Rakovina prsníkov u mužov: Koľko mužov ohrozuje a aké sú jej rizikové faktory?

rakovina prsníkov u mužov

Každé dieťa sa narodí s prsným tkanivom a mliečnymi žľazami bez ohľadu na jeho pohlavie. Aj keď sa mužské a ženské prsné tkanivo vekom vyvíja rozdielne, rakovina prsníka môže postihnúť obe z pohlaví rovnako, nie však rovnako často. Ženy sú ohrozené oveľa viac a ako mužská rakovina prsníka sa tak štatisticky označuje len jeden prípad z tisíc, teda 1 % všetkých prípadov.

Nádor prsníka u mužov

Rakovina prsníka u mužov je zriedkavé, no o to zákernejšie ochorenie, ktoré sa často diagnostikuje až v neskoršom štádiu. Dôvodom býva nedostatočné povedomie o tom, že aj muži majú prsné tkanivo, ktoré môže podliehať rovnakým nádorovým zmenám ako u žien.

Aj keď ide len o približne 1 % všetkých prípadov rakoviny prsníka, výskyt u mužov nemožno podceňovať. Muži často odkladajú návštevu lekára, pretože neprikladajú zmenám v oblasti hrudníka veľký význam, alebo sa jednoducho hanbia. Práve včasné zachytenie hrčky či iných symptómov je však rozhodujúce pre úspešnú liečbu.

Ktorých mužov postihuje rakovina prsníka?

Ak sa pýtate, čo vlastne mužskú rakovinu prsníkov spôsobuje, presná príčina je podľa odborníkov neznáma. Pravdepodobne však vznik tohto zákerného ochorenia podmieňujú hormonálne zmeny v tele muža, svoju rolu však hrá aj genetická predispozícia.

Štatistiky uvádzajú, že na rakovinu prsníka sú náchylnejší muži po 50-tke či dokonca muži v ešte staršom veku (okolo 70-tky). Rizikovým faktorom sa teda stáva vyšší vek, a to i v prípade ženskej rakoviny prsníka. Náchylnejší na vznik rakoviny prsníka sa ďalej stávajú muži s nadváhou či s obezitou, alkoholici, muži vystavovaní hormonálnym liečbam a muži s ochoreniami, ktoré potláčajú hladinu mužských hormónov v tele.

mužské rakoviny
Shutterstock®

Príznaky rakoviny prsníka u mužov

U žien sa rakovina prsníka zväčša prejaví prostredníctvom hrčky v prsníkovej oblasti. Ani u mužov to nie je inak, nejde však o jediný príznak ochorenia. Rakovinu prsníka u mužov môže prezradiť bolestivá bradavka alebo inverzná bradavka, ktorá je vtiahnutá smerom dnu, ale aj výtok z bradavky či sfarbenie areoly, čo je oblasť v bezprostrednom okolí bradavky.

Aj okolie bradaviek môže signalizovať, že niečo nie je v poriadku. Na pokožke v prsníkovej oblasti môže vznikať začervenanie či bolestivé a fľakaté miesta a typickým príznakom je aj opuch lymfatických uzlín v podpazuší.

Pozor! Zväčšovanie prsníkov u mužov nie je automaticky príznak rakoviny prsníka. Môže ísť o ochorenie známe ako gynekomastia, ktoré vzniká v súvislosti s hormonálnou nerovnováhou v mužskom organizme.

Diagnostika rakoviny prsníka u mužov

Symptómy rakoviny prsníka u žien a mužov sú veľmi podobné až úplne rovnaké. Problém nastáva až pri samotnej diagnostike ochorenia. Ženy, ktoré sú nepochybne oveľa rizikovejšie, navštevujú pravidelné sonografické vyšetrenia a po určitom veku ich neminie ani mamografia.

U mužov sú tieto vyšetrenia skôr rarita, a preto je ochorenie často prehliadnuté. Aj u mužov (najmä starších) je teda veľmi dôležité pravidelné samovyšetrenie prsníkov, ktoré môže odhaliť hrčku, s ktorou treba neodkladne navštíviť lekára. Ako pri ženskej rakovine prsníka aj u mužov hrá totiž veľmi dôležitú rolu čas. 

Diagnostické postupy, ktoré sa uplatňujú u mužov, sú veľmi podobné tým, ktoré sa používajú u žien:

  • Fyzikálne vyšetrenie lekárom – zhodnotenie tvaru, veľkosti a prípadných hrčiek alebo výtoku,
  • Ultrazvuk prsníka (sonografia) – neinvazívne zobrazenie tkaniva na zistenie zmien a prítomnosti hrčky,
  • Mamografia – röntgenové vyšetrenie prsníkov, používa sa u mužov najmä v prípade podozrivých nálezov,
  • Biopsia – odobratie vzorky tkaniva z podozrivej oblasti, ktoré sa následne vyšetruje pod mikroskopom,
  • MRI (magnetická rezonancia) – doplnkové zobrazovacie vyšetrenie pre detailnejší pohľad na štruktúru tkaniva,
  • Krvné testy a hormonálne vyšetrenia – môžu pomôcť pri určovaní typu nádoru a vhodnej liečby.

najčastejšia rakovina u mužov
Shutterstock®

Liečba rakoviny prsníka u mužov

Liečba rakoviny prsníka u mužov sa v zásade nelíši od liečby u žien, no často býva náročnejšia kvôli neskoršiemu zachyteniu ochorenia. Najčastejším prvým krokom je chirurgické odstránenie nádoru, pričom vzhľadom na menší objem mužského prsného tkaniva sa zvyčajne vykonáva úplná mastektómia (odstránenie celého prsníka). 

Následne lekári určujú, či bude potrebná chemoterapia, rádioterapia alebo hormonálna liečba – všetko podľa typu a štádia nádoru.

Ak nádor exprimuje estrogénové alebo progesterónové receptory, nasadzuje sa hormonálna terapia, najčastejšie vo forme antiestrogénových liekov, ako je tamoxifén. V prípade agresívnejších foriem nádoru, ako je HER2 pozitívny karcinóm, sa môže uplatniť cielená biologická liečba. V pokročilejších štádiách sa liečba zameriava na spomalenie rastu nádoru, zmiernenie príznakov a zlepšenie kvality života.

Prognózy pri mužských nádoroch prsníkov

Prognóza mužov s rakovinou prsníka závisí od štádia, v ktorom je ochorenie diagnostikované. Ak sa zachytí včas, šanca na úplné vyliečenie je veľmi dobrá – päťročné prežitie sa pohybuje okolo 95 %. V pokročilých štádiách, keď je nádor väčší alebo už metastázoval, sa však šance výrazne znižujú. Práve preto je včasná diagnostika a dôsledná liečba kľúčová pre priaznivý vývoj ochorenia u mužov.

Prevencia rakoviny prsníka u mužov

Aj keď rakovina prsníka u mužov patrí medzi zriedkavejšie ochorenia, prevencia zohráva kľúčovú úlohu v jej včasnom odhalení a úspešnej liečbe. Základom je najmä osveta, pravidelné sledovanie zmien na tele a zdravý životný štýl. Muži, ktorí patria do rizikových skupín (napríklad s výskytom rakoviny prsníka v rodine), by mali byť obzvlášť ostražití. Tu sú hlavné odporúčania:

  • pravidelne vykonávajte samovyšetrenie prsníkov, najmä ak máte viac ako 50 rokov,
  • všímajte si zmeny tvaru, veľkosti alebo citlivosti v oblasti hrudníka a bradaviek,
  • udržiavajte si zdravú telesnú hmotnosť a vyhýbajte sa nadmernej konzumácii alkoholu,
  • vyhýbajte sa steroidom alebo nekontrolovaným hormonálnym prípravkom,
  • zaraďte do života pravidelný pohyb a pestrú stravu,
  • v prípade výskytu ochorenia v rodine zvážte genetické poradenstvo alebo testovanie (napr. BRCA mutácie),
  • ak sa objaví hrčka alebo iný príznak, neváhajte vyhľadať lekára.

Aktualizovaný článok: 23.04.2025

1 komentár

autor komentu

Vaše meno:

Pre zapojenie do súťaže je potrebné vyplniť tieto údaje:

Email:

Telefón:

Jana Komadová

Jana Komadová

23.04.2021 20:14

Fúú tak toho som nevedela že aj muži môžu mať rakovinu prsnika

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE