Očkovanie proti pásovému oparu – ktoré rizikové osoby by ho mali zvážiť?

Očkovanie proti pásovému oparu

Pásový opar je bolestivé vírusové ochorenie, ktoré môže spôsobiť vážne komplikácie, najmä u starších ľudí a osôb s oslabenou imunitou. Hoci sa ochorenie nedá úplne vyliečiť, očkovanie predstavuje najúčinnejšiu formu prevencie, ktorá dokáže znížiť riziko vzniku pásového oparu aj jeho dlhodobých následkov.

Pre koho je vakcína proti pásovému oparu obzvlášť dôležitá? V tomto článku sa dozviete, ktoré rizikové skupiny by mali očkovanie zvážiť, aké sú dostupné možnosti vakcinácie a aké benefity prináša ochrana pred týmto ochorením.

Čo je pásový opar?

Pásový opar (herpes zoster) je vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje varicella-zoster vírus (VZV) – rovnaký vírus, ktorý vyvoláva ovčie kiahne. Po prekonaní ovčích kiahní vírus zostáva v tele v nečinnom (latentnom) stave a ukrýva sa v nervových bunkách. Pri oslabení imunitného systému sa môže znova aktivovať a spôsobiť pásový opar.

Ochorenie sa prejavuje bolestivou vyrážkou, ktorá sa najčastejšie objavuje na jednej strane tela alebo tváre, zvyčajne v páse alebo na rebrách – odtiaľ pochádza aj jeho názov. Vyrážky sú sprevádzané pálením, svrbením a pľuzgierikmi naplnenými tekutinou. Pásový opar môže spôsobiť aj komplikácie, ako je postherpetická neuralgia (chronická bolesť nervov), poškodenie zraku alebo zriedkavo zápal mozgu.

Prečo pásový opar prepukne?

Pásový opar vzniká reaktiváciou vírusu varicella-zoster (VZV), ktorý zostáva v tele po prekonaní ovčích kiahní. Počas detstva alebo mladosti sa telo s infekciou vyrovná a vírus prechádza do nečinného (latentného) stavu v nervových gangliách pozdĺž miechy a hlavových nervov. 

Počas života však môžu nastať situácie, keď imunitný systém zoslabne a vírus sa opäť aktivuje. Po reaktivácii sa šíri pozdĺž nervových vlákien smerom k povrchu kože, kde spôsobuje typické bolestivé vyrážky a pľuzgieriky.

Hlavné faktory reaktivácie vírusu

  • Oslabená imunita – vyšší vek, chronické ochorenia, rakovina, HIV, užívanie imunosupresív
  • Stres a psychická záťaž – dlhodobý stres môže narušiť imunitnú odpoveď organizmu
  • Fyzické vyčerpanie – nedostatok spánku a prepracovanosť oslabujú obranyschopnosť tela
  • Infekčné ochorenia – vírusové alebo bakteriálne infekcie môžu podporiť aktiváciu vírusu
  • Operácie a lekárske zákroky – napríklad chemoterapia, transplantácie orgánov
  • Zápaly nervov – poškodenie nervového systému môže spôsobiť reaktiváciu vírusu

Je pásový opar nákazlivý?

Hoci pásový opar nie je nákazlivý v tradičnom zmysle slova, osoby, ktoré ešte neprekonali ovčie kiahne, sa môžu pri kontakte s pľuzgierikmi infikovať vírusom varicella-zoster a ochorieť na ovčie kiahne. Preto je dôležité dodržiavať hygienické opatrenia a v prípade ochorenia sa vyhýbať kontaktu s rizikovými skupinami, ako sú tehotné ženy, novorodenci alebo ľudia so zníženou imunitou.

vakcína proti pásovému oparu
Depositphotos

Očkovanie ako dôležitá súčasť prevencie pásového oparu

V súčasnosti je dostupné očkovanie proti pásovému oparu, ktoré predstavuje najúčinnejší spôsob ochrany pred týmto ochorením a jeho komplikáciami. Vakcinácia pomáha predchádzať vzniku ochorenia, zmierňuje jeho priebeh v prípade nákazy a znižuje riziko dlhodobých následkov, ako je postherpetická neuralgia. Moderné vakcíny sú vysoko účinné a poskytujú dlhodobú ochranu.

Vakcína ako prevencia komplikácií ochorenia a opakovaného výskytu

Pásový opar sa môže prejaviť nielen bolestivou vyrážkou, ale aj vážnymi komplikáciami. Jednou z najčastejších je postherpetická neuralgia – dlhotrvajúca bolesť v postihnutej oblasti, ktorá môže pretrvávať mesiace až roky po odznení vyrážky. Okrem toho môže pásový opar spôsobiť infekcie kože, zápal mozgu (encefalitídu) alebo poškodenie zraku, ak sa vyrážky objavia v oblasti očí. Očkovanie významne znižuje riziko týchto komplikácií.

Hoci väčšina ľudí prekoná pásový opar len raz, v niektorých prípadoch sa môže objaviť opakovane. Očkovanie posilňuje imunitnú odpoveď organizmu proti vírusu varicella-zoster a zabezpečuje dlhodobú ochranu. Znižuje sa tým pravdepodobnosť nielen prvého výskytu ochorenia, ale aj jeho návratu v neskoršom veku.

Vakcíny proti pásovému oparu na Slovensku

Na Slovensku sú dostupné vakcíny proti pásovému oparu, ktoré poskytujú účinnú ochranu proti ochoreniu. Medzi hlavné možnosti patrí:

  • Rekombinantná vakcína (Shingrix) – moderná a vysoko účinná vakcína, ktorá neobsahuje živý vírus. Podáva sa v dvoch dávkach s odstupom niekoľkých mesiacov. Je vhodná aj pre ľudí so zníženou imunitou a poskytuje dlhodobú ochranu.
  • Živá oslabená vakcína (Zostavax) – obsahuje oslabený vírus varicella-zoster a stimuluje imunitný systém k tvorbe ochranných protilátok. Podáva sa v jednej dávke, avšak nie je vhodná pre osoby s oslabenou imunitou.

Očkovanie sa vykonáva u všeobecných lekárov alebo v očkovacích centrách. Niektoré zdravotné poisťovne môžu prispievať na vakcináciu, preto je vhodné informovať sa o možnostiach úhrady.

Pre koho je očkovanie proti pásovému oparu odporúčané?

Očkovanie proti pásovému oparu je odporúčané predovšetkým pre osoby s vyšším rizikom vzniku ochorenia a jeho komplikácií. Hlavným faktorom je vek, no očkovanie je dôležité aj pre ľudí s oslabenou imunitou alebo chronickými ochoreniami.

  • Osoby nad 50 rokov, u ktorých prirodzene klesá imunita.
  • Seniori nad 60 rokov, ktorí majú vyššie riziko komplikácií, najmä postherpetickej neuralgie.
  • Osoby s oslabeným imunitným systémom, napríklad po transplantáciách, pri liečbe rakoviny, pri HIV alebo autoimunitných ochoreniach.
  • Diabetici, u ktorých je vyššie riziko komplikácií spojených s vírusovými infekciami.
  • Osoby, ktoré už pásový opar prekonali, aby sa znížila pravdepodobnosť jeho opätovného výskytu.
  • Zdravotnícki pracovníci a opatrovatelia, ktorí môžu byť v kontakte s rizikovými skupinami.

Možné vedľajšie účinky po očkovaní proti pásovému oparu

Očkovanie proti pásovému oparu je vo všeobecnosti bezpečné, no ako pri každej vakcíne sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky. Medzi najčastejšie patria lokálne reakcie v mieste vpichu, ako je začervenanie, opuch alebo bolesť. 

Niektorí ľudia môžu pociťovať celkové príznaky, ako sú únava, mierna horúčka, bolesť hlavy, svalová slabosť alebo zimnica, ktoré zvyčajne vymiznú do niekoľkých dní. Závažné alergické reakcie sú veľmi zriedkavé, ale v prípade silnej alergie na niektorú zo zložiek vakcíny sa očkovanie neodporúča. 

Kontraindikácie vakcíny proti pásovému oparu

Vakcína na báze živého vírusu (napr. Zostavax) nie je vhodná pre osoby s oslabenou imunitou, zatiaľ čo rekombinantná vakcína (napr. Shingrix) je bezpečnejšia aj pre rizikové skupiny. Kontraindikáciami očkovania sú okrem alergie aj akútne horúčkové ochorenia, tehotenstvo a niektoré autoimunitné ochorenia, preto je vždy dôležité konzultovať očkovanie s lekárom.

Často kladené otázky o očkovaní proti pásovému oparu

1. Môžem sa očkovať, ak som už pásový opar prekonal?

Áno, očkovanie je vhodné aj pre osoby, ktoré už pásový opar prekonali. Hoci organizmus po prekonaní ochorenia získa istú imunitu, tá nie je trvalá a pásový opar sa môže objaviť znova. Očkovanie pomáha znížiť riziko jeho opakovaného výskytu a minimalizuje pravdepodobnosť vzniku komplikácií, ako je postherpetická neuralgia.

2. Ako často je potrebné očkovanie opakovať?

V súčasnosti dostupná rekombinantná vakcína (Shingrix) poskytuje dlhodobú ochranu a nevyžaduje pravidelné preočkovanie. Podáva sa v dvoch dávkach s odstupom niekoľkých mesiacov. Pri živej vakcíne (Zostavax) môže byť potrebné preočkovanie, jej účinnosť vekom klesá.

3. Môže vakcína proti pásovému oparu spôsobiť ochorenie?

Nie, rekombinantná vakcína (Shingrix) neobsahuje živý vírus, takže nemôže vyvolať ochorenie. Živá vakcína (Zostavax) obsahuje oslabený vírus, ale riziko ochorenia je veľmi nízke, okrem prípadov, keď sa podáva osobám so silne oslabeným imunitným systémom.

4. Môžu sa očkovať osoby mladšie ako 50 rokov?

Vakcína sa štandardne odporúča pre osoby nad 50 rokov, pretože riziko pásového oparu s vekom rastie. Avšak očkovanie môže byť vhodné aj pre mladších dospelých, ktorí majú oslabený imunitný systém alebo iné zdravotné faktory zvyšujúce riziko vzniku pásového oparu.

5. Je očkovanie proti pásovému oparu hradené zdravotnou poisťovňou?

Na Slovensku vakcína nie je plne hradená zo zdravotného poistenia, ale niektoré zdravotné poisťovne môžu poskytovať čiastočné príspevky na očkovanie. Presné podmienky je vhodné overiť priamo u svojej poisťovne alebo u lekára.

Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE