Výhody varenia na pare: Ako tepelne spracovávať potraviny šetrným spôsobom?

Rozličné druhy potravín v kuchyni najčastejšie tepelne upravujeme varením, pečením prípadne i smažením. Môže sa však zdať, že varenie v pare nie je až tak obľúbenou technikou. Využívajú ju zväčša iba milovníci zdravého stravovania. 

Čo nám ale varenie na pare dokáže ponúknuť? Ide o ideálny spôsobom tepelnej úpravy potravín, ktorý by sme v našich kuchyniach mali ihneď aplikovať? Čo je vhodné variť v parnom hrnci? Všetko dôležité aj zaujímavé o varení v pare sa dozviete v našom článku!

Parný hrniec v kuchyni – aké sú výhody parného hrnca?

K vareniu na pare budete v prvom rade potrebovať aj správne kuchynské náradie. Vybrať si môžete zo širokého sortimentu rozličných parných hrncov, ktoré majú v ponuke mnohé predajne s elektrickými spotrebičmi. Počiatočné náklady na kúpu takéhoto prístroja však vôbec nemusia byť najnižšie. 

Samozrejme, existujú hrnce rôznych veľkostí, ktoré majú aj odlišné funkcie, a tak sa aj ceny môžu líšiť. Výhodou parných hrncov je však to, že ich použitie je často veľmi jednoduché a pohodlné. Fungujú podobne ako rýchlovarné kanvice. V prístroji sa zohrieva voda a následne vyrába para, ktorá prechádza až k potravinám. V miskách so surovinami ohrieva priestor a zabezpečuje tak tepelnú úpravu potravín.

Parné hrnce majú väčšinou viac nádobiek, takže v nich môžete jednotlivé potraviny pripravovať oddelene. Ich výhodou je i nastaviteľný časovač, ktorý vám presne oznámi, kedy je vaše jedlo hotové, čo môže u rozdielnych potravín byť okolo 15 až 30 minút. 

Varenie na pare bez parného hrnca

Využívanie parných hrncov má vskutku veľa výhod. Naopak nevýhodou, okrem nákladov, je však aj ich veľkosť. Elektrický parný hrniec je totižto často obrovským žrútom priestoru v kuchynskej linke. Treba zvážiť, či máte na takýto hrniec dostatok miesta a hlavne, či ho budete i pravidelne používať!

Aká je ďalšia možnosť, ako variť na pare? Ak nechcete do varenia v pare veľa investovať alebo to chcete len na začiatok zopárkrát vyskúšať, dozaista si vystačíte aj s obyčajným hrncom a parákom.

Odporúčame: Najlepšie recepty so špargľou: Takto ju pripravíte rýchlo a chutne!

varenie na pare

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré potraviny sú na zdravé varenie na pare vhodné?

Ďalšou otázkou v súvislosti s tepelnou úpravou potravín na pare je, že čo vlastne môžeme takýmto spôsobom pripravovať. Verte, že varením na pare môžete pripraviť rozličné druhy potravín. Spomenúť môžeme v prvom rade zeleninu, a to napríklad karfiol, mrkvu či brokolicu.

Takto si môžete pripraviť čerstvú i mrazenú zeleninu. Na pare sa tiež dajú uvariť aj chutné zemiaky či strukoviny. Do približne desiatich minút máte rovnako hotové i lahodné šampiňóny. Varenie na pare však ani zďaleka nie je určené len pre vegetariánov a milovníkov zeleniny.

Pokojne sa dá takto pripraviť aj mäso, a to napríklad kuracie prsia a, samozrejme, i ryby, ako sú losos, makrela či pstruh. Ak máte k dispozícii napríklad poschodový hrniec, môžete v jeho jednotlivých miskách pripravovať rozličné potraviny.

V jednej pripravíte mäso, v ďalšej prílohu a v poslednej zeleninu. A zdravé jedlo je razom hotové. Ako sme však spomínali aj vyššie, chutný obed či večeru si pripravíte aj s klasickým hrncom a parákom.  

Odporúčame: Fantastické karfiolové fašírky pečené v rúre – kto by im odolal?

čo variť na pare

Zdroj: Shutterstock®

Používanie parného hrnca zabezpečí šetrné tepelné spracovanie potravín

Dostávame sa k hlavnému bodu problematiky varenia na pare, a to, či sa naozaj oplatí takýmto spôsobom spracovávať potraviny. Odpoveď je áno. Tepelná úprava má totiž zvyčajne veľmi negatívny vplyv na obsah telu prospešných látok v konkrétnych surovinách.

Áno, niektoré živiny sa po tepelnej úprave stávajú pre nás oveľa dostupnejšie, no mnohé kľúčové živiny sa rovnako strácajú, a to napríklad vitamíny rozpustné vo vode, ale i viaceré minerálne látky. Spomedzi rozličných druhov tepelnej úpravy potravín radíme práve parenie medzi tie najšetrnejšie.

Táto metóda totiž zabezpečuje zachovanie väčšieho množstva živín v potravine, a to vrátane vo vode rozpustných vitamínov. Napríklad v chutnej brokolici dochádza pri varení na pare k oveľa nižšiemu poklesu obsahu dôležitého vitamínu C ako pri jej varení vo vode.

Varenie na para nielen pre zachovanie živín, ale aj farby, čerstvosti a chuti

Varenie na pare neničí štruktúru potravín a uchováva aj ich prirodzenú farbu, čerstvosť a pravú chuť. Ďalšou výhodou takéhoto varenia je fakt, že v pare pripravíte jedlo bez oleja a s nižším množstvom kalórií, čo sa hodí napríklad i pri redukcii váhy.

TOP dôvody, prečo variť v pare:

 • horúca para patrí medzi najzdravšie spôsoby prípravy jedál,
 • zachovávanie živín, suroviny v parnom hrnci tak nestrácajú vitamíny a cenné látky,
 • zachovanie prirodzenej chuti potravín,
 • možná príprava bez tuku,
 • varenie jedál, ktoré sú ľahko stráviteľné,
 • multifunkčné využitie parných hrncov na rôzne potraviny,
 • varenie viac druhov jedál naraz (ak sú dostupné viaceré poschodia parného hrnca),
 • energetická úspora (dobré parné hrnce minimalizujú stratu tepla).

Pozri aj: Tigrie orechy: Superpotravina, ktorú sa naozaj oplatí konzumovať!

jedlo varené na pare

Zdroj: Shutterstock®

Príprava v parnom hrnci – má nejaké nevýhody?

Pravdou je, že niektorí si budú musieť na chuť jedla pripraveného na pare trochu zvyknúť. Prechod na parné varenie je preto vhodné urobiť postupne. Predsa len, takýto spôsob tepelnej úpravy potravín uchováva ich prirodzenejšiu chuť, ktorá však pre mnohých môže byť skôr mdlá a nevýrazná. To sa však dá upraviť správnym dochutením jedla.

Príprava jedla parou – ako pokrm dochutiť?

Parou varené potraviny možno ochutiť pomocou rozličných korenín, soli a byliniek. Na to tieto dochucovadlá rozhodne pri príprave zeleniny či mäsa na pare nezabúdajte! Okrem toho môžete jedlo dochutiť aj nejakou zdravou omáčkou, jogurtovým dresingom či čerstvou citrónovou šťavou.

Na zeleninu pripravenú na pare môžete nakoniec pridať aj kúsok masla či lyžičku kvalitného olivového oleja. Zelenina je pritom najlepšia, keď je al dente, čiže nie je uvarená úplne domäkka, ale má skôr chrumkavejšiu konzistenciu. Takáto má i krásnu sviežu farbu.

Odporúčame: Varovanie: Tieto potraviny škodia zdraviu mozgu!

varenie v pare

Zdroj: Depositphotos

Ako si vybrať parný hrniec? Zohľadnite tieto kritériá:

 1. Veľkosť a kapacita: Zvážte, koľko ľudí budete pravidelne stravovať. Parné hrnce sú dostupné v rôznych veľkostiach, takže ak varíte pre veľkú rodinu alebo máte radi prípravu jedál vopred, možno budete chcieť väčší model. Je vhodné, ak sú nádoby parného hrnca vo väčšom počte. Pre menšie domácnosti alebo občasné varenie postačí menší model.
 2. Materiál: Parné hrnce môžu byť vyrobené z rôznych materiálov vrátane plastu, nerezovej ocele a skla. Nerezová oceľ a sklo sú obvykle trvanlivejšie a ľahšie sa udržiavajú v čistote ako plastové modely.
 3. Funkcie a nastavenia: Niektoré pokročilejšie modely ponúkajú rôzne programy pre automatické varenie rôznych typov potravín, ako sú zelenina, ryby alebo ryža. Taktiež môžu obsahovať užitočné funkcie, ako sú časovače, funkcie udržania teploty jedla alebo digitálne displeje, ktoré uľahčujú používanie.
 4. Jednoduchosť čistenia: Uistite sa, že vybraný model je ľahko rozoberateľný a jednotlivé časti sú umývateľné v umývačke riadu. To vám ušetrí čas a úsilie pri čistení.
 5. Značka a cena: Vyberajte z renomovaných značiek, ktoré majú dobré recenzie a poskytujú záruku. Vyššia cena často znamená lepšiu kvalitu a dlhšiu životnosť výrobku, ale vždy zvažujte svoj rozpočet a porovnajte ceny.
 6. Energetická účinnosť: Niektoré modely sú energeticky účinnejšie ako iné. Vyberte si hrniec, ktorý spotrebuje menej energie, čo môže dlhodobo znížiť vaše náklady na energie.
 7. Dostupnosť príslušenstva: Niektoré parné hrnce prichádzajú s príslušenstvom ako sú oddeliteľné parné koše alebo špeciálne vložky pre ryžu, ktoré rozšíria ich použitie.

Článok aktualizovaný 23.4.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE