Artičoky dozaista radíme medzi druhy zeleniny so skutočne netradičným vzhľadom. Z rastliny sa konzumujú dužinaté lôžka so spodnými časťami úborov. Poznáme biele, zelené i fialkové artičokové puky, ktoré sú zrezávané tesne pred rozkvitnutím. Do Európy artičoky údajne priviezli Arabi a v minulosti ich obľubovali starí Gréci i Rimania. Aj dnes je táto zelenina rozšírená a hojne pestovaná v oblastiach okolo Stredozemného mora.
U nás nie sú artičoky až také bežné, no čoraz viac prenikajú i do našich jedálničkov. A je to len dobre, pretože nám majú skutočne čo ponúknuť. Aké má účinky artičoka? Prečo sa oplatí artičoky zahrnúť do svojej stravy? Znižuje hladinu cholesterolu? Má vplyv na trávenie? Viac v našom článku!
Artičoky a ich pozitívny vplyv na zdravie:
1. Artičoky obsahujú minimum kalórií
Artičoky sú vítanou súčasťou každého zdravého jedálnička, vhodné sú aj pri chudnutí či udržiavaní si štíhlej línie. Stogramová porcia tejto zeleniny predstavuje len okolo 50 kalórií. Artičoky sú z väčšiny tvorené len vodou a neobsahujú prakticky žiaden tuk. Ani zďaleka však nie sú chudobné na živiny. Hoci majú málo kalórií, zároveň majú vysoký obsah cenných látok. Nájdeme v nich slušné množstvo bielkovín a taktiež cennú vlákninu. Artičoky je pritom možné piecť, pridať do cestovín, polievok i nátierok.
Odporúčame: Karfiolová ryža ako zdravá a diétna príloha?! Ako ju pripraviť?
2. Artičoky sú plné vitamínov, minerálov i stopových prvkov
Aké sú živiny artičok? Okrem nenahraditeľných sacharidov a bielkovín sa v artičokách ukrýva veľké množstvo rozličných vitamínov, minerálnych látok i stopových prvkov. Bohaté sú na viaceré vitamíny skupiny B, napríklad niacín či pyridoxín, obsahujú však i vitamín C a K. Z minerálov v nich nájdeme veľké množstvo draslíka, telu doplnia aj horčík, fosfor, železo či vápnik. Okrem toho sú artičoky rovnako zdrojom trieslovín, horčín i flavonoidov.
3. Artičoky sú zdrojom kyseliny listovej
Artičoky sú rovnako známe značným obsahom kyseliny listovej, čo je vitamín B9. Táto látka je veľmi dôležitá pre ženy v období pred tehotenstvom i počas neho. Kyselina listová totižto okrem iného znižuje riziko vývojových vád embrií počas tehotenstva. Má význam pri syntéze DNA, raste tkaniva, pri procesoch bunkového delenia a správnom vývoji. Jej deficit v období tehotenstva môže viesť k vzniku viacerých ťažkostí, akými sú napríklad predčasný pôrod či rastové a neurologické problémy.
Odporúčame: Poznáte bylinu prezývanú kozia noha? Jej účinky sa vám zapáčia!
4. Artičoky podporujú zdravie pečene
Táto zaujímavo vyzerajúca zelenina je prospešná i pre našu pečeň. Vďaka svojmu zloženiu výrazne napomáha zlepšovať činnosť tohto dôležitého orgánu. Spomenúť môžeme látku zvanú cynarín, ktorá chráni a posilňuje pečeň, stimuluje tvorbu a vylučovanie žlče a má priaznivý vplyv aj na hladinu cholesterolu v krvi. Je podporená detoxikácia pečene. Cynarín je vo veľkom množstve ukrytý najmä v artičokách.
5. Artičoky znižujú cholesterol a podporujú normálnu hladinu cholesterolu
Ako sme už načrtli vyššie, chutné a zdravé artičoky majú priaznivý vplyv aj na hladinu cholesterolu. Sú vítanou súčasťou jedálnička pri problémoch s vysokým cholesterolom. Vysoký cholesterol je pritom rizikovým faktorom mnohých vážnych srdcovo-cievnych ochorení, preto ho neradno ignorovať. Spôsobuje upchávanie ciev a poškodzuje ich, v dôsledku čoho sa celkovo zhoršuje krvný obeh.
6. Artičoky a normálna hladina cukru v krvi
Artičoky majú okrem toho priaznivý vplyv aj na hladinu cukru v krvi. Artičoky môžu prispievať k udržaniu normálnej hladiny cukru v krvi vďaka svojmu výživovému profilu a obsahu špecifických zlúčenín. Tieto zeleniny sú bohaté na vlákninu, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri regulácii hladiny cukru v krvi. Vláknina spomaľuje vstrebávanie cukru do krvného obehu, čo pomáha predchádzať prudkým výkyvom hladiny glukózy po jedle.
Jednou z významných zlúčenín nachádzajúcich sa v artičokách je inulín, typ rozpustnej vlákniny, ktorá má preukázané pozitívne účinky na metabolizmus cukru. Inulín môže zlepšiť citlivosť na inzulín a podporiť zdravý metabolizmus glukózy. Niektoré štúdie naznačujú, že inulín môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi, najmä u ľudí s cukrovkou (diabetes typu 2).
Odporúčame: Aké sú príznaky nedostatku selénu? Môže to spôsobiť tieto ťažkosti!
7. Artičoky podporujú trávenie a zdravie tráviaceho traktu
Artičoky nielen podporia správnu činnosť pečene a dobrý stav ciev, ale rovnako majú blahodarný vplyv aj na tráviaci systém. I vďaka vláknine priaznivo pôsobí na proces trávenia. Dostatok vlákniny je nevyhnutný pre správnu činnosť čriev. Ako sme spomenuli už vyššie, artičoky vďaka látkam, ktoré sa v nich ukrývajú, rovnako podporujú vylučovanie žlče, čo je taktiež veľmi dôležité z hľadiska správneho fungovania trávenia. Artičoky sa oplatí do jedálnička zaradiť pri nadúvaní, nevoľnostiach či iných zažívacích ťažkostiach.
8. Artičoky pôsobia antioxidačne aj protizápalovo
Môžeme ešte spomenúť zopár ďalších vlastností artičok. Táto zelenina obsahuje množstvo látok, ktoré majú antioxidačné pôsobenie. To znamená, že bojujú proti škodlivým účinkom oxidačných procesov v organizme (zmierňujú oxidačný stres) a zároveň znižujú riziko vzniku mnohých civilizačných chorôb, akými sú napríklad nádorové či kardiovaskulárne ochorenia. Okrem toho majú artičoky aj protizápalové účinky. Rovnako ide o prírodné diuretikum, čiže majú artičoky aj močopudné účinky.
9. Artičoky majú protirakovinové účinky
Artičoky obsahujú množstvo bioaktívnych zlúčenín, ktoré môžu mať priaznivý vplyv na prevenciu a boj proti rakovine. Jednou z hlavných zlúčenín v artičokách je cynarín, ktorý má silné antioxidačné vlastnosti. Antioxidanty pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré môžu prispieť k vzniku rakoviny. Artičoky tiež obsahujú flavonoidy, napríklad kvercetín a rutín, ktoré majú protizápalové a antioxidačné účinky a môžu inhibovať rast rakovinových buniek.
Článok aktualizovaný 10.8.2024
Aktualizovaný článok: 10.08.2024