Potraviny podobajúce sa na časti tela: Vôbec to nie je náhoda!

potraviny podobné častiam ľudského tela

Strava výrazne ovplyvňuje naše telo tým, že poskytuje potrebné živiny pre správne fungovanie orgánov a systémov. Správne vyvážená strava môže zlepšiť našu imunitu, energiu a celkovú pohodu, zatiaľ čo nezdravá strava môže viesť k rôznym zdravotným problémom, ako sú obezita, cukrovka a srdcové choroby. Navyše, stravovacie návyky môžu ovplyvniť aj našu duševnú pohodu, kde vyvážená strava podporuje lepšiu náladu a kognitívne funkcie.

Počuli ste už o tom, že niektoré potraviny sa podobajú na časti ľudského tela? Presne na tie, pre ktoré sú prospešné? Nie, nie je to žiadna lož. Pamätáte si na vetu: „Ste to, čo jete.“ Alebo ako vás rodičia nútili jesť mrkvu? Že vďaka nej budete vidieť aj v tme? Vedecké štúdie preukázali úzke prepojenie medzi potravinami, ktoré jeme a anatómiou nášho tela. 

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako nám pripomínajú vlašské orechy mozog alebo prekrojená mrkva oči? A je toho omnoho viac! Poďte sa pozrieť spolu s nami na jedlo podobné ľudským orgánom. Vďaka nasledujúcim riadkom zistíte, ktorými potravinami podporiť dobré zdravie a správnu činnosť rôznych ľudských orgánov a častí tela!

Neprehliadni: Účinky horkej čokolády: Takto podporí naše zdravie!

GrepShutterstock®

Grep a ženské mliečne žľazy

Pripomína grapefruit prsia? Rozhodne! Dužina citrusového ovocia (pomaranče, grepy, citróny) sa nápadne podobá práve ženským mliečnym žľazám a skutočne napomáha k zdraviu prsníkov a pohybu lymfatických uzlín. Grepy obsahujú látky nazývané limonoidy, ktoré podľa výskumov zabraňujú rastu karcinogénnych buniek v prsníkoch. 

Pozri aj: Prečo jesť kučeravý kel? Tu je 7 dôvodov, prečo mu dať áno!

Vlašský orechShutterstock®

Vlašský orech a ľudský mozog

Čo vám napadne pri pohľade na vlašský orech? Ľudský mozog. Nie je to žiadne prekvapenie. Orech „má“ pravú i ľavú hemisféru, záhyby a vrásky. Tento malý zázrak obsahuje vysoké množstvo omega tri mastných kyselín, vitamín B9, E, ktoré podporujú mozgové funkcie. Nedávne štúdie dokázali, že extrakt z orecha je schopný rozbiť proteínové zhluky spojené s Alzheimerovou chorobou.

Odporúčame: Ako na účinné odstránenie dvojitej brady? Pomôžu rýchle cviky!

HroznoShutterstock®

Hrozno a pľúca

Naše pľúca sú tvorené nespočetným množstvom alveol, ktoré sa tvarom podobajú na strapce hrozna. Strava s pravidelným množstvom červeného čerstvého ovocia znižuje riziko vzniku rakoviny pľúc. Bobuľky hrozna obsahujú látku proanthokyanidín, ktorá dokáže pomôcť pri alergiách a astme.

Odporúčame: Aký je význam vitamínu K? Odhaľte jeho nedostatok a doplňte si ho!

ParadajkaShutterstock®

Paradajka a srdce

A ako zase pripomína paradajka srdce? Keď prekrojíte paradajku, môžete si všimnúť, že má niekoľko častí – ako keby komôrok, ktoré sa podobajú na štruktúru nášho srdca. Vedci prišli na to, že vďaka rastlinnej látke s názvom lykopén, ktorú paradajky obsahujú, sa znižuje riziko ochorení srdca.

Odporúčame: Biela špargľa - ako ju správne pripraviť a čo si z nej uvariť? Máme TOP tipy a recepty!

ZázvorShutterstock®

Zázvor a žalúdok

Zázvor je už po stáročia známy ako liek na žalúdočné problémy, a to od nevoľnosti cez stratu chuti do jedla až po zvracanie. Všimli ste si niekedy, že tento koreň sa tvarovo podobá nášmu žalúdku?

Odporúčame: Domáca bazová limonáda, víno, likér či med – recepty z bazy, ktoré musíte poznať

ZelerShutterstock®

Zeler a kosti

Táto zelenina s dlhými stonkami pripomínajúcimi kosti je potravinou špecificky zameranou práve na podporu pevnosti týchto dôležitých častí nášho tela, a to aj vďaka obsahu silikónu. Zeler je takisto bohatý na kremík. Kosti ho obsahujú 23 %. A koľko ho obsahuje zeler? Je to taktiež 23 %. Náhoda?

Odporúčame: Karfiolová ryža ako zdravá a diétna príloha?! Ako ju pripraviť?

