Najlepšie kloktadlo na boľavé hrdlo - zmiernite bolesť rýchlo a účinne!

kloktadlo na boľavé hrdlo

Bolesť hrdla je nepríjemný symptóm, ktorý môže byť spôsobený mnohými rôznymi faktormi. Najčastejšou príčinou bolesti hrdla je zápal hltana, ktorý môže byť spôsobený bakteriálnou infekciou (angína), vírusovou infekciou (napríklad prechladnutie alebo chrípka), alergiami alebo dráždivými látkami vo vzduchu.

Ďalšou možnou príčinou bolesti hrdla môže byť nadmerné používanie hlasiviek (napríklad pri dlhom rozprávaní alebo speve), nedostatočná hydratácia, fajčenie, suchý vzduch alebo podráždenie sliznice napríklad prachom. 

Bolesť hrdla sa zvyčajne prejavuje ako pocit dráždenia, pálenia, bolesť alebo suchosť v krku. Môže byť sprevádzaná ďalšími symptómami ako horúčka, bolesť pri prehĺtaní, kašeľ, chrápanie alebo zvýšená citlivosť hrdla na dotyk. 

Na zmiernenie bolesti hrdla a zlepšenie stavu je dôležité dodržiavať dostatočný pitný režim, vyhýbať sa zafajčeným prostrediam, odpočívať a vyhýbať sa príliš intenzívnym aktivitám, užívať lieky proti bolesti a horúčke a prípadne antibiotiká na predpis lekára pri bakteriálnej infekcii. 

V prípade, že bolesť hrdla pretrváva dlhšie ako niekoľko dní alebo sa zhoršuje, je dôležité navštíviť lekára, aby sa určila diagnóza a začalo sa adekvátne liečenie.

Ako liečiť bolesti hrdla?

Liečba bolesti hrdla závisí od príčiny. 

Ak bolesť spôsobuje infekcia, ako napríklad angína alebo chrípka, môžu byť predpísané antibiotiká alebo iné lieky. Ak je príčinou suchý vzduch alebo dráždivé látky vo vzduchu, môžete skúsiť vyhnúť sa im a použiť zvlhčovač vzduchu.

Ďalšie možnosti liečby bolesti hrdla zahŕňajú pitie teplých nápojov, ovlažovanie hrdla prírodnými sprejmi alebo pastilkami na hrdlo, užívanie vitamínov alebo minerálov. 

Ak bolesti hrdla pretrvávajú dlhšie ako niekoľko dní alebo sa zhoršujú, je dôležité váš stav konzultovať s lekárom. 

Domáce liečenie bolesti hrdla

Bolesť hrdla je veľmi nepríjemným a často sa vyskytujúcim problémom, ktorý môže sprevádzať ochorenie ako chrípka, nádcha alebo iné infekčné ochorenie. Môže to byť skutočne ťažké pre nielen pre hovorenie a prehĺtanie, ale aj pre pitie a konzumáciu jedla. Preto je dôležité vedieť, ako si liečiť bolesť hrdla doma. 

Tu je niekoľko účinných spôsobov, ako si môžete pomôcť:

 1. Kloktanie slanou vodou - tento starý domáci liek môže pomôcť zmierniť bolesť a zápal v hrdle. Stačí zmiešať pohár teplej vody s čajovou lyžičkou soli a používať túto zmes niekoľkokrát denne.

 2. Vyhýbanie sa dráždivým potravinám a nápojom - niektoré potraviny a nápoje, ako napríklad pikantné jedlá, alkohol a káva, môžu ešte viac podráždiť vaše hrdlo. Je preto lepšie vyhýbať sa im, kým sa nezbavíte bolesti.

 3. Teplé nápoje - pite teplé čaje, medové čaje alebo horúce citrónové vody, aby ste uvoľnili hlien a zmiernili bolesť.

 4. Vlhký vzduch - vlhkosť vo vzduchu môže pomôcť uľaviť od suchosti a podráždenia v hrdle. Použite zvlhčovač vzduchu alebo si postavte na noc vedro s vodou v izbe.

 5. Odpočinok a hydratácia - dodržiavajte dostatočný odpočinok a pite veľa tekutín, aby ste sa vyhli dehydratácii a uvoľnili hlien.

Pamätajte však, že ak bolesť hrdla nezmizne po niekoľkých dňoch alebo sa zhorší, je dôležité navštíviť lekára pre správnu diagnózu a liečbu.

Odporúčame: TOP 7 dôvodov, prečo jesť čerešne: Milujete toto sladučké ovocie i vy?

domáce liečenie bolesti hrdla Depositphotos

Aké sú prírodné prostriedky na bolesť hrdla? 

Existuje niekoľko prírodných prostriedkov, ktoré sa používajú na liečbu bolesti hrdla:

 1. Teplý nápoj: pitie teplých nápojov, ako je bylinkový čaj alebo čaj s medom, môže pomôcť zmierniť bolesť a zmierniť podráždenie hrdla.

 2. Kloktanie slanou vodou: zriedená soľná voda má antibakteriálne vlastnosti a pomáha zmierniť zápal v hrdle.

 3. Med a citrón: kombinácia medu a citrónu má upokojujúce a antiseptické účinky, ktoré môžu pomôcť pri bolestiach hrdla.

 4. Dostatočná vlhkosť vzduchu: udržiavanie správnej úrovne vlhkosti vo vzduchu môže zabrániť podráždeniu hrdla. Použitie zvlhčovača vzduchu alebo inhalačná para môže byť užitočné.

 5. Mäta: mätový čaj alebo mätové pastilky môžu pomôcť zmierniť bolesť a zároveň osviežiť dych.

Je dôležité si uvedomiť, že tieto prírodné prostriedky môžu pomôcť pri miernych príznakoch, ale v prípade silnej bolesti hrdla alebo príznakov infekcie by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.

Účinné domáce kloktadlá na bolesť hrdla

Existuje niekoľko účinných domácich kloktadiel na bolesť hrdla, vrátane:

 • Kloktadlo so sódou bikarbónou: zmiešajte 1 čajovú lyžičku sódy bikarbóny s pohárom teplej vody a kloktajte niekoľkokrát denne.
 • Voda so soľou: zmiešajte 1 čajovú lyžičku soli s pohárom teplej vody a kloktajte niekoľkokrát denne.
 • Med a citrón: zmiešajte šťavu z polovice citróna s lyžicou medu a pohárom teplej vody a kloktajte niekoľkokrát denne.
 • Čaj z mäty: pripravte si silný čaj z mäty a nechajte ho vychladnúť. Potom ho použite na kloktanie.

Tieto prírodné lieky môžu pomôcť zmierňovať bolesť a zápal v hrdle. Ak bolesť neustúpi alebo sa zhorší, odporúčame navštíviť lekára.

Neprehliadnite: Poznáte tieto liečivé účinky citrónov? Takto sú prínosné pre telo!

kloktadlo na bolesť hrdla Depositphotos

Recept na domáce kloktadlo na bolesť hrdla

Domáce kloktadlo na bolesť hrdla môže byť veľmi účinné a jednoduché na prípravu. Tu je recept, ktorý môžete vyskúšať:

Ingrediencie:

 • 1 pohár teplej vody
 • 1 lyžičku soli
 • 1 lyžičku sódy bikarbóny
 • 2-3 kvapky éterického oleja z mäty piepornej alebo eukalyptu (voliteľné)

Postup prípravy:

 1. Zohrejte vodu na teplotu, ktorá je príjemná na kloktanie, ale nie príliš horúca.
 2. Pridajte do vody soľ a sódu bikarbónu a premiešajte, kým sa úplne nerozpustia.
 3. Ak chcete, môžete pridať aj pár kvapiek éterického oleja z mäty piepornej alebo eukalyptu pre osviežujúci efekt.
 4. Kloktajte zmes po dobu 20-30 sekúnd a potom vypľujte.
 5. Opakujte tento postup niekoľkokrát denne podľa potreby, najlepšie ráno a večer pred spaním.

Toto kloktadlo pomôže uvoľniť hrdlo, zmierňovať bolesť a zápal, a tiež osviežiť dych. V prípade, že bolesť hrdla pretrváva dlhšie ako pár dní alebo sa zhoršuje, odporúčame navštíviť lekára.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE