Viete, prečo nikdy nevynechávať raňajky? Môže to mať vážne následky!

prečo nevynechávať raňajky

Viete, ako si zariadiť dokonalé ráno, vďaka ktorému budete svieži, pracovití a dobre naladení počas celého dňa? Po prebudení by ste mali bezodkladne vypiť aspoň 500 ml tekutín a po vykonaní rannej hygieny si pripraviť výdatné, chutné a zdravé raňajky. V realite však môžu byť rána mnohých z nás úplne odlišné!

V dnešnej hektickej a uponáhľanej dobe sa často stáva, že človek má po prebudení čas len na obliekanie a maximálne umytie zubov. Ako však môže na naše zdravie vplývať vynechanie raňajok? Je to v poriadku alebo by sme si na trochu jedla mali nájsť čas každé ráno? V nasledujúcom článku vám prezradíme, prečo nikdy nevynechávať raňajky!

Ako súvisia pravidelné raňajky so zdravým životným štýlom? Ako vplývajú na mieru energie či imunitný systém? Je ich vynechanie dobrým spôsobom, ako dosiahnuť ľahšie kalorický deficit? Na všetko dôležité sa pozrieme v nasledujúcom článku!

Pozri aj: Recept: Kaša z domácej granoly - zdravé raňajky ideálne pre každého

organizmus bez energie
Shutterstock®

Žiadne výdatné raňajky, žiadna energia, nenaštartovaný metabolizmus

Sú správne raňajky najdôležitejším jedlom dňa? To ťažko jednoznačke hodnotiť, prakticky každé jedlo dňa má svoj význam a nemali by sme ho vynechávať. A prečo nevynechávať raňajky? To, že sa ráno prebudíme a vstaneme z postele ešte neznamená, že celé naše telo je pripravené do nového dňa. 

Organizmus predsa potrebuje poriadny štart a akýmsi palivom sú preňho práve spomínané raňajky. Bez nich sa môže dostať až do núdzového režimu. Metabolizmus bude výrazne spomalený a telu bude chýbať energia. Bez energie je pre nás vykonávanie aj bežných činností oveľa náročnejšie.

Kvôli nedostatku živín, z ktorých by mohol organizmus čerpať energiu, ale taktiež následnému poklesu hladiny cukru v krvi je človek nasledujúce hodiny unavený a malátny. Raňajky naopak zabezpečia telu prísun energie až do obeda. Vhodné si je tiež pomedzi týmito dvomi hlavnými jedlami dňa dopriať drobnejšiu desiatu, napríklad kus ovocia.  

Odporúčame: Poznáte účinky karfiolu? Tu je 8 dôvodov, prečo si ho pripraviť na rôzne spôsoby

priberanie
Shutterstock®

Bez raňajok si ťažšie udržíte stabilnú hmotnosť

I keď ráno necítime hlad, ten nás pár hodín po prebudení určite dostihne. A tu hrozí riziko prejedania sa. Hlad často zaháňame drobnými maškrtami, ktoré sú poruke. Telo sa totiž dožaduje dodania chýbajúcej energie. A to je najhorší možný scenár, ktorého súčasťou je postupné priberanie. Základom pri udržiavaní stabilnej váhy je preto aj pravidelné raňajkovanie.

Je vynechanie raňajok spôsob, ako dosiahnuť kalorický deficit?

Veľkou chybou je tiež vynechávanie raňajok z dôvodu snahy o šetrenie prijatých kalórií. Vynechaním raňajok totiž nikdy nedosiahnete to, že počas dňa prijmete menej kalórií. Je dokázané, že jedinci, ktorí si ráno nedopriali porciu kvalitného a vyváženého jedla, zjedli následne na obed i počas dňa toho o niečo viac. Ak máte teda v pláne zhodiť zopár kíl, tak pravidelná strava, ktorej súčasťou sú aj raňajky, je základ.

Od vynechania raňajok k zhoršenej pamäti a slabej koncentrácii 

Bez energie z raňajok nebude správne fungovať ani mozog. Bez prvého jedla dňa môžete pociťovať zhoršenú funkciu pamäte a značné problémy so sústredením sa. Bežné sú tiež poruchy pozornosti. To všetko môže mať veľmi negatívny vplyv na výkon v škole či práci. V prípade, že vás počas dňa čaká množstvo pracovných povinností či príprava na skúšky, doprajte si ráno niečo chutné pod zub. Vďaka raňajkám to všetko dozaista zvládnete o čosi ľahšie.

Ak si navyše každé ráno nájdete čas na raňajky, taktiež si zabezpečíte lepšiu náladu a ochranu v stresových situáciách. Bez ranného jedla môžete byť naopak nervózny a ľahšie prepadať pocitom stresu. Z dlhodobého hľadiska môže vynechávanie tohto jedla rovnako viesť i k riziku postupného zvyšovania hladiny cholesterolu v krvi a rozvoju srdcovo-cievnych ochorení.

Raňajky a imunitný systém

Raňajky sú dôležitou súčasťou denného režimu a majú významný vplyv na imunitný systém. Raňajky dodávajú telu dôležité živiny, ako sú vitamíny a minerály, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie imunitného systému. Po nočnom pôste potrebujeme ráno doplniť energiu. Dostatočný príjem energie zabezpečuje, že telo má silu na boj proti patogénom. Vynechanie raňajok často vedie k väčšiemu hladu počas dňa, čo môže spôsobiť prejedanie a výber nezdravých potravín, ktoré oslabujú imunitu.

Pozri aj: Aké sú účinky medvedieho cesnaku? Spoznajte jeho liečivú silu!

slabá koncentrácia
Shutterstock®

Pozitívne účinky raňajok, na ktoré by sme nemali zabúdať:

  • Dodávajú telu energiu po nočnom pôste
  • Zlepšujú sústredenie a kognitívne funkcie
  • Podporujú stabilnú hladinu cukru v krvi
  • Posilňujú imunitný systém vďaka príjmu dôležitých živín
  • Znižujú riziko prejedania počas dňa
  • Podporujú zdravú črevnú mikroflóru a trávenie
  • Zlepšujú náladu a mentálnu pohodu
  • Pomáhajú udržiavať optimálnu telesnú hmotnosť
  • Znižujú stres a únavu počas dňa
  • Podporujú celkovú vitalitu a zdravie

Správne raňajky – čo jesť na raňajky?

Správne raňajky by mali byť vyvážené a obsahovať dostatok živín, aby telu dodali energiu a podporili zdravie. Tu sú odporúčania, čo jesť na raňajky:

  • Komplexné sacharidy: Ovesné vločky, celozrnné pečivo, quinoa alebo hnedá ryža poskytujú dlhodobú energiu a stabilizujú hladinu cukru v krvi.
  • Bielkoviny: Vajíčka, grécky jogurt, tvaroh, orechy, alebo rastlinné bielkoviny (ako tofu) podporujú pocit sýtosti a svalovú regeneráciu.
  • Zdravé tuky: Avokádo, orechy, semienka (chia, ľanové) a olivový olej pomáhajú zlepšiť funkciu mozgu a podporujú zdravú pokožku.
  • Ovocie a zelenina: Čerstvé ovocie (banány, bobuľovité ovocie, jablká) a zelenina (špenát, paradajky, uhorky) zabezpečujú prísun vitamínov, minerálov a antioxidantov.
  • Vláknina: Zdroje vlákniny ako celozrnné cereálie, ovocie a zelenina podporujú zdravé trávenie a dlhodobý pocit sýtosti.
  • Hydratácia: Nezabúdajte piť vodu, bylinkové čaje alebo čerstvé ovocné šťavy na podporu hydratácie po nočnom spánku.

Článok aktualizovaný 18.9.2024

Aktualizovaný článok: 18.09.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE