3 najúčinnejšie diéty po 40-tke: Na čo by ste sa mali sústrediť?

Každé životné obdobie sa naše telo mení. Občas to hlavne ženy nevítajú s nadšením, no vo výsledku netreba vešať hlavu. Aj po 40-tke môžete mať dokonalú figúru. Ak nájdete správnu diétu. Tá, čo na vašu postavu fungovala pred dvadsiatimi rokmi, teraz už vôbec nemusí byť efektívna. Preto veku treba prispôsobiť mnohé – od jedálneho lístka po samotný tréning. A ktoré tri diéty sú teda v tomto smere najúčinnejšie?

Odporúčame: Poznáte najhoršie diéty? Tieto pri chudnutí radšej neskúšajte!

čo je paleo diéta

Zdroj: Shutterstock®

Paleo diéta

Paleotická diéta, známa aj ako paleo diéta alebo stravovanie, vyplýva zo stravovacích návykov z obdobia paleolitu, v ktorom sa živilo predovšetkým lovom a zberom. Paleolit bolo najdlhšie obdobie ľudských dejín. Myšlienkou diéty je dopracovať sa k štíhlej a svalnatejšej postave s minimom tuku. Jedálny lístok sa skladá predovšetkým z rýb a červeného mäsa, vajíčok, ovocia, zeleniny, semienok a vody. Vynechať by ste mali predovšetkým poľnohospodárske produkty, teda pečivo, mlieko, syry, strukoviny a pod. Hlavným zdrojom energie sú zdravé tuky, no dôležité je obmedziť príjem sacharidov. Potraviny pritom musia byť v čo najprirodzenejšej forme, najlepšie čerstvé.

Zamerajte sa hlavne na suroviny bohaté na vitamíny a minerály, a to: 

 • listová zelenina 
 • mäso z bylinožravcov 
 • morské plody (môžu byť aj mäkkýše)
 • vnútornosti (pečeň, obličky, kostná dreň, srdce, mozog)
 • fermentované potraviny 

Vyhýbajte sa:

v čom spočíva čisté stravovanie

Zdroj: Shutterstock®

Čisté stravovanie

Počuli ste už pojem clean eating (čisté stravovanie)? Toto stravovanie je okrem úbytku hmotnosti spájané aj s lepším trávením, zlepšením stavu pleti, hladiny cholesterolu alebo aj krvného tlaku. Pointou tejto diéty je úplne sa zrieknuť priemyselne spracovaných potravín. Napriek tomu, že pri čistom stravovaní sa je pomerne často, úbytok na hmotnosti je poznať veľmi rýchlo. V podstate nejde o diétu ako takú, ale skôr o životný štýl, ktorý keď vyskúšate, možno pri ňom zostanete nastálo. Aké sú hlavné zásady?

 • Jedzte každé tri hodiny
 • Vypite minimálne 2 litre vody
 • Raňajky sú najdôležitejšie jedlo
 • Konzumujte predovšetkým zeleninu a ovocie v surovej forme
 • Úplne zabudnite na alkohol, kávu, cukor
 • Veľkosť porcií by mala byť menšia (skúste používať menší riad)
 • Zabudnite na rafinovaný cukor a rastlinné oleje
 • Mäso je dovolené, ale vyberajte si zvieratá z domáceho chovu
diéta whole 30

Zdroj: Shutterstock®

Whole 30

Aj toto môže byť cesta, ktorá vás môže zaviesť k štíhlejšej postave. Čo však musíte urobiť pre to, aby ste boli úspešná? Whole 30 diéta je v podstate 30-dňový stravovací plán, ktorý sa opiera o clean eating (teda čisté stravovanie, ktoré spomíname vyššie). Princíp je pomerne rovnaký, červenú majú predovšetkým obilniny, cukor, mliečne výrobky, strukoviny a alkohol. Bokom musíte dať aj cigaretu, bublinkové vody, tofu a sóju. Naopak, dovolené sú veci ako čierna káva, mäso (bielkoviny sú v tejto diéte dôležité), ryby, ovocie, zelenina.

Táto diéta naberá čoraz viac na popularite, pretože vám nehrozí žiadne hladovanie, v podstate nie ste obmedzovaná porciami ani počtom jedál. Pri tejto diéte budete mať lepší spánok, viac energie na cvičenie, lepšiu pleť aj trávenie. Dnes dokonca existuje už niekoľko aplikácií, kde nájdete celý zoznam toho, čo môžete a čo nie, čo vám v konečnom dôsledku mnohé uľahčí.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE