Vysoký krvný tlak alebo inak hypertenzia je v súčasnej dobe najčastejšie sa vyskytujúcim srdcovo-cievnym ochorením, ktoré trápi nemalú časť populácie. Postihuje pritom čoraz mladších jedincov. Čo by sme mali vedieť? Aké sú normálne hodnoty krvného tlaku a čo robiť, ak je zvýšený?
Hodnoty krvného tlaku
Za vysoký krvný tlak sa označuje stav dlhodobého zvýšenia tlaku nad hodnoty 140 na 90 milimetrov ortuťového stĺpca (mmHg). Pre porovnanie, za ideálnu úroveň krvného tlaku sa považuje hodnota 120/80 mmHg. Krvný tlak u človeka nie je v priebehu dňa stále rovnaký. Prirodzene sa mení napríklad počas väčšej fyzickej aktivity či naopak pri odpočinku.
Príčina vysokého krvného tlaku
Na chorobnom zvýšení hladiny tlaku sa môže podieľať viacero rozličných faktorov, napríklad nezdravý spôsob života, obezita či genetika.
Čo spôsobuje vysoký krvný tlak:
- nedostatok fyzickej aktivity,
- vyšší vek,
- genetika,
- chronické ochorenie obličiek,
- poruchy nadobličiek a štítnej žľazy,
- spánkové apnoe.
Príznaky vysokého tlaku
Vysoký krvný tlak (hypertenzia) je často označovaný ako „tichý zabijak“, pretože v mnohých prípadoch prebieha bez výrazných príznakov. Mnohí ľudia nemusia pociťovať žiadne ťažkosti, kým sa neobjavia vážnejšie komplikácie, ako sú srdcové choroby či mozgová príhoda.
Aj keď sa niekedy vyskytne bolesť hlavy, tlak na hrudi či rozmazané videnie, tieto príznaky bývajú ľahko prehliadnuté alebo pripisované iným faktorom. Pravidelná kontrola krvného tlaku je preto kľúčová na včasné odhalenie a prevenciu zdravotných rizík. Medzi najbežnejšie symptómy vysokého krvného tlaku, ak sa objavia, patrí:
- bolesť na hrudníku,
- bolesť hlavy,
- ušný šum,
- rozmazané videnie,
- nepravidelný tep,
- krvácanie z nosa,
- nadmerné potenie,
- opuchy členkov.
Zníženie krvného tlaku bez liekov – strava je základ
Ak vás trápi dlhodobo vysoký krvný tlak, mali by ste si dať na svojej strave skutočne záležať. Jedálniček by mal pozostávať z dostatku čerstvej zeleniny a ovocia i kvalitných zdrojov bielkovín či zdravých tukov.
Pri liečbe hypertenzie je telu vhodné dodať dostatok kyseliny listovej, vitamínov C aj D a hlavne minerálnych látok, ako je draslík či vápnik. Práve spomínaný draslík môže zohrať pri liečbe vysokého krvného tlaku dôležitú úlohu. Nájdete ho v banánoch, avokáde, marhuliach i zemiakoch.
Okrem tohto do svojho jedálnička zaraďte i červenú repu či listovú zeleninu, a to najmä špenát. Priaznivé účinky na hladinu krvného tlaku boli objavené aj u ovsených vločiek a hlavne cesnaku, ktorý je skvelý i na zníženie úrovne cholesterolu. Ďalšími potravinami, ktoré môžu byť nápomocné pri hypertenzii sú zeler, cibuľa, pohánka či dokonca kvalitná horká čokoláda. Naopak je vhodné v jedálničku obmedziť múčne, sladké či smažené jedlá.
Shutterstock®Pre zníženie vysokého krvného tlaku je dôležitý pohyb aj ochrana pred stresom
So zdravou stravou ide ruka v ruke i dostatočný pohyb. Ak máte sedavé zamestnanie, nezabudnite si nájsť nejaký čas aj na fyzickú aktivitu. Skvelé je plávanie i rýchlejšia chôdza či prechádzky v prírode. Pohyb je navyše skvelý spôsob, akým si buď udržiavať hmotnosť, alebo ju v prípade potreby aj znížiť. Ak vás trápi hypertenzia a zároveň i nadváha, zníženie váhy môže mať na hladinu tlaku veľmi pozitívny účinok.
Okrem zaradenia pohybu do svojho života je vhodné z neho naopak čo najviac eliminovať stres. Vyhnúť sa mu v dnešnej uponáhľanej dobe asi nie je úplne možné, ale treba to aspoň skúsiť. Nadmerný stres má totiž negatívny vplyv nielen na úroveň krvného tlaku, ale prakticky na celý organizmus.
Shutterstock®Na liečbu vysokého krvného tlaku skúste aj bylinky
Bylinky sú skvelými pomocníkmi pri liečbe mnohých zdravotných ťažkostí. Rovnako vám môžu pomôcť aj s hypertenziou. Známy svojou schopnosťou znižovať krvný tlak je napríklad hloh obyčajný. Jeho červené plody podobné šípkam predstavujú silnú podporu celého kardiovaskulárneho systému. Hloh zlepšuje srdcovú činnosť aj krvný obeh.
Ďalšou skvelou bylinkou je rebríček obyčajný, známy aj ako myší chvostík. Táto rastlina má antiseptické aj antibiotické účinky, podporuje pružnosť ciev a odstraňuje z tela nadbytočnú vodu.
Ak vás trápi hypertenzia, pokojne si uvarte aj chutný čaj z kvetov lipy malolistej. Lipa upokojuje, podporuje i dýchacie ústrojenstvo a blahodarne vplýva na obličky a močové cesty. Tlak aj krvný obeh pozitívne ovplyvňuje aj imelo biele. Spomenúť môžeme ešte ibištek, ktorý má okrem iného aj antioxidačné vlastnosti a podieľa sa na udržiavaní dobrej hladiny cholesterolu.
Shutterstock®Ako znížiť krvný tlak? Skúste výživové doplnky!
Medzi ďalšie opatrenia na zníženie krvného tlaku patria aj výživové doplnky, ktoré sa odporúča svojmu telu dopĺňať. Medzi tieto výživové doplnky, ktoré z dlhodobého hľadiska dokážu a môžu znížiť hladinu krvného tlaku, patria
- omega-3 mastné kyseliny,
- horčík,
- výživové doplnky s obsahom výťažkov z huby Reishi.
Prevencia vysokého krvného tlaku
Nakoniec máme pre vás zopár rád, čomu je vhodné sa pri problémoch s vysokým krvným tlakom vyhnúť. V prvom rade je dobré dávať si pozor na soľ. Nadmerná konzumácia soli má negatívny vplyv nielen na hladinu krvného tlaku, ale taktiež napríklad i na stav obličiek.
Denne je ideálne prijať od 2 do 5 gramov soli, čo je maximálne jedna malá lyžička. Môžete ju nahradiť koreninami či sušenými bylinkami. Pamätajte na to, že veľké množstvo soli sa ukrýva aj v salámach či konzervách.
Taktiež je vhodné dávať si pozor na množstvo skonzumovaného alkoholu, kávy či čierneho čaju. Všetky spomenuté nápoje totiž môžu krvný tlak zvyšovať. Jeden pohár dobrého červeného vína či šálka obľúbenej kávy nemusia predstavovať žiadny problém. Riaďte sa však pravidlom, že všetkého veľa škodí. V prípade problému s vysokým krvným tlakom si doprajte tieto nápoje v obmedzenom množstve.
Možné následky neliečenej hypertenzie
Neliečená hypertenzia predstavuje vážne zdravotné riziko, ktoré môže viesť k poškodeniu viacerých orgánov v tele. Dlhodobo zvýšený krvný tlak nadmerne zaťažuje srdce, čo zvyšuje pravdepodobnosť srdcového infarktu, srdcového zlyhania či zväčšenia srdcového svalu.
Okrem toho poškodzovanie ciev môže viesť k ateroskleróze, čo zvyšuje riziko mozgovej príhody. Hypertenzia taktiež negatívne ovplyvňuje obličky, čím môže časom spôsobiť ich zlyhanie a nutnosť dialýzy.
Vysoký krvný tlak môže mať vplyv aj na zrak a nervový systém. Poškodenie malých ciev v očiach môže viesť k zhoršeniu zraku alebo dokonca slepote. Rovnako môže ovplyvniť kognitívne funkcie a zvyšovať riziko demencie či Alzheimerovej choroby.
Neliečená hypertenzia môže viesť k závažným zdravotným problémom, ktoré významne znižujú kvalitu života, preto je dôležité pravidelne monitorovať tlak a v prípade potreby prijať vhodné opatrenia na jeho kontrolu.
Aktualizovaný článok: 09.02.2025