MrkvaShutterstock®

Mrkva a oči

Jedz veľa mrvy, vždy nám vravievali. Že vraj budeme mať dobrý zrak. A mali pravdu. Plátok mrkvy dokonca aj vyzerá ako oko. Táto oranžová zelenina je okrem betakaroténu plná antioxidantov, kyseliny L-askorbovej, vitamínu K. Takisto znižuje hladinu cholesterolu, bojuje proti rakovine hrubého čreva, prsníka, pečene a proti starnutiu buniek, ale taktiež zlepšuje trávenie. 

Mrkva pomáha pri zápalových bolestiach kĺbov. Dodáva živiny, ktoré sú potrebné pre zdravý vývoj zubov a ďasien. Tak šup, rýchlo zájdite do obchodu a kúpte si z nej aspoň kilo. 

Odporúčame: Výhody varenia na pare: Ako tepelne spracovávať potraviny šetrným spôsobom?

BanánShutterstock®

Banán a ústa

Dajte si banán, vyčarte si úsmev na tvári a rozveseľte sa. Toto populárne ovocie obsahuje proteín nazývaný tryptofán, ktorý sa po strávení premieňa na serotonín a ten posiela „šťastné“ chemické látky do vášho mozgu. Ak si teda chcete zlepšiť náladu a usmievať sa ako taká opička, dajte si banán.

Zaujme vás: TOP recepty s ovsenými vločkami: Ako ich pripraviť zdravo a chutne?

AvokádoShutterstock®

Avokádo a maternica

Väčšinou býva avokádo podobné žiarovke, čím sa ponáša na ženskú maternicu. A čuduj sa svete, táto potravina je skvelá pre reprodukčné zdravie. Avokádo je fantastickým zdrojom kyseliny listovej, čo znamená, že pomáha znižovať riziko predrakovinového stavu dysplázie krčka maternice. V skutočnosti výskum ukázal, že ak žena zje jedno avokádo týždenne, v jej tele dochádza k vyrovnávaniu hormónov. 

Avokádo tiež pomáha zbaviť sa nechcenej pôrodnej hmotnosti a zabrániť rakovine krčka maternice. A tu je ďalšia zvláštna náhoda – trvá presne deväť mesiacov, kým avokádo vyrastie z kvetu na dozreté ovocie.

Odporúčame: Ako spoznáš chýbajúci estrogén v tele? Tieto symptómy neignoruj!

MandleShutterstock®

Mandle a oči

Máme tu ďalšiu podobnosť. Mandle majú tvar očí. Nie je to náhoda. Tieto orechy obsahujú až 50 % vitamínu E (denná odporúčaná dávka), ktorý je prospešný pre zdravie očí. Niektoré štúdie tiež ukázali, že mandle dokážu pomôcť s kruhmi pod očami a vpadnutými očami. Okrem toho sú plné antioxidantov, proteínov, horčíka, mangánu a ďalších látok prospešných pre náš organizmus. 

Odporúčame: Ako pestovať bylinky na balkóne? Spoznajte overené rady a tipy

pankreasDepositphotos

Sladké zemiaky a pankreas

Pripomínajú vám sladké zemiaky pankreas? Podľa obrázka vyššie vidieť, že to rozhodne platí! Sladké zemiaky svojim tvarom a farbou pripomínajú pankreas. Obsahujú vysoké množstvo beta-karoténu, ktorý má silné antioxidačné vlastnosti a môže prispieť k ochrane pankreasu pred poškodením. 

Navyše, sladké zemiaky majú nízky glykemický index, čo znamená, že pomaly uvoľňujú cukor do krvi, a tým pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi, čím podporujú zdravú funkciu pankreasu.

Odporúčame: Máte tučné kolená? Vieme, ako zhodiť z tejto chúlostivej oblasti

Červené vínoShutterstock®

Červené víno a krv

Áno, aj červené víno je dobré pre náš organizmus. Pozor však, nie liter denne. Tento alkoholický nápoj sa nápadne podobá na našu krv. Červené víno je plné antioxidantov a polyfenolov. Ak si dáte večer za pohár vína, tak preventívne pomáhate svojmu telu predísť krvným zrazeninám, ktoré sú spojené s mŕtvicou, srdcovými chorobami. Okrem toho víno pomáha udržiavať správnu hladinu cholesterolu vo vašej krvi. Na zdravie!

Odporúčame: Fialka voňavá: Drobný a nenápadný kvietok plný liečivej sily

semenníkyDepositphotos

Mušle a semenníky

A ešte spomenie aj to, ako sa podobajú na mušle semenníky muža. Mušle svojím tvarom pripomínajú semenníky a sú bohaté na zinok, ktorý je kľúčovým minerálom pre zdravie mužských reprodukčných orgánov. Zinok pomáha zvyšovať produkciu testosterónu, zlepšuje kvalitu spermií a podporuje celkové reprodukčné zdravie. Mušle tiež obsahujú ďalšie dôležité živiny, ako sú omega-3 mastné kyseliny a vitamín B12, ktoré prispievajú k celkovému zdraviu.

Článok aktualizovaný 27.5.2024

1 komentár
Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

15.07.2019 12:16

príroda je úžasná!

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE