Ryžový papier, nazývaný aj obal na jarné rolky, je veľmi tenký a takmer úplne priesvitný plochý list „papiera", ktorý sa s obľubou používa na výrobu čerstvých jarných závitkov a šalátových roliek. Existuje však aj mnoho ďalších spôsobov, ako s nimi experimentovať. Objavte ich spolu s nami!
Ryžové papiere sa zvyčajne vyrábajú zo zmesi bielej ryžovej múky, tapiokovej múky, soli a vody, vďaka čomu sú prirodzene bezlepkové a mimoriadne vhodné pre vegánov. Zvyčajne sa predávajú sušené vo forme tenkých, krehkých, okrúhlych plátov.
Pred použitím ich budete musieť rehydratovať – namočiť do vody, aby zmäkli a aby boli poddajné. Je to veľmi jednoduché – stačí pridať studenú alebo teplú vodu do plytkej misky, ktorá je širšia ako veľkosť ryžových papierov.
Ako pracovať s jedlým ryžovým papierom?
- Ponorte celý list na niekoľko sekúnd do vody.
- Jemne ním potraste, aby ste vypustili prebytočnú vodu.
- Potom ho položte na rovný pracovný povrch.
- Ak je príliš mokrý, nechajte ho 1 až 2 minúty sušiť na vzduchu alebo ho položte na suchú kuchynskú utierku.
- Potom ho môžete vytvarovať do požadovaného tvaru a „omotať" okolo ostatných ingrediencií.
- Po zmäknutí sú ryžové papiere lepkavé, hladké a jedlé bez varenia.
- Chuťovo sú neutrálne, čo vám umožňuje vytvárať ľubovoľné príchute náplní.
Odporúčame: Ani pri bezlepkovej diéte sa nemusíte obmedzovať: tipy na chutné potraviny
Zdroj: Depositphotos
Ako skladovať ryžový papier?
Ryžové papiere je vhodné uchovávať na chladnom a suchom mieste, mimo vlhkosti, tepla a priameho slnečného žiarenia. Po otvorení balenia ich vložte do uzatvárateľného vrecka alebo vzduchotesnej nádoby a odložte do skrinky.
Vyprážané čipsy z ryžového papiera
Príprava je veľmi jednoduchá a varenie nezaberie veľa času! Ryžový papier v tomto prípade nie je potrebné namáčať vo vode, stačí opražiť vysušený plát ryžového papiera a získate chrumkavé hranolčeky alebo lupienky.
- Pripravte si ryžový papier tak, že každý plát nakrájate na menšie kúsky (4-8 kusov), alebo ak je vaša panvica dostatočne veľká, môžete použiť celý plát.
- V hrnci rozohrejte olej.
- Na vyprážanie čipsov z ryžového papiera nepotrebujete veľa oleja, stačí len toľko, aby bol na dne panvice.
- Opražený plát vyberte z oleja a osušte na papierovej kuchynskej utierke, ktorá nasaje prebytočný tuk.
- Čipsy z ryžového papiera je dobré jesť s akýmkoľvek dipom alebo omáčkami, prípadne ich skúste dochutiť jednoducho iba soľou, červenou paprikou, čiernym korením a parmezánom.
Ryžový papier na spôsob slaniny
Ako alternatívny nápad na vegánske jedlá môžete použiť ryžový papier na výrobu vegánskej slaniny. Plát z ryžového papiera rozrežte na dlhý pásik – do tvaru slaniny, na tieto kúsky ryžových papierov pridajte korenie a opečte.
Pre chutnejšie plátky takejto „slaniny" si môžete pripraviť vlastnú domácu marinádu zo sójovej omáčky, údenej papriky a cesnaku.
Plátky ryžového papiera ponorte do marinády a dajte na naolejovaný plech. Vložte plech do rozohriatej rúry a pečte 7 minút. Niektoré recepty odporúčajú vložiť medzi takto pripravený ryžový papier tofu, aby sa upečeným „vegánskym slaninám" pridala textúra a chuť.
Neprehliadnite: Cvičenie doma: 7 cvičení s vlastnou váhou zameraných na chudnutie!
Zdroj: Depositphotos
Ryžové rolky so zeleninou
Ak chcete pripraviť vyprážané ryžové rolky, naplnené ich nechajte vyschnúť na pracovnej doske a potom ich približne tri minúty vyprážajte v rozpálenom oleji dozlatista. Preložte ich na kuchynské papierové utierky, aby odkvapkal prebytočný tuk.
Ryžové rolky fantasticky chutia aj vtedy, keď ich iba naplníte a rovno si na nich pochutnáte. Sú výborné aj bez vyprážania!
- Umytú a očistenú zeleninu, ako napríklad papriky, mrkvu či uhorku nakrájajte na tenké tyčinky rovnakej dĺžky.
- Šalátové listy zbavte stredu a nakrájajte na menšie kúsky.
- Pát ryžového papiera vložte na niekoľko sekúnd do nádoby s teplou vodou.
- Po zmäknutí ho rozprestrite na pracovnej doske a do jeho dolnej polovice uložte pripravené zeleninové pásiky, šalátový list a zviňte.
- Pred koncom rolovania preložte bočné strany plátu smerom dovnútra a zviňte.
- Podávajte s dipom alebo omáčkou podľa vašej chuti.
Odporúčame aj: Bravčová panenka: TOP recepty na lahodný obed pre celú rodinu!