Sódu bikarbónu pravdepodobne nájdeme v každej kuchyni. Je nenahraditeľným pomocníkom predovšetkým pri pečení, no ľudia po nej často siahajú aj pri problémoch s pálením záhy. Sóda bikarbóna, nazývaná aj jedlá sóda, predstavuje zlúčeninu zvanú hydrogénuhličitan sodný. Má zásaditú chuť a je schopná neutralizovať kyseliny.
Je využívaná ako náplň do hasiacich prístrojov a rovnako býva súčasťou kypriacich práškov do pečiva. To však ani zďaleka nepokrýva možnosti jej využitia. Jedlú sódu je možné použiť pri starostlivosti o krásu aj liečbe rozličných zdravotných problémov.
V článku vám prinášame hneď 19 úžasných tipov na použitie obyčajnej sódy bikarbóny s neobyčajnými vlastnosťami!
Shutterstock®TOP spôsoby využitia sódy bikarbóny:
1. Sóda bikarbóna ako proti lupinám
Ako sme spomenuli už vyššie, sódu bikarbónu je možné využiť pri starostlivosti o krásu. V prvom rade sa postará o vaše vlasy. Ak bojujete s lupinami, neváhajte trochu tohto bieleho prášku pridať aj do dávky bežného šampónu, s ktorým si práve chystáte umyť hlavu.
Vlasy budú po umytí lesklé a nadýchané a dokonca aj dokonale očistené od všetkých kozmetických prípravkov. Jedlá sóda však môže v prípade núdze poslúžiť aj ako suchý šampón. Určite vyskúšajte!
2. Sóda bikarbóna ako náhrada telového aj pleťového pílingu
Doma pripravené pílingy vedia mnohokrát poslúžiť dokonca lepšie ako tie kupované. A navyše sú omnoho lacnejšie. Píling na pokožku celého tela si môžete pripraviť aj zo sódy bikarbóny. Jednu polievkovú lyžicu sódy vymiešajte s trochou vody.
Vzniknutá kašička dokáže ukážkovo odstrániť odumreté bunky pokožky. Takýto píling si neváhajte dopriať i v prípade, že vás trápia čierne bodky alebo akné.
Shutterstock®3. Sóda bikarbóna ako prírodný dezodorant
Malé množstvo kašičky pripravenej z jedlej sódy a vody môžete naniesť aj do podpazušia. Prečo? Ide totiž o skvelý prostriedok proti poteniu.
Jedlá sóda vás ochráni pred zápachom aj vznikom škvŕn, ktoré môžu na oblečení vznikať v dôsledku potenia. Túto bielu kašičku však môžete votrieť aj do pokožky po bodnutí hmyzom. Úľava od svrbenia sa dostaví rýchlo.
4. Sóda bikarbóna ako prísada do kúpeľa
Jedlá sóda predstavuje aj veľmi lacnú, no účinnú prísadu do kúpeľa. Do vane s teplou vodou stačí pridať asi pol šálky sódy bikarbóny. Vďaka takémuto kúpeľu budú kyseliny vo vašej pokožke neutralizované.
Pleť bude navyše hebká a zbavená mastnoty aj rozličných nečistôt. Kúpeľ s jedlou sódou, no v tomto prípade vlažný, si môžete dopriať i keď sa spálite na slniečku.
Shutterstock®5. Sóda bikarbóna ako prostriedok na vybielenie nechtov
Najmä pri pravidelnom lakovaní môžu nechty zostať po čase akoby zažltnuté. Aj s týmto estetickým problémom si poradí sóda bikarbóna. Vymiešajte ju s trochou peroxidu. Do zmesi namočte vatový tampónik a poriadne ním vydrhnite nechty.
Ak jedlú sódu zmiešate s ricínovým olejom, získate skvelého prírodného pomocníka na posilnenie nechtov. Sóda s trochou vody sa zase postará o nechtovú kožtičku.
6. Sóda bikarbóna na bolesť v hrdle
Ak vás prepadne bolesť v hrdle, nesiahajte hneď po cukríkoch z lekárne, ktoré v mnohých prípadoch ani nie sú dostatočne účinné. Sóda bikarbóna má antibakteriálne účinky a v pohodlí domova si z nej rýchlo a ľahko pripravíte liečivé kloktadlo.
Lyžičku jedlej sódy nechajte rozpustiť v malom pohári teplej vody a zmesou si niekoľkokrát denne vyplachujte ústa. Sódou bikarbónou rozpustenou vo vode si môžete ústa vyplachovať i v prípade, že vás trápia nepríjemné a bolestivé afty.
Shutterstock®7. Sóda bikarbóna na liečbu plesňových ochorení
Sóda bikarbóna môže byť vďaka svojím antimykotickým účinkom nakoniec užitočná aj pri problémoch s plesňovými ochoreniami nôh. Ak vás trápi mykóza, rozpustite 3 polievkové lyžice sódy v lavóre s vlažnou vodou a doprajte svojim nohám aspoň tridsaťminútový kúpeľ.
Túto procedúru, samozrejme, musíte opakovať pravidelne, a to i niekoľkokrát do týždňa. Takýto kúpeľ si môžete pripraviť aj v prípade, ak vás trápi nadmerné potenie nôh.
Ďalších 7 využití sódy bikarbóny v domácnosti
- Čistenie a dezinfekcia domácnosti - Sóda bikarbóna je účinným prostriedkom na čistenie a dezinfekciu rôznych povrchov, vrátane umývadiel, vaň, kuchynských liniek, sporákov, chladničiek a pod.
- Odstraňovanie zápachu v chladničke - Stačí umiestniť misku so sódou bikarbónou do chladničky, ktorá absorbuje nepríjemný zápach
- Odstraňovanie zápachu z obuvi - Vložte do topánok čistú ponožku naplnenú sódou bikarbónou a nechajte ju pôsobiť cez noc. Sóda absorbuje zápach a zanechá obuv sviežu.
- Čistenie zubných kefiek - Namočte zubnú kefku do roztoku vody a sódy bikarbóny na niekoľko minút, potom ju opláchnite. Tento postup pomáha odstrániť zvyšky zubnej pasty.
- Odstraňovanie nepríjemného zápachu z rúk - Po manipulácii s nepríjemne páchnucimi surovinami, ako je cesnak alebo ryba, si ruky umyte pastou zo sódy bikarbóny.
- Čistenie rúr a odpadových potrubí - Pridajte sódu bikarbónu a ocot do odpadu a následne prepláchnite horúcou vodou. Tento postup pomáha odstraňovať zápach, zlepšuje prechodnosť odpadových potrubí a slúži aj ako prevencia pred ich upchatím.
- Čistenie šperkov - Vytvorte pastu z vody a sódy bikarbóny a jemne ju nanesiete na šperky pomocou mäkkej kefy. Následne poutierajte vlhkou handričkou a utrite do sucha.
Ďalších 5 využití sódy bikarbóny v záhrade
1. Ochrana rastlín pred plesňou a hubovými chorobami
Jedlá sóda môže pomôcť ochrániť rastliny pred napadnutím múčnatkou alebo plesňou. Zmiešajte 1 liter vody s 1 čajovou lyžičkou sódy bikarbóny a niekoľkými kvapkami tekutého mydla (bez amoniaku). Roztok nalejte do rozprašovača a aplikujte na listy postihnutých rastlín. Postrek môžete opakovať raz týždenne.
2. Prírodný herbicíd proti burine
Ak bojujete s burinou medzi dlaždicami alebo v chodníkoch, nasypte priamo na ňu suchú sódu bikarbónu. Tá pomáha narušiť jej rast a zabraňuje ďalšiemu šíreniu. Tento trik je ideálny najmä na miesta, kde sa neplánuje sadiť iné rastliny.
3. Neutralizácia pH pôdy
Sóda bikarbóna má mierne zásadité vlastnosti, a preto ju možno použiť na zníženie kyslosti pôdy. Je to užitočné najmä pri pestovaní rastlín, ktoré preferujú neutrálne alebo mierne zásadité pH. Pred jej použitím však odporúčame otestovať pôdu, aby ste dosiahli správnu rovnováhu.
4. Odplašenie škodcov
Niektorých záhradných škodcov, ako sú mravce, slimáky alebo húsenice, môže sóda bikarbóna odpudiť. Mierne ju rozsypte okolo rastlín alebo na miesta, kde sa škodcovia najčastejšie objavujú. Na slimáky môžete zmiešať sódu s múkou a cukrom – vznikne prírodná nástraha.
5. Osvieženie kompostu bez zápachu
Ak váš kompost nepríjemne zapácha, jedlá sóda pomôže neutralizovať kyslosť a znížiť zápach. Stačí posypať povrch kompostu menším množstvom sódy a dobre premiešať. Nezabúdajte však, že príliš veľa sódy môže spomaliť proces kompostovania – používajte ju s mierou.
Aktualizovaný článok: 27.03.2025