V kúpeľni číhajú na seniorov a deti ostré rohy, klzká podlaha, horúca voda i chemikálie. Môžete to ale zmeniť a vytvoriť z kúpeľne bezpečné miesto pre všetky generácie. Tety, ujovia, babky, dedkovia aj najmenší členovia rodiny si zaslúžia pohodlie a bezpečnosť. Ako na to?
Preč s prahmi a schodíkmi
Ako prvé odstráňte všetky nezmyselné prekážky. Prahy a schodíky sú pre staršie nohy pascou, pre drobčekov zas výzvou na prebádanie.
Ideálne je mať vstup do kúpeľne v rovine s podlahou. Ak sa predsa len prahu neviete vyhnúť, jeho výška by nemala presiahnuť 2 cm. A určite ho zaobliť! Ostré hrany spolu s nepozornosťou vedia vyústiť v nejednu nepeknú jazvu.
Dvere dokorán pre každého
Dvere na kúpeľni by mali byť široké, ideálne posuvné, aby šetrili priestor a ľahko sa otvárali. Najdôležitejšia je šírka – aspoň 90 cm, ideálne však 1 meter. Potešia najmä starších ľudí s barlami či chodítkom.
Walk-in sprchový kút
Vaňa je pre deti skvelá, no seniorom s obmedzenou pohyblivosťou znemožňuje každodenné fungovanie. Preto potrebujú sprchový kút. Moderným riešením je walk-in. Nemá žiadny prah, len mierne naklonenú podlahu, aby voda rýchlo odtekala do odtokového žľabu a zabránilo sa pošmyknutiu.
Freepik.comPre dokonalé pohodlie zvoľte rozmery aspoň 120 x 120 cm. V menšom sa budú seniori cítiť stiesnene a deti zas nebudú mať dosť voľnosti – nezmestí sa do noň napríklad menšia detská vaňa, kde sa môžu vyčľapkať. Vozíčkarom tento rozmer nebude stačiť, potrebujú aspoň 140 x 140 cm.
Vychytávky, ktoré musí mať bezpečná sprcha:
- sklopné sedadlo – poslúži starším ľuďom, ktorým dlhšie státie nerobí dobre, alebo mamičkám pri kúpaní detí,
- termostatická sprchová batéria – presne nastavíte teplotu vody a zabránite obareniu príliš horúcou vodou. Mnohé modely majú technológie, ktoré zaručujú chladný povrch batérie, takže ani náhodným dotykom sa nedá obariť.
- madlá – zvislé aj vodorovné madlá pre ľahký vstup, výstup a stabilitu počas sprchovania,
- protišmykové podložky – zvýšia bezpečnosť a predídu pošmyknutiu na mokrej podlahe.
Vodovodné batérie a kúpeľňové doplnky
Každý detail má v kúpeľni svoj význam – a v bezbariérovej o to viac. Platí to aj pre vodovodné batérie a doplnky do kúpeľne. Nestačí, že budú pekné, mali by sa pohodlne ovládať a byť pre všetkých pomocou, nie prekážkou.
Aké batérie zvoliť?
- Kohútikové batérie vymeňte za pákové batérie – pokojne aj s predĺženou, tzv. lekárskou pákou, ktorá sa ľahko ovláda.
- Riešením sú aj spomínané termostatické batérie – okrem sprchy ich umiestnite i nad umývadlo.
- O level vyššie sú senzorové batérie – voda sa spustí bez dotyku, čo je hygienické a praktické pre starších i malých, ktorí nemajú v rukách dosť sily.
Toaleta v bezbariérovej kúpeľni – čo všetko brať na zreteľ?
- Horná hrana WC dosky by mala byť vo výške 50 cm od podlahy. Vhodnou voľbou je preto špeciálna zvýšená WC misa pre vozíčkarov alebo odnímateľný nadstavec.
- Odporúča sa predĺžený tvar s väčším odstupom od steny – zjednodušuje prístup na invalidnom vozíku.
- Okolo WC treba nechať priestor pre komfortné manévrovanie vozíkom, chodítkom či barlami.
- Po stranách toalety umiestnite sklopné madlá vo výške 70 cm od podlahy. Dĺžka by mala byť o 10 cm viac než je dĺžka WC.
- Splachovanie môžete zjednodušiť senzorovými ovládacími tlačidlami.
Ochrana pred nebezpečnými chemikáliami
Okrem prekážok by ste sa mali zbaviť aj všetkého, čo môže ohroziť zdravie. Deti sú zvedavé stvorenia. Stačí chvíľa nepozornosti a už vám otvárajú odlakovač na nechty, čistiace prostriedky, voňavé šampóny alebo sa im do rúk dostanú žiletky, pinzety a nožničky.
Preto všetky nebezpečné predmety skladujte vysoko v zatvorených skrinkách mimo dosahu detí. Spodné skrinky by mali mať detské poistky, vďaka ktorým malé deti nedokážu skrinky otvoriť.
Zabezpečiť seniorom a deťom bezpečný priestor v kúpeľni nie je tak zložité. Presvedčte sa o tom sami a navštívte e-shop Intercom.