Biela špargľa je popri zelenej špargli taktiež veľmi chutnou zeleninou. Skúste si z nej pripraviť nielen polievku, ale aj omáčku či špargľu na grile!
Špargľa patrí do čeľade asparágovitých rastlín (latinsky Asparagaceae) a po celom svete sa pestuje viac ako 300 druhov špargle. V minulosti patrila spolu s cibuľou, pórom, cesnakom a pažítkou do čeľade ľaliovitých rastlín (Liliaceae), ale jej kategorizácia sa časom zmenila.
Ak sa pýtate, ako pripraviť a uvariť a ako variť špargľu, ste tu dnes u nás na správnom mieste! Uvariť špargľu alebo pripraviť bielu špargľu, zelenú špargľu či fialovú špargľu, nie je žiadna veda. Dôležité je správne očistiť špargľu a následne pripraviť špargľu na rôzne spôsoby prípravy špargle.
Výsledkom tak môžu byť obľúbené recepty, ako napríklad varenie špargle, polievka z bielej špargle, zapekaná špargľa, pečená špargľa, zapekaná biela špargľa, špargľa na panvici, grilovaná špargľa a podobne.
Špargľa s korenistou chuťou je známa už od staroveku!
Prevažná väčšina druhov špargle pochádza z Európy, pričom prvýkrát sa špargľa kultivovala približne pred 2500 rokmi v Grécku. Špargľa patrí vďaka svojmu vysokému obsahu kyseliny listovej medzi významné a hodnotné potraviny.
Biela špargľa sa vyznačuje tým, že sa pestuje bez prítomnosti slnečného žiarenia, aby sa zabránilo rozvoju chlorofylu. Vhodná je predovšetkým do polievok, ale aj do slaných koláčov a dá sa pripraviť aj na grile.
Ako rozpoznať čerstvú špargľu?
Čerstvá špargľa by mala mať pevné a pružné stonky, bez známok vyschnutia. Hrot by mal byť zatvorený a jemne zelený, nie zmäknutý alebo žltý. Aj vôňa by mala byť svieža a ľahko aromatická.
Ak sa pri stláčaní stonky začnú hýbať, znamená to, že je špargla príliš stará a stráca svoju čerstvosť. Keď si vyberáte špargľu, skontrolujte aj končeky, ktoré by mali byť vlhké a nie vyschnuté. Čím skôr ju spotrebujete po zakúpení, tým lepšie si zachová svoju čerstvosť a chuť.
Špargľa a jej druhy
Poznáme 3 hlavné druhy špargle, a to:
- americko-britská zelená špargľa,
- španielsko-holandská biela špargľa,
- francúzska fialová špargľa.
Najbežnejším typom dostupným u nás je zelená špargľa. Biela špargľa je totiž chúlostivejšia na skladovanie. A fialová špargľa je chuťovo menej výrazná a má skôr ovocnejšiu chuť.
Odporúčame: Bryndzová pomazánka – 3 netradičné, no fantastické verzie, ktorým neodoláte
Biela špargľa - ako si správne vybrať?
Pri nákupe a vyberaní špargle hľadajte vždy tie najsilnejšie kúsky. Čerstvosť špargle otestujete tak, že ju ohnete, pričom by mala byť dostatočne pevná a vrátiť sa do svojej pôvodnej polohy.
V žiadnom prípade nesmie byť ohnutá alebo nebodaj zvädnutá.
Ako skladovať bielu špargľu?
Pred jej prípravou ju dôkladne opláchnite a odrežte spodné konce – NIKDY nie vrcholce špargle. Špargľu skladujte ako kyticu kvetov – to znamená, že vo vertikálnej polohe v šálke alebo v miske s vodou.
Biela špargľa - príprava špargle
Sezóna špargle trvá zvyčajne od konca marca až do konca júna. Najviac čerstvej špargle je však k dispozícií v apríli a v máji. Toto obdobie sa líši v závislosti od konkrétnej oblasti a klímy, ale všeobecne platí, že väčšina špargle sa pestuje a zberá na jar a na začiatku leta.
Pri príprave bielej špargle dbajte na dodržanie nasledovného postupu:
- Biele špargle treba ošúpať až po hlavičku – hlavička sa už nešúpe.
- Biele špargle varte 12 až 15 minút.
- Špargľu dávajte do vriacej vody so štipkou soli a cukru, najlepšie po stojačky tak, aby hlavičky vyčnievali z vody – tak si zachovajú najviac svojej šťavy.
- Potom je dobré ich prepláchnuť vodou s ľadom.
Neprehliadnite: Bravčové, hovädzie či morčacie stehno v hlavnej role – TOP tipy na zdravé recepty
Špargľová polievka - ako ju správne pripraviť?
Ingrediencie:
- 500 g bielej špargle
- 2 stredne veľké zemiaky
- 1,5 l zeleninového alebo hydinového vývaru
- cibuľa alebo šalotka
- maslo
- soľ a korenie
- čerstvá petržlenová vňať na dozdobenie
Postup prípravy:
- Cibuľu nakrájajte nadrobno a orestujte na masle. Zo špargle odrežte drevnaté konce, ošúpte a nakrájajte ju na približne 2 cm kúsky (hlavičky si odložte na neskôr). Očistené zemiaky nakrájajte na malé kocky a do teplého vývaru pridajte zemiaky a špargľu (okrem hlavičiek).
- Varte na miernom ohni, kým zelenina nezmäkne.
- Polievku nechajte trochu vychladnúť, dochuťte a rozmixujte na hladký krém.
- Hlávky šparglí oblanšírujte v osolenej vriacej vode alebo ich pripravte na pare – polievku servírujte s čerstvou petržlenovou vňaťou a s hlavičkami špargle.
Recepty zo špargle
Viac inšpirácie a tipov na recepty zo špargle vám prináša KAMzaKRASOU.sk:
- Frittata so špargľou a paradajkami: Ideálna raňajková pochúťka
- Zapekaná špargľa s brokolicou: Zdravý a chutný obed
- Chutný a rýchly obed zo špargle – tieto recepty musíš skúsiť!
- Recept: Grilovaná špargľa obalená slaninkou
- Varíme zo špargle: Tieto špargľové recepty musíš vyskúšať!
- Hľadáš recept na zdravé predjedlo? My ti prinášame rovno tri!
- Zelená špargľa v jedálničku nesmie chýbať: Vyskúšaj týchto TOP 5 receptov
Aktualizované na 23.05.2024
Aktualizovaný článok: 23.05.2024