Angelmanov syndróm – prečo vzniká, aké sú príznaky a možnosti liečby?

Angelmanov syndróm

Angelmanov syndróm je zriedkavá neurologická porucha, ktorá ovplyvňuje vývoj nervovej sústavy a spôsobuje ťažké kognitívne, rečové a motorické postihnutie. Toto ochorenie je pomenované po britskom pediatrovi Harrym Angelmanovi, ktorý ho prvýkrát opísal v roku 1965. 

Napriek vážnym zdravotným problémom sú postihnuté deti často známe svojím šťastným a usmievavým výrazom, čo vedie k tomu, že sa niekedy nazývajú aj „šťastné bábätká“.

Príčiny Angelmanovho syndrómu

Angelmanov syndróm je spôsobený abnormalitou v géne UBE3A, ktorý sa nachádza na chromozóme 15. Tento gén hrá dôležitú úlohu v normálnom vývoji mozgu. U zdravých jedincov sú aktívne kópie tohto génu od oboch rodičov, ale v určitých oblastiach mozgu funguje iba materská kópia. 

Ak dôjde k delécii alebo mutácii tejto materskej kópie, gén UBE3A sa neaktivuje, čo vedie k typickým symptómom Angelmanovho syndrómu. Väčšina prípadov vzniká náhodne v dôsledku genetických mutácií, čo znamená, že rodičia zvyčajne nie sú nositeľmi chybného génu. 

V niektorých zriedkavých prípadoch však môže byť Angelmanov syndróm dedičný, ak dôjde k špecifickým genetickým mechanizmom, ako sú mutácie v imprintovanej oblasti chromozómu 15.

Typické príznaky Angelmanovho syndrómu

Prvé príznaky Angelmanovho syndrómu sa začínajú prejavovať už v rannom detstve, zvyčajne medzi 6. a 12. mesiacom veku dieťaťa. Medzi hlavné symptómy patrí:

  • oneskorenie vývoja, 
  • problémy s pohybom a rovnováhou, 
  • vážne narušenie rečových schopností,
  • časté záchvaty smiechu,
  • hyperaktivita
  • problémy so spánkom,
  • zvýšenú citlivosť na teplotné zmeny. 

Charakteristické sú aj časté epileptické záchvaty, ktoré sa zvyčajne začnú v ranom veku a môžu byť rezistentné voči liečbe. V neskoršom veku môžu osoby s Angelmanovým syndrómom vykazovať pretrvávajúce problémy s koordináciou pohybov a chôdzou, pričom mnohí si zachovávajú typickú, neistú chôdzu s rukami zdvihnutými vo vzduchu. 

Okrem toho môže u dospelých pretrvávať výrazne veselá povaha, spojená s nadmerným vzrušením a spontánnym smiechom, čo je pre tento syndróm veľmi charakteristické.

detská neurologická porucha
Freepik.com

Diagnostika Angelmanovho syndrómu

Diagnóza Angelmanovho syndrómu sa stanovuje na základe klinických príznakov a genetického testovania. Lekári často využívajú testy ako metyláciu DNA, FISH analýzu alebo sekvenovanie génu UBE3A na potvrdenie diagnózy. Včasná diagnostika je mimoriadne dôležitá, pretože umožňuje rýchlejšie zavedenie terapie a podpornej starostlivosti.

Možnosti liečby Angelmanovho syndrómu

Hoci Angelmanov syndróm zatiaľ nie je možné vyliečiť, existuje niekoľko spôsobov, ako zlepšiť kvalitu života pacientov. Liečba je zameraná na zmiernenie symptómov a zahŕňa kombináciu fyzioterapie, logopédie a špeciálnej pedagogiky. Farmakologická liečba môže pomôcť pri kontrole epileptických záchvatov a porúch spánku.

Významnú úlohu zohráva aj behaviorálna terapia, ktorá pomáha pacientom lepšie zvládať svoje emócie a zlepšovať komunikáciu. Moderné výskumy sa zameriavajú na génovú terapiu a pokusy o reaktiváciu otcovskej kópie UBE3A, čo by mohlo viesť k revolučným možnostiam liečby v budúcnosti.

Najnovšie výskumy Angelmanovho syndrómu a možné liečebné postupy

V posledných rokoch sa výskum Angelmanovho syndrómu zameriava na hľadanie spôsobov, ako aktivovať otcovskú kópiu génu UBE3A, ktorá je pri tomto syndróme prirodzene vypnutá. Vedci skúmajú rôzne metódy génovej terapie, ktoré by mohli pomôcť obnoviť funkciu génu a zmierniť symptómy ochorenia. Niektoré experimentálne lieky už prechádzajú klinickými skúškami a ukazujú sľubné výsledky.

Okrem génovej terapie sa testujú aj ďalšie formy liečby, ako napríklad RNA terapia alebo epigenetické úpravy, ktoré by mohli pomôcť regulovať expresiu génov v mozgu. Hoci zatiaľ neexistuje definitívna liečba, vedecký pokrok dáva nádej, že v budúcnosti sa podarí vyvinúť účinnejšie terapeutické postupy na zmiernenie dopadov tohto syndrómu.

Dlhodobá prognóza a kvalita života dospelých

Hoci sa Angelmanov syndróm diagnostikuje v detstve, postihnutí jedinci dosahujú dospelosť a čelia novým výzvam. Vzhľadom na ťažké kognitívne a pohybové obmedzenia väčšina dospelých vyžaduje neustálu starostlivosť. Napriek tomu sa mnohí naučia využívať alternatívne komunikačné metódy, ako sú piktogramy alebo digitálne zariadenia.

Dospelí s Angelmanovým syndrómom môžu byť umiestnení v špecializovaných zariadeniach, kde im poskytujú potrebnú starostlivosť a podporu v každodennom živote. Niektorí však zostávajú v rodinnom prostredí, kde majú možnosť zúčastňovať sa rôznych aktivít, ktoré im prinášajú radosť.

Výskumy ukazujú, že s vhodnou terapiou a podporou môže byť kvalita života pacientov relatívne stabilná aj v dospelosti. Kľúčovým faktorom je však dostupnosť špecializovaných programov a dostatočná informovanosť rodín o možnostiach starostlivosti.

Angelmanov syndróm je vážna genetická porucha, ktorá výrazne ovplyvňuje život pacienta aj jeho rodiny. Napriek mnohým výzvam sú však deti s týmto syndrómom známe svojou láskou k smiechu, radostnou povahou a schopnosťou šíriť pozitívnu energiu. Vďaka neustálemu pokroku v medicíne a výskume existuje nádej, že sa v budúcnosti podarí nájsť účinnejšie terapie alebo dokonca liečbu tejto poruchy.

Kľúčom k zlepšeniu kvality života pacientov je včasná diagnostika, komplexná starostlivosť a podpora rodín, ktoré sa musia denne vyrovnávať s náročnými situáciami. Hoci je Angelmanov syndróm nevyliečiteľný, správna terapia a prístup môžu zabezpečiť, že títo jedinci budú môcť prežiť šťastný a naplnený život plný lásky a porozumenia.

Zdroj úvodnej fotky: Freepik

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE