Príroda ukrýva mnoho pokladov a keďže sa teraz pomaly prebúdza z dlhého zimného spánku, môžeme tieto poklady začať pomaly objavovať. Reč je hlavne o rozličných bylinkách, ktoré sú už od nepamäti známe svojimi liečivými účinkami, pre ktoré si našli pevné miesto v tradičnej ľudovej medicíne.
Mnohé si dobre poradia s tráviacimi ťažkosťami, iné uľahčia vykašliavanie a uvoľnenie dýchacích ciest a ďalšie sa zase osvedčia pri kožných problémoch.
Počiatkom jari sa pritom začína i zber týchto liečivých pomocníkov. Ktoré bylinky možno v prírode hľadať už počas marca a apríla? Rozhodne ich nie je málo! V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ktoré prvé jarné byliny sa oplatí zbierať a pri ktorých zdravotných ťažkostiach môžu byť nápomocné. Ktoré bylinky zbierame na jar?
Shutterstock®Zber liečivých rastlín počas jari:
1. Prvosienka jarná
Medzi prvé jarné bylinky patrí v prvom rade prvosienka jarná, latinsky Primula veris. Práve prvosienka je akýmsi symbolom jari a z trávy vykúka medzi prvými. Nájsť je ju možné na lúkach, pastvinách, ale aj brehoch potokov a v lesoch.
Na liečebné účely sa zberajú voňavé žlté kvety s rúrkovitou korunou. Prvosienka je skvelým pomocníkom hlavne pri ochoreniach dýchacieho systému.
Podporuje liečbu kašľa a eliminuje hlieny. Môže pomôcť ako podporný prostriedok pri liečbe zápalov dýchacích ciest. Čaj z prvosienky je možné popíjať aj pri migrénach a nespavosti.
2. Cesnak medvedí – vitamínov plné cesnakové listy
Skorá jar patrí aj cesnaku medvediemu s latinským názvom Allium ursinum. Hľadať ho môžeme v tienistých vlhkých lesoch, na mokrých lúkach či pozdĺž potokov. V prírode ho nie je náročné nájsť, vytvára totižto skutočne rozsiahle porasty.
Na liečebné účely sa zberajú mladé kopijovité listy s typickou cesnakovou arómou. Tie sa neodporúča sušiť, ako v prípade iných byliniek, pretože strácajú cenné látky. Sú vhodné na prípravu čaju, taktiež sa dajú konzumovať v nátierkach, polievkach. Nájde si miesto v jarných šalátoch. Alebo si pripravte famózne pesto z medvedieho cesnaku.
Medvedí cesnak obsahuje viacero vitamínov aj minerálov, má priaznivý vplyv na trávenie, pôsobí antibioticky a antibakteriálne, znižuje vysoký tlak, podporuje imunitu a má mnoho ďalších skvelých účinkov na zdravie človeka.
3. Fialka voňavá
Jar so sebou prináša aj jemne voňajúcu fialku voňavú, latinsky Viola odorata. Túto drobnú fialovú bylinku nájdeme najčastejšie na okrajoch lesov, pod kríkmi, v parkoch alebo na tienistých lúkach. Okrem toho, že poteší oko aj nos, má aj dôležité miesto v prírodnom liečiteľstve.
Na liečebné účely sa zbierajú najmä kvety, ale aj listy. Fialka voňavá sa vyznačuje protizápalovými, upokojujúcimi a mierne vykašliavacími účinkami. Čaj z fialky sa odporúča pri suchom dráždivom kašli, bolestiach hrdla a bronchitíde.
Bylinka má zároveň priaznivý vplyv na nervový systém – pomáha pri nespavosti, úzkosti či strese. Využíva sa tiež v kozmetike – vďaka svojej vôni a účinkom na pleť. Fialkový čaj alebo sirup je jemný, no účinný pomocník pre zdravie aj pohodu.
Shutterstock®4. Sedmokráska obyčajná
Sedmokráska obyčajná, latinsky Bellis perennis, je pre mnohých iba peknou burinou či typickým lúčnym kvetom, no v skutočnosti ide rovnako o liečivú bylinu. Sedmokrásku všade navôkol nájdeme rásť už od marca, prípadne apríla až do konca leta.
Na liečebné účely sa zberajú práve biele kvety so žltým prostriedkom. Obsahujú triesloviny, flavonoidy, minerály a ďalšie účinné látky. Sedmokráska je, podobne ako spomínaná prvosienka, pomocníkom pre dýchacie cesty.
Odvar z týchto kvietkov prečisťuje dýchacie cesty, pôsobí protizápalovo a podporuje trávenie. Zvonka je ho možné využiť na čistenie kožných rán.
5. Pľúcnik lekársky
V prírode sa počas jari môžete poobzerať aj po pľúcniku. Pľúcnik lekársky, latinsky Pulmonaria officinalis, je možné nájsť v lesoch, a to najmä v nížinách, prípadne v podhorských oblastiach.
Obľubuje skôr tienisté miesta chránené pred priamymi slnečnými lúčmi. Spoznáte ho podľa jeho krásnych kvetov, ktoré vyzerajú ako malé kalíšky. Mávajú ružovú, fialkovú až modrú farbu. Na liečebné účely sa zberá kvitnúca vňať.
Účinky rastliny prezrádza už jej samotný názov. Pľúcnik sa skutočne kamaráti s pľúcami a dýchacími cestami, prináša úľavu od kašľa, hlienov aj príznakov astmy. Taktiež môže byť užitočný pri liečbe zápalov močových ciest.
6. Púpava lekárska
Jednou z najznámejších a najľahšie rozpoznateľných jarných rastlín je púpava lekárska, latinsky Taraxacum officinale. So svojimi jasne žltými kvetmi pokrýva lúky, záhrady aj okraje ciest a mnohí ju mylne považujú len za burinu. V skutočnosti je púpava veľmi cenná liečivka.
Na liečebné účely sa zberá celá rastlina – kvety, listy aj koreň. Mladé listy sú bohaté na vitamíny a minerály, skvelé do šalátov alebo ako súčasť jarných očistných kúrach. Kvety sa využívajú na výrobu sirupov či medu z púpavy. Koreň je známy svojimi detoxikačnými účinkami a často sa používa na podporu funkcie pečene a žlčníka.
Púpava podporuje trávenie, čistí krv, pôsobí močopudne a má celkovo prečisťujúci účinok na organizmus. Je výbornou bylinkou na jarný reštart tela, kedy pomáha zbaviť sa toxínov a zároveň doplniť dôležité živiny.
Shutterstock®7. Kapsička pastierska
Ďalšou užitočnou liečivou bylinkou, ktorá prichádza spolu s jarou, je kapsička pastierska, latinsky Capsella bursa-pastoris. Rastlina je charakteristická drobnými bielymi kvetmi a srdiečkovitými plodmi, ktoré rastú pozdĺž celej stonky.
Kapsičku v prírode nájdeme od skorej jari do jesene. Rastie na lúkach, poliach, záhradách, v okolí vodných plôch aj ľudských obydlí. Ide v podstate o veľmi rozšírenú burinu.
Na liečebné účely sa zberá kvitnúca vňať. Pozor, kapsička pastierska nie je určená na dlhodobé alebo nadmerné užívanie! Používa sa na zastavenie krvácania, pri hemoroidoch, kožných problémoch či ochoreniach močových ciest.
8. Podbeľ liečivý
Spomenieme aj podbeľ liečivý (alebo podbeľ lekársky), latinsky Tussilago farfara. Počas marca a apríla zbierame pekné žlté kvety rastliny, počas leta zase listy. Droga obsahuje rozličné organické kyseliny, triesloviny či horčiny.
Podbeľ rovnako nie je vhodné užívať dlhodobo, po štyroch až šiestich týždňoch je vhodné dopriať si pauzu. Čaj z podbeľových kvetov bojuje so suchým a dráždivým kašľom aj zápalovými ochoreniami tráviaceho traktu. Je dobrý na zápaly horných dýchacích ciest. Vo forme obkladu pomáha pri popáleninách, kožných ranách či vredoch.
9. Žihľava dvojdomá
Zber jarných byliniek sa nezaobíde bez žihľavy. Pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica) je tradične využívaná pre svoje liečivé a terapeutické účinky. Obsahuje antioxidanty a látky, ktoré pomáhajú odstraňovať toxíny z organizmu (skvelá jarná očista) a podporujú činnosť pečene.
Môže pomôcť zlepšiť trávenie a podporiť zdravie tráviaceho traktu. Môže tiež pomôcť pri problémoch s trávením, ako sú zápcha alebo nadúvanie. Má v sebe obsiahnuté látky, ktoré môžu taktiež posilniť vlasy a nechtové platničky a podporiť zdravie pokožky. Užíva sa zvnútra formou čajov a zvonka formou odvarov a obkladov.
10. Smrekové výhonky
Na záver spomenieme aj smrekové výhonky – hoci nejde o typickú bylinku v pravom zmysle slova, rozhodne si zaslúžia miesto medzi jarnými pokladmi z prírody. Mladé, svetlozelené výhonky smreka (Picea abies) zbierame na jar, najčastejšie počas mája, keď sú ešte mäkké a jemné.
Ich chuť je svieža, citrusová a živicová zároveň. V ľudovom liečiteľstve sa výhonky využívajú najmä pri ochoreniach dýchacích ciest – pomáhajú uvoľňovať hlieny, zmierňujú kašeľ a posilňujú imunitu. Z výhonkov si môžete pripraviť domáci sirup, tinktúru alebo med.
Smrekové výhonky obsahujú vitamín C, silice a ďalšie látky s antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami. Ich zber je zároveň krásnym spôsobom, ako sa na chvíľu zastaviť v lese a nadýchať sa čerstvého vzduchu – a práve to je tiež liečivé.
Tipy pre jarný zber byliniek:
- Zbierajte v čistom prostredí – vyhýbajte sa oblastiam pri cestách, priemyselných zónach či chemicky ošetrených poliach.
- Zbierajte len to, čo poznáte – ak si nie ste istí bylinkou, radšej ju nezbierajte. Pomôcť si môžete atlasom alebo aplikáciou na rozpoznávanie rastlín.
- Ráno je najlepší čas na zber – ideálne po vyschnutí rosy, keď majú bylinky najviac aromatických a účinných látok.
- Používajte nožnice alebo nožík – trhanie holými rukami môže poškodiť rastlinu aj korene.
- Nezberajte viac, než potrebujete – nechajte dostatok rastlín pre obnovu a pre ostatných zberačov aj živočíchov.
- Rešpektujte prírodu – nevytrhávajte celé rastliny, neničte porasty a vnímajte zber ako súčasť harmonického kontaktu s prírodou.
Aktualizovaný článok: 01.04.2025