Veľkonočné sviatky sa blížia, o pár dní sú tu. Tradičnou črtou týchto sviatkov na Slovensku je bezpochyby aj slávnostný stôl prehýbajúci sa pod rôznorodými tradičnými pochúťkami, samozrejme, ak nerátame dni, pre ktoré je charakteristický pôst.
Hodovanie však rozhodne patrí k Veľkonočnej nedeli aj Veľkonočnému pondelku. Aké dobroty sa vám spájajú s veľkonočným obdobím? K týmto sviatkom rozhodne patrí napríklad údená šunka, klobásy, jahňacina, vajíčka, zákusky, kysnuté sladké aj slané koláče a mnohé iné pochúťky. Samozrejme, menu sa môže v jednotlivých kútoch Slovenska líšiť.
Na veľkonočnom stole v mnohých domácnostiach však nemôže chýbať ani chren alebo rovno cvikla s chrenom, ktoré sa perfektne hodia k spomínaným mäsovým pokrmom, počnúc údenou šunkou. Cvikla a chren sú navyše veľmi zdravé suroviny. Cvikla je bohatá na železo či farbivá zvané antokyány, ktoré majú protirakovinové pôsobenie. Chren zase obsahuje rôzne fytochemikálie a má blahodarný vplyv na imunitu.
Neváhajte a pripravte si tradičnú cviklu s chrenom alebo vyskúšajte niektoré menej tradičné pochúťky z týchto dvoch skvelých surovín. Nemôže veľkonočná cvikla s chrenom chýbať ani na vašom stole?
Odporúčame: Chutí vám fazuľa na kyslo? Tieto lahodné verzie musíte vyskúšať!
Zdroj: Depositphotos
Klasická veľkonočná cvikla – ako pripraviť chutnú cviklu s chrenom?
Cvikla s chrenom by mala byť sladkastá a primerane ostrá vďaka pikantnému chrenu. Výborne sa hodí k jahňacine, klobásam aj údenému mäsku. Pripraviť si ju môžete podľa nasledujúceho receptu. Ak máte radi poriadne pikantné chute, dajte chrenu pokojne viac.
Hotovú cviklu s chrenom možno skladovať v chladničke počas veľkonočných sviatkov, ak jej ale pripravíte viac a chcete ju uskladniť na dlhší čas, odporúčame ju klasicky sterilizovať ako iné zaváraniny. Domácu zaváranú cviklu ochutenú chrenom si tak budete môcť vychutnať počas celého roka. Ako pripraviť chutnú veľkonočnú cviklu s chrenom?
Ingrediencie na prípravu veľkonočnej cvikly:
-
16 ks cvikly
- čerstvý chren (podľa chuti)
- 500 ml vody
- 2 PL soli
- 4 PL kryštálového cukru
- 0,5 ČL celej rasce
- 4 guličky celého čierneho korenia
- 7 PL octu
Postup receptu:
- Cviklu si v šupe najskôr uvaríme alebo upečieme v rúre domäkka. Varenie potrvá v závislosti od veľkosti cvikly asi 45 až 60 minút. Ak sa rozhodnete pre rúru, nastavte teplotu na 180 °C a pečte ju zabelenú v alobale asi 45 minút.
- Kým sa cvikla varí alebo pečie, pripravíme si nálev. Do pol litra vody pridáme soľ, rascu, cukor, korenie a ocot. Povaríme asi 15 minút.
- Ochladnutú cviklu ošúpeme a nastrúhame najemno.
- Pridáme ochladnutý nálev a všetko dôkladne premiešame.
- Následne dochutíme čerstvým najemno nastrúhaným chrenom. Pridávame ho opatrne po menších množstvách, kým dosiahneme požadovanú chuť. Ak nemáme čerstvý chren, pokojne môžeme podľa chuti pridať aj zaváraný chren.
- Cviklu s chrenom premiešame a pred podávaním uskladníme v chladničke aspoň na pár hodín, aby sa chute prepojili.
Odporúčame: Slnečnicové semienka - aké sú ich benefity pre naše zdravie?
Zdroj: Depositphotos
Skúste aj chrenovo-cviklový šalát s jabĺčkom
Ak máte cviklu a chren radi, no s radosťou objavujete aj nové chute, odporúčame tento cviklovo-chrenový šalátik, ktorý je navyše ochutený aj jabĺčkami. Chren s jablkami je tiež skvelá kombinácia. Verte, že aj táto pochúťka vytvorí dokonalú kombináciu s rôznymi mäsovými pokrmami.
Ingrediencie:
-
4 cvikly
- 2 jablká
- čerstvý alebo zaváraný chren
- jablčný ocot
- kryštálový cukor
- soľ
- bobkový list, aníz, fenikel (semienka), celá rasca
Postup: Neošúpanú cviklu zalejeme v hrnci vodou a pridáme soľ, rascu, bobkový list, aníz a fenikel. Čas varenia cvikly môže byť asi 45 až 60 minút. Keď je repa mäkká, ošúpeme ju a nastrúhame.
Následne k nej pridáme jablká nastrúhané na hrubšom strúhadle a podľa chuti nastrúhaný chren (alebo sterilizovaný chren). Pridáme trochu jablčného octu a cukru a ochutnáme. Podľa chuti ešte posolíme, osladíme alebo okyslíme.
Netradičný zdravý šalát s cviklou, chrenom a uhorkou
S cviklou a chrenom sa dajú vymyslieť aj ďalšie zaujímavé kombinácie, ktoré stoja za ochutnanie. Čo poviete na kombináciu s uhorkou, majonézou a dijonskou horčicou? Aj tento chutný šalátik skvelo dochutí mäsový veľkonočný pokrm, ako je napríklad veľkonočná šunka s cviklou.
Ingrediencie:
-
3 cvikly (asi 800 g)
- 25 g čerstvo nastrúhaného chrenu
- 50 g poľnej uhorky
- 2 PL majonézy
- 2 ČL dijonskej horčice
- soľ a mleté čierne korenie
Postup: Cviklu v šupke si uvaríme domäkka v osolenej vode. Následne ju ošúpeme a nastrúhame nahrubo. Koreň chrenu taktiež ošúpeme a nastrúhame najemno. K cvikle a chrenu pridáme aj nahrubo nastrúhanú uhorku. Osolíme a okoreníme. Následne pridáme majonézu a dijonskú horčicu. Dobre premiešame a uskladníme v chladničke. Šalát je najlepší dobre vychladený.
Odporúčame: Ricotta nasladko i naslano – TOP recepty na pochúťky, ktoré si ťa získajú
Zdroj: Depositphotos
Domáci chren s cviklovou šťavou
Ak pre vás cvikla nie je až taká zaujímavá, zato pikantný chren je váš obľúbený, skúste si pripraviť tento domáci chren s cviklovou šťavu. Cviklová šťava až tak neovplyvní chuť chrenu, ale nádherne ho zafarbí. Ružovkastý chren tak bude na tanieri vyzerať ešte lákavejšie a doplní rôzne veľkonočné pokrmy.
Ingrediencie:
-
300 g koreňa chrenu
- 170 ml prevarenej vody
- 30 ml cviklovej šťavy
- 200 ml oleja
- 1 PL octu
- 1 PL kryštálového cukru
- 1 ČL soli
Postup: Chren očistíme, nahrubo nastrúhame a so všetkými surovinami ho dáme do mixéra. Mixujeme, kým nám nevznikne jednotná hmota. Hotový chren rozložíme do menších pohárikov a uskladníme v chladničke. Takto pripravený chren vydrží v chladničke aj niekoľko mesiacov. Ak ho chcete skladovať v chlade dlhšie, odporúčame chvíľočku sterilizovať.
TIP: Cviklovú šťavu môžete buď kúpiť v obchode (čistú 100 %, nie z koncentrátu) alebo si odšťavte cviklu doma. Potrebné množstvo šťavy tiež môžete získať tak, že cviklu nastrúhate, zabalíte do nejakej gázy a šťavu z nej jednoducho vytlačíte.
Chcete si na veľkonočné sviatky pripraviť aj domáci chren do cvikly alebo k inému jedlu? Tu nájdete skvelé recepty:
Veľkonočný chren 3-krát inak: K údeným pochúťkam je nutnosťou
Článok aktualizovaný 25.3.2024