Zabudnite na dráždivú chémiu: Ako si vyrobiť šetrný prírodný dezodorant doma?

domáci prírodný dezodorant

Každé ľudské telo za fyziologických podmienok môže vylúčiť až okolo jedného litra potu. Práve v lete však často máme pocit, že, ako sa hovorí, z nás leje ako z krhly. Bez dezodorantov by sme horúce letné dni pravdepodobne ani neprežili. Avšak, samozrejme sú dezodoranty dôležité celoročne.

Predsa len, vôňa prepoteného trička nemusí patriť k tým najpríjemnejším. Práve dezodoranty môžu pomôcť maskovať nepríjemný pach. Čo je však horšie, často sú plné látok, ktoré sú neraz nešetrné k ľudskej pokožke. Viete, ako si vyrobiť bezpečný prírodný deodorant aj v pohodlí domova? V článku nájdete zopár tipov, ako na to!

Dezodorant vs. antiperspirant

Hoci sa často používajú ako synonymá, dezodorant a antiperspirant nie sú to isté. Dezodorant slúži na maskovanie nepríjemného pachu potu, pričom potenie samotné nijako neobmedzuje. Antiperspirant však obsahuje zložky, ktoré potné žľazy upchávajú, a tým znižujú tvorbu potu. Každý má svoje výhody, ale ak hľadáte niečo šetrnejšie k pokožke a prírode, práve dezodorant je tou správnou voľbou.

Prečo si vyrobiť vlastný dezodorant?

Výroba vlastného dezodorantu je nielen ekologická, ale aj praktická. Vďaka jednoduchým prírodným ingredienciám presne viete, čo na svoju pokožku aplikujete, a vyhnete sa potenciálne dráždivým látkam, ako sú hliníkové soli, parabény či syntetické vône. Navyše, domáce dezodoranty môžete prispôsobiť svojim potrebám – či už preferujete osviežujúcu citrusovú vôňu, jemný levanduľový závan alebo neutrálne zloženie bez vôní.

Domáci dezodorant je skvelým riešením aj pre citlivú pokožku, ktorá môže reagovať na chemické zložky bežných produktov. Jeho výroba je jednoduchá, lacná a často si vystačíte so základnými ingredienciami, ktoré už máte doma – sóda bikarbóna, kokosový olej či pár kvapiek esenciálneho oleja. Okrem toho je to zábava a príjemný spôsob, ako urobiť niečo dobré pre seba aj planétu. Tak prečo to neskúsiť?

Odporúčame: Prečo jesť mandle pravidelne? Týchto 5 ich vlastností vás prekvapí!

tea tree oil
Shutterstock®

Výroba domáceho dezodorantu:

TIP 1: Prírodný dezodorant z kokosového oleja – kokosový olej a esenciálne oleje

Skvelým pomocníkom pri výrobe domácej kozmetiky rôzneho druhu je kokosový olej. Rovnako ho môžete použiť pri príprave domáceho dezodorantu. Pripravte si 10 polievkových lyžíc kvalitného kokosového oleja, pol šálky sódy bikarbóny a pol šálky kukuričného škrobu. Olej nechajte mierne rozpustiť a následne doň dôkladne vmiešajte sódu so škrobom. 

Do zmesi nakoniec môžete pridať zopár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Rozhodnite sa napríklad pre citrónovú, levanduľovú či grapefruitovú vôňu. Zmes prelejte do umytej nádoby od prázdneho dezodorantu a nechajte v chlade stuhnúť. Tento dezodorant je vhodné skladovať v chladničke. Pri vyššej teplote sa totiž kokosový olej púšťa.

TIP 2: Tekutý čajovníkový dezodorant – tea tree oil, šalvia, levanduľa

Tea tree oil, taktiež čajovníkový olej, je vítanou súčasťou každej domácej lekárničky. Má silné antibakteriálne aj dezinfekčné účinky, takže je skvelou ingredienciou do dezodorantu. Účinne totiž ničí baktérie, ktoré sú zodpovedné za telesný zápach. 

Malú nádobku s rozprašovačom naplňte prevarenou vodou a pridajte do nej zopár kvapiek tea tree oleja. Pridať tiež môžete zopár kvapiek ďalšieho éterického oleja na dodanie vône, a to napríklad šalviového, pomarančového či levanduľového. Takto pripravený dezodorant si môžete nastriekať priamo do podpazušia.

TIP 3: Dezodorant s gélom z Aloe vera – bezpečný prírodný deodorant

Vo fľaštičke s rozprašovačom si môžete namiešať ešte jeden prírodný a veľmi šetrný dezodorant. Budete naň potrebovať 2 lyžičky oxidu zinočnatého v prášku, ktorý zoženiete na internete či v lekárni, 2 lyžice gélu z listov Aloe vera, zopár kvapiek levanduľového esenciálneho oleja a približne 2 dcl hamamelovej vody. 

Tá má protizápalové aj antibakteriálne účinky a poobzerať sa po nej môžete na internete či v špeciálnych predajniach so zdravými potravinami. V nádobke nechajte oxid zinočnatý dostatočne rozpustiť v hamamelovej vode, pridajte roztlačené alebo vymixované Aloe vera a levanduľový olej. Tento dezodorant pred použitím vždy pohrkajte.

Pozri aj: Toto sú najčastejšie príznaky celiakie. Neignorujte ich!

sóda bikarbóna
Shutterstock®

TIP 4: Sóda bikarbóna – skvelý trip pre podpazušie

Nakoniec máme pre vás ešte jeden tip, ktorý vám pomôže zatočiť s potením. Skvelým pomocníkom je totiž aj sóda bikarbóna, ktorú máme doma v kuchyni pravdepodobne všetci. Trochu jedlej sódy zmiešajte s malým množstvom vody a túto kašičku aplikujte priamo do čistého podpazušia. 

Ak sa trápite aj s nadmerným potením nôh, pravidelne im doprajte kúpeľ so spomínanou prísadou. V lavóre s vlažnou vodou stačí nechať rozpustiť približne dve až tri polievkové lyžice sódy bikarbóny. Kúpeľ by mal trvať aspoň 30 minút.

Odporúčame: Lahodná mrkvová polievka so zázvorom a kurkumou – rýchla a zdravá

Pre koho je účinný dezodorant z prírodných zložiek?

Prírodné dezodoranty sú ideálnym riešením pre viaceré skupiny ľudí. Predovšetkým sú skvelé pre tých, ktorí majú citlivú pokožku a reagujú podráždením na chemické látky v bežných dezodorantoch. Vďaka šetrnému zloženiu bez hliníkových solí, parabénov či syntetických parfumov poskytujú ochranu bez zbytočného zaťaženia pokožky.

Okrem toho sú prírodné dezodoranty výbornou voľbou pre ľudí, ktorí sa nepotia nadmerne a hľadajú skôr jemnú, prirodzenú ochranu pred zápachom než obmedzenie samotného potenia. Sú ideálne na používanie počas zimného obdobia, keď nie je potreba bojovať s intenzívnym potením spôsobeným vysokými teplotami.

 Navyše, v chladnejšom počasí je pokožka menej vystavená nadmernému zaťaženiu, takže jemné prírodné zložky sú dokonalým doplnkom starostlivosti. Pre milovníkov ekologických a udržateľných riešení je prírodný dezodorant skvelou možnosťou, ako prispieť k ochrane životného prostredia.

Aktualizovaný článok: 06.12.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE