Jedlá zo strukovín môžeme pokojne zaradiť k tradičným pokrmom slovenskej kuchyne. Šošovica, hrach i fazuľa patria k najpoužívanejším druhom strukovín v našich končinách. Pripravujú sa z nich hlavne polievky a prívarky, či už s mäsom alebo bezmäsité, no využiť sa dajú skutočne v rôznorodých pokrmoch, napríklad aj pri príprave vegetariánskych fašírok.
Dnes sa pozrieme na nejaké pochúťky zo spomínanej fazule. Asi najväčšou klasikou je fazuľová polievka na kyslo, no aj táto dobrota sa dá pripraviť viacerými spôsobmi. Zvoliť možno klasickú bielu, červenú alebo strakatú fazuľu, tiež fazuľové struky. Polievku možno pripraviť so zemiakmi alebo inou zeleninou či mäsom a rovnako s ďalšími rôznorodými surovinami. Ak máte radi fazuľu na kyslo, skúste tieto chutné verzie, ktoré nie sú náročné na prípravu.
Biela fazuľa na kyslo
Ingrediencie:
-
300 g veľkej bielej faule
- 500 g zemiakov
- 2 bobkové listy
- 50 g masla
- 300 ml mlieka
- 50 g hladkej múky
- 200 ml smotany na varenie
- 20 g kryštálového cukru
- soľ
- 3 PL octu
- 2 l vody
Postup: Cez noc odstátu fazuľu vo vode zalejeme v hrnci čistou vodou, pridáme bobkový list a uvaríme ju skoro domäkka (asi 45 minút). Medzitým si očistíme zemiaky a nakrájame na menšie kocky. Potom ich pridáme k fazuli a všetko uvaríme do mäkka (asi 20 až 30 minút). Do polievky potom pridáme zátrepku z múky a mlieka a smotanu. Na ochutenie použijeme soľ, cukor a maslo. Necháme prevariť a odstavíme. Po ochladnutí polievky pridáme na dochutenie aj ocot.
Struková fazuľa na kyslo
Ingrediencie:
-
200 g mrazených fazuľových strukov
- 4 väčšie zemiaky
- 200 ml smotany na varenie
- 2 PL hladkej múky
- 2 PL oleja
- 4 ks čierneho korenia (celého)
- 3 bobkové listy
- soľ
- 2 PL octu
Postup: Do hrnca dáme olej a múku. Na miernom plameni spravíme zásmažku za stáleho miešania. Následne zalejeme vodou a pridáme soľ, celé čierne korenie, bobkové listy a necháme zovrieť. Potom pridáme fazuľové struky a zemiaky nakrájané na malé kocky. Varíme do zmäknutia. Za stáleho miešania pomaly prilejeme smotanu na varenie. Necháme prevariť a odstavíme z ohňa. Po miernom ochladnutí pridáme na ochutenie ocot.
Odporúčame: Cviklová nátierka – skúste verziu s chrenom či vajíčkom a nakladanými uhorkami
Zdroj: Depositphotos
Fazuľa na kyslo so zeleninou
Ingrediencie:
-
200 g bielej fazule
- 2 až 3 menšie mrkvy
- 1 petržlen
- 2 cibule
- 4 až 5 zemiakov
- 250 ml smotany na šľahanie
- 1 PL hladkej múky
- 1 až 2 PL octu
- bobkový list
- soľ a čierne korenie
- kúsok masla
- 1-2 ČL mletej červenej papriky
- olej
Postup: Fazuľu deň vopred namočíme do vody (na aspoň 8 až 12 hodín). V hrnci zalejeme odstátu fazuľu čistou vodou a pridáme nakrájanú mrkvu, petržlen, 1 cibuľu a bobkový list s čiernym korením. Privedieme k varu a varíme, kým je fazuľa takmer mäkká (cca 45 minút). Kým sa fazuľa varí, očistíme zemiaky, nakrájame a následne pridáme do polievky. Povaríme do zmäknutia zemiakov aj fazule.
Z hladkej múky a smotany si pripravíme zátrepku poriadnym vymiešaním. K zmesi pridáme aj naberačku polievky so zemiakmi a všetko dohladka rozmixujeme ponorným mixérom. Vrátime do polievky a necháme ešte pomaly variť. Očistíme a nakrájame si drobnú cibuľu a na troche oleja ju osmažíme. Pridáme kúsok masla a červenú mletú papriku. Opraženú zmes pridáme do polievky. Po piatich minútach môžeme odstaviť. Po miernom ochladnutí pridáme trochu octu na dochutenie.
Fazuľa na kyslo s údeným mäsom
Ingrediencie:
-
250 g strakatej fazule
- 300 g bravčového údeného pleca
- 3 zemiaky
- 1 cibuľa
- 1 mrkva
- 1 petržlen
- 3 strúčiky cesnaku
- 1 PL oleja
- 2 PL octu
- 2 bobkové listy
- soľ
- 200 ml smotany na šľahanie
- mletá červená paprika
- 2 PL kryštálového cukru,
- 2 l vody
Postup: Fazuľu po 12-tich hodinách namáčania zalejeme v hrnci čistou vodou. Pridáme bobkové listy a varíme asi 30 minút. Medzitým si očistíme zeleninu a nakrájame ju na malé kocky. Cibuľu osmažíme na troche oleja a pridáme mrkvu s petržlenom. Opekáme asi 10 minút. Ochutíme červenou mletou paprikou a odstavíme z ohňa.
Keď je fazuľa spolovice mäkká, pridáme v celku bravčové údené plece a varíme ďalších 30 minút. Potom mäso z polievky vyberieme a pridáme osmaženú zeleninu a na kocky nakrájané zemiaky. Varíme asi 20 minút do zmäknutia zemiakov aj fazule. Ochladnuté mäso nakrájame na menšie kúsky a pridáme naspäť do polievky. Pridáme smotanu, ocot, cukor a soľ. Prelisujeme strúčiky cesnaku, necháme prevrieť a odstavíme z ohňa.
Kyslá fazuľa so sušenými slivkami a klobásou
Ingrediencie:
-
1 hrnček fazule (môže byť mix bielej a fialovej alebo strakatej)
- 3 zemiaky
- 1 klobása
- 4 strúčiky cesnaku
- sušené slivky
- 2 bobkové listy
- 1 smotana na varenie
- 2 PL hladkej múky
- ocot
- soľ a korenie
Postup: Fazuľu namočíme minimálne na noc do vody. Zemiaky ošúpeme a nakrájame na kocky. Polovicu zemiakov si dáme variť do hrnca s vodou (tieto sa nám počas varenia rozvaria a zahustia polievku). Pridáme trochu sušených sliviek, bobkové listy, nakrájanú klobásu a osolíme aj okoreníme. Pridáme tiež pretlačený cesnak a fazuľu. Varíme pod pokrievkou na strednom plameni.
Keď fazuľa zmäkne, pridáme aj druhú polovicu zemiakov a varíme do zmäknutia asi 20 minút. Pripravíme si zátrepku poriadnym vymiešaním smotany a múky. Zmes pred koncom vlejeme do polievky a necháme ešte chvíľu povariť. Podľa potreby pridáme ešte soľ a odstavíme. Keď polievka trochu ochladne, pridáme podľa chuti ocot. Pridáme po troche, aby sme dosiahli požadovanú kyslosť.
Odporúčame: Rizoto - zeleninové či kuracie? Vyberte ale VŽDY tú správnu ryžu!