Poznáte tieto liečivé účinky citrónov? Takto sú prínosné pre telo!

liečivé účinky citrónov

Citróny rozhodne nepatria medzi klasické ovocie, ktoré si niekam zoberieme so sebou a keď nás zastihne hlad, tak ho jednoducho ošúpeme a zjeme. Nuž, konzumácia celých citrónov je pravdepodobne len pre milovníkov veľmi kyslej chuti. Oveľa častejšie sa však využíva práve citrónová šťava, ktorá našla uplatnenie napríklad ako dochucovadlo pokrmov a nápojov. 

Z citrónov sa dá tiež pripraviť chutná a osviežujúca limonáda či citrónový koláč. Toto ovocie má však priaznivý vplyv na zdravie človeka a jeho účinky by sme mali rozhodne poznať. Ako teda dokážu tieto žlté plody vždyzelených citrónovníkov podporiť naše zdravie? Objavte najvýznamnejšie zdravotné účinky jedenia citrónov!

TOP zdravotné výhody citrónov:

1. Podporujú imunitu

Áno, aj citróny dokážu podporiť imunitu a snáď každý to o nich aj vie. Radíme ich totižto medzi zdroje vitamínu C. Tento silný antioxidant (kyselina askorbová) je nevyhnutný pre správnu funkciu imunitného systému. Antioxidanty navyše v tele bojujú proti škodlivým účinkom voľných radikálov a spomaľujú starnutie. 

Pri prechladnutí aj potrebe ochrany pred infekčnými chorobami je možné pridávať si ho napríklad do čaju. Citrónovú šťavu však nikdy nedávajte do priamo zaliateho nápoja. Vriaca voda významné látky zničí. Spomínaný vitamín C navyše podporuje aj vstrebávanie železa v organizme. Jeho úplný deficit spôsobuje ochorenie zvané skorbut

Odporúčame: 7 dôvodov, prečo jesť chia semená: Prekvapivé, čo všetko dokážu

odkyslenie organizmu Shutterstock®

2. Odkysľujú organizmus

Mäso, vajcia, obilniny aj niektoré mliečne výrobky či rôzne druhy ovocia radíme medzi zakysľujúce potraviny. Prekyslený žalúdok alebo celkovo prekyslený organizmus pritom môže byť príčinou mnohých ťažkostí, vrátane pálenia záhy, nadúvania aj kožných problémov. Účinky týchto kyselinotvorných potravín potláčajú zase potraviny zásadité. Medzi ne patria okrem iných aj citróny. 

Nevadí, že citróny majú kyslú chuť. V našom tele sa správajú zásadito, podobne ako aj ďalšie druhy citrusov. Citróny tak radíme medzi potraviny odkysľujúce organizmus. Ak vám tento problém nie je cudzí, vytlačená citrónová šťava sa môže pridať do vášho pitného režimu. 

3. Citrónová šťava pôsobí ako prírodné antiseptikum

Čerstvý citrón obsahuje v menšom množstve aj viaceré minerály, ako aj fytochemikálie, polyfenoly a flavonoidy. Majú však aj výrazné antiseptické vlastnosti, čiže pôsobia dezinfekčne. Ak nemáte nič iné poruke, môžete ich použiť aj ako dezinfekčný prípravok na rôzne kožné rany či uhryznutia a štípance od hmyzu. Stačí len zopár kvapiek citrónovej šťavy. 

Podporí to i rýchlejšie hojenie rany. Ak vás zase trápia bolestivé vredy v ústach alebo dokonca bolesť v hrdle, pravidelne kloktajte vodu s trochou citrónovej šťavy.

4. Pomáhajú pri ústnej hygiene

Citróny môžu byť skvelým pomocníkom pri starostlivosti o zdravie ústnej dutiny. Citrónovú vodu môžete predsa kloktať, ale no rovnako je možné pitie citrónovej šťavy. Môže to pomôcť nielen pri riešení vyššie spomenutých ťažkostí. Ide totiž o skvelý osviežovač dychu, ktorý sa oplatí vyskúšať najmä pri problémoch so zlým dychom. 

Citrónová šťava znižuje zápaly v ústnej dutine, zubnom kameni aj krvácaní ďasien. Citrónovú vodu si môžete dopriať kedykoľvek počas dňa, pričom vás osvieži a doplní potrebné tekutiny.

Odporúčame: TOP potraviny pre zdravšiu pečeň: Ktoré by sme mali jesť pravidelne?

zlý dych Shutterstock®

5. Citrónová šťava podporuje metabolizmus a trávenie

Šťava z citróna podporuje činnosť žlče aj pečene a má tiež priaznivý vplyv na proces trávenia a hlavne metabolizmus. Keďže metabolizmus zrýchľuje, môže byť užitočná pri redukcii váhy. 

Pravidelne si ju pridávajte do vody či aspoň mierne vychladnutého bylinného čaju. Okrem toho napomáha tiež odstraňovať z tela nadbytočnú vodu, pričom i prečisťuje obličky a močové cesty. Odvodnenie organizmu tiež zabezpečí stratu prebytočnej váhy.

TIP: Skúste citrónový olej

  • 2 citróny (bio, neošetrené)

  • 1 šálka (250 ml) extra panenského olivového oleja

Postup: Dôkladne umyte citróny, aby ste odstránili nečistoty a prípadné chemikálie. Ak máte bio citróny, je to ideálne. Pomocou škrabky na zeleninu alebo ostrého noža ošúpte kôru z citrónov. Snažte sa, aby ste odstránili len žltú časť kôry a nie bielu vrstvu pod ňou, ktorá môže byť horká.

V malom hrnci zohrejte olivový olej na miernom ohni. Nechajte ho zohriať, ale nedovoľte, aby začal vrieť. Teplota by mala byť len dostatočne vysoká na to, aby sa citrónová kôra mohla lúhovať. Pridajte citrónovú kôru do zohriateho oleja. Pomaly zahrievajte kôru v oleji približne 10-15 minút. Dávajte pozor, aby sa olej neprehrial a nezačal vrieť.

Po 10-15 minútach odstavte hrniec z ohňa a nechajte olej s kôrou vychladnúť na izbovú teplotu. Keď olej vychladne, preceďte ho cez jemné sito alebo gázu, aby ste odstránili citrónovú kôru. Preliaty citrónový olej nalejte do čistej, suchého skleného fľaše s uzáverom. Skladujte ho na chladnom a tmavom mieste. Olej by mal vydržať niekoľko týždňov.

Použitie: Citrónový olej je skvelý na dochucovanie šalátov, pečiva, marinád a mnohých ďalších jedál. Jeho svieža citrusová chuť dodá vašim jedlám nový rozmer. Skvelo sa hodí na dochucovanie šalátov, je výborný aj na pečenú alebo grilovanú zeleninu, ryby a kuracie mäso, ktorým dodá jemnú citrónovú arómu. Citrónový olej môžete použiť aj na dochutenie cestovín alebo rizota, kde pridá extra vrstvu chuti. Ďalším skvelým využitím je v marinádach, kde môže pomôcť zvýrazniť chuť mäsa či zeleniny.

Článok aktualizovaný 1.6.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE