Majú pred sebou takmer celý život, zdraví však často nie sú. Reč je o mileniáloch, teda o ľuďoch, ktorí majú v súčasnosti 28 až 43 rokov. Mileniálmi, ktorí do zdravia a wellnessu investujú stále viac času a úspor, sa zaoberali nedávne rozsiahle štúdie. Zistili, že ich trápia viac psychické ochorenia ako tie fyzické a že stav ich zdravia sa rapídne zhoršuje už po 27. roku života.
Aké sú najčastejšie choroby mileniálov? Trápi ich viac fyzické alebo duševné zdravie? Ovplyvňuje ich zdravotný stav stres, alkohol, drogy, alebo úplne iné faktory?
Neprehliadnite: Depresia – čo o nej treba vedieť a kedy vyhľadať odbornú pomoc?
Hyperaktivita, depresia, vysoký krvný tlak a iné
Ako sme už naznačili v úvode, mileniálov postihujú najmä psychické choroby, a to v pomere 6:4. Z desiatich najčastejších mileniálskych ochorení je teda až 6 psychického pôvodu a 4 sú fyzického.
- Najviac ich trápi depresia, ktorá sa vyšplhala až na úplný začiatok tohto neslávneho rebríčka.
- Hneď na druhej priečke sa umiestnila závislosť od nejakej látky (alkoholu, drog a pod.). Aj takéto závislosti sa počítajú medzi mentálne ochorenia.
- Zaujímavé je, že hneď na tretej priečke sa umiestnila závislosť, a to konkrétne na alkohole.
- Až na štvrtej priečke sa objavuje prvé fyzické ochorenie. Mileniáli totiž trpia na vysoký krvný tlak.
- Prvú päťku uzatvára hyperaktivita.
- Šieste miesto v rebríčku obsadili psychotické poruchy (napr. schizofrénia, porucha osobnosti a i.).
- Nasleduje Crohnova choroba s ulceróznou kolitídou na siedmej priečke.
- Ďalej vysoký cholesterol.
- Závislosť na tabaku je na deviatom mieste.
- Desiatku uzatvára diabetes typu 2.
Pozri aj: Ako sa zbaviť negativity v živote? Máme tajný recept na optimizmus!
Shutterstock®Na vine je dospievanie
Na vymenovaných ochoreniach nie je v podstate nič prekvapujúce, šokujúci je nárast vzniku týchto chorôb. Predchádzajúca generácia X ich totiž mala v rovnakom veku až o 11 menej, teda boli títo ľudia o jedenásť percent zdravší. Alarmujúca je aj prevaha psychických porúch, konkrétne nárast depresie a hyperaktivity. Odborníci veria, že tento stav má na svedomí to, ako mileniáli vyrastali, konkrétne tieto okolnosti:
- Pretlak informácií na internete. Informácie sú dostupné 24/7 a mileniálov poznačujú najmä desivé skutočnosti, ako sú napríklad teroristické útoky a prírodné katastrofy.
- Technologická vyspelosť. Práve pre pokročilú technológiu už v ranom veku mileniálov sa jej príslušníci mohli vyhýbať osobným stretnutiam, očnému kontaktu a zostali tak izolovanejší.
- Filozofia, že každý je víťaz. Psychológovia uvádzajú, že mileniáli boli naučení tomu, že nik nie je porazený a víťazom je každý. Nemohli sa tak naučiť vyrovnať s vlastným zlyhaním.
- Iný rodinný život. Mileniálov podľa odborníkov poznačilo aj to, že stúpla rozvodovosť, teda sa museli prispôsobiť životu v dvoch domácnostiach. Už žiadne spoločné večere a rodinné víkendy...
- Chaotická práca. Mileniáli často pracujú vo sférach, kde práca cez víkendy či dokonca počas dovoleniek nie je ničím zvláštnym. Nemajú teda možnosť vydýchnuť si a nabrať energiu.
Odporúčame: TOP zaujímavosti o ľudských zmysloch: Koľko ich máme a ako fungujú?
Shutterstock®Starostlivosť o seba
Aj mileniáli však môžu svojej diagnóze dopomôcť a podľa odborníkov by mali na sebe viac pracovať a viac sa o seba starať. Mali by sa naučiť byť vnímavejší voči sebe samým, mali by jesť zdravšie a viac spať. Pohyb by mal byť súčasťou ich každodenného života, a to na dlhé roky, teda nielen na pár týždňov počas diétovania alebo počas niektorej z internetových výziev.
Okrem toho by sa mali mileniáli viac zaujímať o vlastnú psychiku. Ak cítia, že niečo nie je v poriadku, nemali by sa brániť ani návšteve odborníka. Napokon im prospeje aj pravidelný offline režim, teda odpojenie sa od internetu, sociálnych sietí, médií a ostatných komunikačných kanálov, i keď to bude len na jeden deň v mesiaci. Odpočinok by pre nich tiež nemal byť prežitkom, dovolenku by si mali brať mileniáli častejšie a nemali by počas nej vôbec pracovať.
Tipy, ako podporiť duševné zdravie:
- Zvládanie stresu: Relaxačné techniky, ako je meditácia alebo hlboké dýchanie, pomáhajú znižovať úroveň stresu.
- Pravidelná fyzická aktivita: Pohyb pomáha predchádzať psychosomatickým chorobám a môže znížiť riziko obezity.
- Zdravý životný štýl: Vyvážená strava, dostatok spánku a hydratácia majú pozitívny vplyv na celkové zdravie a náladu.
- Znižovanie závislostí: Prevencia závislostí na marihuane, heroíne a pervitíne je kľúčová pre dlhodobé duševné zdravie.
- Podpora mladých ľudí: Programy a poradenstvo na podporu duševného zdravia mladých ľudí môžu znížiť počet samovrážd.
- Kontrola chronických ochorení: Udržiavanie vysokého krvného tlaku pod kontrolou a prevencia cukrovky a hypertenzie prispieva k lepšiemu duševnému zdraviu.
- Pravidelná zdravotná starostlivosť: Rýchle riešenie problémov súvisiacich s nádorovými ochoreniami a ďalšími zdravotnými problémami, ako sú pohlavné choroby, je dôležité pre celkové zdravie.
Aktualizovaný článok: 14.10.2024