Viete, aký je význam vitamínu K pre naše telo? Rozhodne nie je malý! Táto látka je pre správne fungovanie nášho organizmu nevyhnutná a jej deficit sa môže prejaviť rozvojom rozličných zdravotných problémov. Môžeme vám prezradiť, že vitamín K má úlohu napríklad pri procese zrážania krvi a jeho nedostatok tak môže viesť ku krvácavosti.
V nasledujúcom článku si o tomto vitamíne povieme množstvo dôležitých informácií, vrátane toho, ako ho svojmu telu doplniť. Čo zhoršuje vstrebateľnosť vitamínu K? Aké sú prírodné potravinové zdroje tohto vitamínu? Čo je vitamín K1, vitamín K2 a vitamín K3? Viac v článku!
Vitamín K1, vitamín K2 a vitamín K3
Vitamín K radíme spolu s vitamínmi A, D a E medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Pod pojmom vitamín K pritom rozumieme hneď niekoľko foriem tejto látky. Rôzne formy vitamínu K sú nasledovné:
Vitamín K1, taktiež fylochinón, je syntetizovaný rastlinami a je dôležitý z hľadiska zrážanlivosti.
Menachinón je vitamín K2, je produkovaný baktériami a má význam pre mineralizáciu kostí.
Nakoniec poznáme aj takzvaný menadión, čo je vitamín K3, ktorý je určený len pre zvieratá.
Účinky vitamínu K – dôležitý pre krv i kosti
Aká je funkcia vitamín K vo všeobecnosti v našom tele? Táto látka, ako sme už spomenuli, je v prvom rade nevyhnutná pre zrážanie krvi, keďže sa podieľa na syntéze protrombínu, ktorý je v tomto procese nenahraditeľný.
Vitamín K ďalej prispieva k regenerácii kostí a vstrebávaniu vápnika. Čiže je nevyhnutný pre dobré zdravie kostí. Taktiež podporuje správnu funkciu pečene aj imunitného systému. Preventívne pôsobí voči infekciám, najmä v detskom veku, ale i zhubným nádorom. Dokonca prispieva k dobrému stavu kardiovaskulárneho systému a najmä ciev.
Pozri aj: 5 dôvodov, prečo používať avokádový olej: Čo urobí pre vaše zdravie a krásu?
Denný príjem vitamínu K
Odporúčaná denná dávka vitamínu K je približne 75 μg (mikrogramov). Spotreba vitamínu K v tele môže byť vyššia u tehotných a dojčiacich žien, pri niektorých chronických črevných ochoreniach (napr. chronické ochorenie Crohnova choroba), užívaní antibiotík, po krvných stratách či v starobe.
Deficit vitamínu K – príčiny a príznaky
Nedostatok vitamínu K nie je až tak bežný, keďže je táto látka dobre zastúpená v mnohých potravinách. K deficitu však môže dôjsť z viacerých príčin. Nedostatok tohto vitamínu v tele človeka môže byť následkom nedostatočnej výživy, užívania niektorých liekov, porúch vstrebávania či iných problémov s tráviacou sústavou.
A akými príznakmi nám dáva telo najavo, že trpí na deficit spomínaného vitamínu? Typickým prejavom je krvácavosť. Jedinca môže trápiť krvácanie z ďasien či nosa aj nezastavujúce sa krvácanie z drobných rán. V tele postihnutého dochádza k zníženiu zrážanlivosti krvi a taktiež môže byť zaznamenaný pokles počtu krvných doštičiek. Objaviť sa môžu i kruhy pod očami.
Ak je v tele nízka hladina vitamínu K, hrozí:
zlá zrážanlivosť a následná krvácanlivosť,
zhoršenie hojenie rán,
modriny,
narušený kostný metabolizmus, rednutie kostí a následné zlomeniny kostí,
zhoršený stav kĺbov.
Nadbytok vitamínu K
Ťažkosti však môže spôsobovať nielen nedostatok, ale aj nadbytok vitamínu K v tele. Predávkovanie týmto vitamínom môže spôsobiť nežiaduce účinky. Medzi typické príznaky patrí nechutenstvo, poruchy krvného obrazu či alergické kožné reakcie.
Odporúčame: TOP domáce sirupy na kašeľ: Zbavia vás ťažkostí raz-dva!
Prirodzená forma vitamínu K – potraviny s vitamínom K
Aké sú pre naše telo zdroje vitamínu K? Určitá časť z potrebného množstva vitamínu K je syntetizovaná priamo v našom tele. Okrem toho môžeme do organizmu dopraviť dávky významného vitamínu aj prostredníctvom pestrej stravy. Zdrojom tejto látky je napríklad tmavá listová zelenina, ale aj iné potraviny rastlinného pôvodu (zelená zelenina, ovocie, strukoviny). Do jedálnička zaraďte:
kel,
kapustu,
zelený šalát,
špenát,
brokolicu,
pažítku,
karfiol,
petržlene,
strukoviny (fazuľa aj sójové bôby).
Ďalej ho nájdeme v pšenici, ovose aj raži či olivovom oleji. Na tento dôležitý vitamín sú bohaté aj niektoré druhy ovocia, a to napríklad kivi či zdravé avokádo. Aj živočíšne potraviny obsahujú vitamín K – mäso, syry, maslo, ryby, vnútornosti.
Kedy siahnuť po doplnkoch stravy?
Dostupné sú aj výživové doplnky vitamínu K. Kedy však siahnuť po výživových doplnkoch? Doplnky stravy by nemali slúžiť ako náhrada pestrého jedálnička. Avšak, výživové doplnky vitamínu K môžu byť užitočné v rôznych situáciách, najmä keď nie je možné dosiahnuť dostatočný príjem vitamínu K prostredníctvom stravy. Ideálna je však konzultácia s lekárom, ktorým môže byť napr. nariadená liečba nedostatku vitamínu K.
Doplnky stravy s vitamínom K sa uplatňujú napríklad:
pri poruchách absorpcie živín v črevnom trakte s dôvodu ochorenia,
pri chronických ochoreniach pečene,
z dôvodu dlhodobej liečby antibiotikami,
v tehotenstve a pri dojčení (pri nariadení lekárom),
po chirurgických zákrokoch alebo stratách krvi z dôvodu zranenia,
vo vyššom veku.
Článok aktualizovaný 24.5.2024