieme a sterilizujeme. Môžeme sterilizovať tak, že poháre uložíme do pekáča ďalej od seba, nalejeme doň vodu a dáme do rúry na 15 minút. Teplotu nastavíme na 100 °C. Sterilizovať možno aj v hrnci. Po sterilizácii necháme poháre vychladnúť a potom odložíme do špajze.
4. Slivkový lekvár
Ingrediencie:
-
3 kg odkôstkovaných sliviek
- 1 kg kryštálového cukru
- kyselina citrónová
Postup: Slivky umyjeme a odkôstkujeme. Použiť je možné aj mäkšie a viac prezreté slivky, no nahnité kúsky nie sú vhodné. Očistené a odkôstkované slivky následne nakrájame na menšie kúsky a dáme do hrnca variť. Podľa potreby trošku podlejeme vodou a varíme asi 15 minút do rozvarenia.
Počas varenia môžeme zmes trochu pomágať. Potom necháme slivky trošku ochladnúť. Následne ich rozmixujeme tyčovým mixérom alebo len prepasírujeme cez sitko. K slivkovej hmote pridáme cukor a vrátime na oheň. Varíme do zhustnutia asi 45 minút. Na záver pridáme štipku kyseliny citrónovej.
Ešte horúci lekvár naložíme do čistých sklených pohárov a dobre uzavrieme viečkom. Následne poháre otočíme hore dnom a necháme pod hrubou utierkou alebo dekou úplne vychladnúť. Potom môžeme odložiť do špajze.
Odporúčame: Príznaky nedostatku vápnika: Takto nám telo naznačuje jeho deficit!
Zdroj: Depositphotos
Chutné koláče zo sliviek:
Obrátený slivkový koláč
Ingrediencie:
-
5 sliviek
- 80 g trstinového cukru
- 150 g masla
- 150 g kryštálového cukru
- 3 vajcia
- 1 KL vanilkového extraktu
- 220 g hladkej múky
- 1 KL kypriaceho prášku do pečiva
- ½ KL mletého zázvoru
- ½ KL mletej škorice
Postup: Slivky umyjeme, rozrežeme na polovice a zbavíme kôstok. V miske si zmiešame 50 g roztopeného masla s trstinovým cukrom a zmes rozlejeme na dno okrúhlej formy (s priemerom cca 22 cm), ktorú sme si vyložili papierom na pečenie. Použiť môžeme aj okrúhlu silikónovú formu, ktorú nie je potrebné vystielať. Potom na zmes uložíme slivky rezom nadol.
V miske vyšľaháme zvyšné maslo s kryštálovým cukrom do krémovej konzistencie. Pridáme vanilkový extrakt a vajíčka. Nakoniec do vzniknutej zmesi preosejeme múku, v ktorej sme si zmiešali aj kypriaci prášok, zázvor a škoricu. Hotové cesto nalejeme na slivky. Koláč pečieme pri teplote 180 °C asi 35 minút.
Po upečení necháme koláč ochladnúť aspoň pol hodinu a následne ho obrátením vyklopíme na nejakú tácku alebo podnos. Môžeme nakrájať a podávať.
Makovo-slivkové rezy
Ingrediencie na makové cesto:
-
6 vajec
- 6 PL kryštálového cukru
- 6 PL hladkej múky
- 6 PL celého maku
- 1 KL prášku do pečiva
- štipka sódy bikarbóny
Ingrediencie na slivkovú plnku:
-
750 ml zaváraných sliviek
- 1 Zlatý klas
Šľahačka navrch:
-
300 ml smotany na šľahanie
- 1 balíček stužovača šľahačky
- 1 PL kryštálového cukru
Postup: Celé vajcia si vymiešame s cukrom do peny. V druhej miske si zmiešame múku, prášok do pečiva, sódu bikarbónu a celý mak. Zmes preosejeme do vyšľahaných vajec a opatrne zamiešame. Hotové cesto nalejeme a rozprestrieme na klasický veľký plech s papierom na pečenie. Pečieme pri teplote 180 °C asi 12 minút. Upečené makové cesto následne necháme vychladnúť.
Kým cesto chladne, pripravíme si slivkovú plnku. Nálev zo sliviek v miske zmiešame so Zlatým klasom. Do menšieho hrnca dáme slivky a zalejeme ich zmiešaným nálevom so Zlatým klasom. Následne zo zmesi uvaríme hustú kašu. Tú následne nalejeme na korpus. Necháme chvíľu chladnúť a potom uložíme v chladničke na asi 3 hodiny.
Na vychladnutý koláč nakoniec navrstvíme šľahačku vyšľahanú zo smotany na šľahanie, stužovača a cukru. Na záver môžeme ešte posypať makom alebo nastrúhanou horkou čokoládou a odložíme do chladničky. Po stuhnutí môžeme nakrájať a podávať.
Slivkový koláč bez múky
Ingrediencie:
-
150 g mletých vlašských orechov (alebo mandlí)
- 100 g jemných ovsených vločiek
- 2 vajcia
- 2 dl mandľového mlieka
- 1/2 ČL vanilkovej arómy
- 1/2 ČL mletej škorice
- 5 PL medu
- 2 PL mletého maku
- 8 – 10 sliviek
Postup: V miske si zmiešame pomleté orechy s makom a ovsenými vločkami, pridáme aj mletú škoricu a následne vajcia, mlieko, vanilkovú arómu a med. Dobre premiešame.
Cesto vylejeme do formy na pečenie (25 x 25 cm), ktorú sme vyložili papierom na pečenie. Na vrch poukladáme nakrájané vykôstkované slivky. Pečieme pri teplote 180 °C asi 45 minút. Po upečení môžeme ešte posypať pomletým makom a po ochladnutí podávame.