Ani vy si neviete predstaviť ráno bez pečiva? Rôzne druhy pečiva, či už hovoríme o chlebe, rožkoch alebo žemličkách, sa stali neoddeliteľnou súčasťou raňajok v mnohých domácnostiach. Po pečive tiež často siahame v prípade desiatej, napríklad pre deti do školy, alebo aj rýchlej večere. Pečivo ako také si získalo toľko fanúšikov pravdepodobne pre to, pretože sa dá pripraviť a podávať rôznymi spôsobmi, či už naslano alebo nasladko. Zdravé nátierky, maslo, šunka, saláma, džem, vajíčko či zelenina – s tým všetkým je možné pečivo natrieť či obložiť a razom tak pripraviť chutné raňajky. Pečivo tiež možno podávať k párkom, omelete, v prípade obedu aj k polievkam. Skrátka, rôzne druhy pečiva majú pevné miesto v jedálničku mnohých z nás.
Čo tak si ich však pripraviť doma? Nie nadarmo sa hovorí, že domáce je jednoznačne najlepšie. Nech už hovoríme o akýchkoľvek potravinách či pokrmoch, často sa chuť tých kupovaných nedá porovnávať s chuťou doma pripravených. Navyše, ak niečo pripravujeme doma, výhodou je, že presne poznáme zloženie, čím si môžeme lepšie dávať pozor na to, čo konzumujeme. Upiecť si pritom napríklad také domáce žemle vôbec nie je náročné. My vám prinášame inšpiráciu na zdravé celozrnné žemličky, ktoré sú vítané v každom zdravom jedálničku. Nájdeme v nich komplexné sacharidy, bielkoviny aj mnohé minerálne látky a stopové prvky. S čím si ich vychutnáte vy, to je už len na vás. No verte, že ak raz ochutnáte domáce žemle, na tie z obchodu si už ani nespomeniete.
Budeme potrebovať:
- 500 g hladkej celozrnnej špaldovej múky
- 250 ml vody
- 150 ml sójového mlieka (prípadne kravského)
- 2 ČL trstinového cukru
- 20 g droždia
- 2 PL olivového oleja
- 1,5 – 2 ČL soli
- hrsť semienok (tekvicových, sezamových alebo iných) – voliteľné
Postup prípravy:
- Ako prvé si v menšej miske zmiešame vodu, mlieko a cukor. Pridáme rozdrobené kvasnice a odložíme na teplejšie miesto, aby sme získali pekný kvások.
- Do väčšej misy si preosejeme múku. Pridáme kvások, taktiež soľ a olej.
- Vypracujeme cesto, ktoré prikryjeme čistou utierkou a necháme ho kysnúť na teplom mieste aspoň na 1 hodinu.
- Cesto v prípade potreby, ak sa veľmi lepí, trochu podsypeme múkou a postupne z neho tvarujeme žemličky.
- Tie poukladáme na plech s papierom na pečenie a necháme ešte podkysnúť aspoň 15 minút.
- Pred vložením do rúry môžeme žemle potrieť vodou a posypať semienkami, napríklad slnečnicovými, ľanovými či tekvicovými.
- Žemle pečieme pri teplote 220 °C asi 25 minút.
- Po ochladnutí ich môžeme prerezať, podľa chuti a fantázie naplniť a podávať. Dobrú chuť!