Čo dokážu listy jahody? Nielen plody sú pre nás prospešné!

listy jahody

Už čoskoro si budeme môcť pochutnávať na vlastnoručne dopestovaných jahôdkach. Spravidla v máji totiž začína ich zber, i keď veľmi záleží od počasia. Jahody sú pre mnohých obľúbeným ovocím. Ich chuť je skrátka dokonalá. Je pritom len a len dobré, ak si na nich pochutnávame, čo najčastejšie. Sú plné vitamínov, antioxidantov, vlákniny aj minerálnych látok. 

Majú priaznivý vplyv na mozog, cievy i srdce. Ich konzumáciou môžeme podporiť aj zdravie a krásu svojej pokožky. Jahody jej dodajú mnoho živín, okrem toho sú z veľkej časti tvorené vodou, takže ju pomôžu zvnútra hydratovať. 

No sladučké červené plody nie sú tým jediným, čo nám Fragaria vesca, teda jahoda obyčajná, dokáže ponúknuť! Na liečebné účely sa zberajú i ďalšie časti rastliny, napríklad listy. 

Jahodové listy sú totižto rovnako nápomocné pri rôznych neduhoch ako aj malinové listy. O ich praznivých účinkoch však vie len málokto. Kedy teda listy jahôd zberáme? Aké látky obsahujú jahodové listy? Čo z jahodových lístkov pripraviť? A aké účinky má jahodový čaj z listov? Zistite viac!

Odporúčame: Tradičný hluchavkový čaj: To je liek nielen na menštruačné ťažkosti!

jahoda obyčajnáShutterstock®

Čo obsahujú jahodové listy? 

Jahodový list je v rámci tradičnej medicíny využívaný na podporu liečby viacerých zdravotných problémov. Je zdrojom trieslovín, flavonoidov, minerálov aj organických kyselín. Lístky jahôd obsahujú aj vitamín C. Listy majú protizápalové, ako aj diuretické, teda močopudné vlastnosti. 

Liečivé účinky jahodových listov

Sú vítaným pomocníkom pri liečbe zápalov močových ciest. Listy sú vhodné na prečistenie močového ústrojenstva, pri obličkových kameňoch, okrem toho tiež osožia pri problémoch so zadržiavaním vody v organizme. Listy jahody však majú priaznivý vplyv aj na tráviaci trakt. Pomáhajú zmierňovať rôzne žalúdočné a črevné ťažkosti. Užitočné môžu byť pri hnačke či kataroch v tráviacom trakte.  

Jahodové listy prispievajú k normálnemu vylučovaniu žalúdočných štiav. Majú pozitívny vplyv na hladinu krvného tlaku, taktiež môžu pomáhať zmierňovať sprievodné ťažkosti zápalových ochorení kĺbov, a to najmä nepríjemné bolesti. Okrem toto majú upokojujúce účinky na nervový systém, pomáhajú tlmiť nervozitu. 

Tiež je im pripisovaná schopnosť zosilňovať sťahy maternicového svalstva. Listy však tradičná medicína odporúča aj pri ťažkostiach s chudokrvnosťou. Zvonka sú zase lístky jahôd využívané na ošetrenie pokožky pri rôznych kožných problémoch.

Odporúčame: Hľadáte prírodný liek na ženské problémy? Skúste čaj z tejto buriny!

čaj z jahodových listovShutterstock®

Kedy zbierame mladé listy jahody? 

Listy jahody je ideálne zbierať od mája do augusta až septembra v čase kvitnutia. Na zber listov sú však vhodné primárne listy jahôd, ktoré rastú vo voľnej prírode. Listy záhradných a pestovaných jahôd totiž neukrývajú potrebné účinné látky. Z listov záhradných jahôd teda nebudeme mať taký osoh. 

Zberajte len mladé nepoškodené listy. Tie je následne vhodné vysušiť v tieni alebo pri teplote do 40 °C. Sušené listy jahôd skladujeme v suchu a tme. V sušenej forme je tiež možné jahodové listy nájsť v lekárni. Jahodové listy zoženiete aj na internete či v predajniach so zdravými potravinami. 

Jahodový čaj z listov

Sušené jahodové listy sú vhodné na prípravu čaju aj odvaru na vonkajšie použitie. Ako pripraviť jahodový čaj z listov? Bylinkový čaj si môžete pripraviť z 2 PL nadrobno nasekaných listov na 0,5 l vriacej vody. Listy lesnej jahody zalejeme vodou a necháme odstáť. Lúhujeme 20 minút (prípadne môžete aj chvíľu povariť). Pri ťažkostiach popíjajte počas celého dňa.

Pri sušených listoch spravidla postačí jedna lyžička na pohár vody a 5 až 10 minút lúhovania, prípadne sledujte odporúčané dávkovanie na obale kupovanej sušenej drogy. Čajom z jahodových listov môžete podporiť liečbu zápalov dýchacích ciest, tráviacich ťažkostí či iných vyššie spomínaných zdravotných problémov. 

Odvar z jahodových listov na vonkajšie použitie

Silnejším odvarom (napr. 4 PL drogy na 500 ml) z listov zase môžete ošetrovať pokožku, a to hlavne zapálené či hnisavé rany, taktiež kožu postihnutú zápalovým ochorením. Odvar sa tiež využíva ako kloktadlo na výplachy ústnej dutiny, a to hlavne pri problémoch so zapáchajúcim dychom. 

Článok aktualizovaný 28.5.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE