Minestrone polievka: Tradičný taliansky recept plný zeleniny a chutí

minestrone polievka

Minestronne polievka je jednou z najikonickejších polievok talianskej kuchyne. Jej názov pochádza z talianskeho slova „minestra,“ čo znamená polievka alebo hustý vývar. Táto výnimočná polievka je symbolom jednoduchosti, výživy a kulinárskej kreativity. 

Pôvod minestrone siaha do dávnych čias Rímskej ríše, keď sa pripravovala z dostupnej zeleniny a luštenín, aby zasýtila obyvateľov. Každý región Talianska má svoju vlastnú verziu minestrone, čo z nej robí jedlo plné histórie a kultúrnej rozmanitosti.

Čo je Minestrone a odkiaľ pochádza?

Minestrone je hustá zeleninová polievka, ktorá sa často podáva s cestovinami alebo ryžou. Jej základom sú čerstvé sezónne suroviny, vďaka čomu je jedlo nielen chutné, ale aj výživné. Polievka bola pôvodne jedlom chudobných, pretože si ju mohli pripraviť z toho, čo mali k dispozícii. Postupom času si však získala svoje miesto na stoloch všetkých vrstiev talianskej spoločnosti.

Každý región Talianska má svoje vlastné ingrediencie a variácie – v Ligúrii sa pridáva pesto, v Toskánsku zasa fazuľa cannellini. Aj keď existuje množstvo verzií, základ zostáva rovnaký: bohatý zeleninový vývar, ktorý zahreje telo i dušu.

ako pripraviť minestrone
Freepik.com

Recept na tradičnú Minestrone polievku

Príprava tejto polievky je jednoduchá a môžete ju ľahko prispôsobiť dostupným surovinám. Tu je recept na klasickú verziu.

Ingrediencie na Minestrone polievku:

  • 2 PL olivového oleja
  • 1 cibuľa (jemne nakrájaná)
  • 2 strúčiky cesnaku (prelisované)
  • 2 mrkvy (nakrájané na kocky)
  • 2 stonky zeleru (nakrájané)
  • 2 zemiaky (nakrájané na malé kocky)
  • 1 cuketa (nakrájaná)
  • 1 hrnček fazule (varená alebo konzervovaná, napr. cannellini alebo červená fazuľa)
  • 400 g konzervovaných paradajok
  • 1,5 l zeleninového vývaru
  • 1 hrnček cestovín (napr. malé mušličky alebo kolienka)
  • Soľ, čierne korenie podľa chuti
  • Čerstvé bylinky (napr. tymian, oregano, bazalka)
  • Strúhaný parmezán na podávanie

Postup prípravy Minestrone:

Vo veľkom hrnci rozohrejte olivový olej a na miernom ohni orestujte cibuľu a cesnak, kým nezmäknú. Pridajte mrkvu, zeler a zemiaky. Orestujte 5 minút, aby sa chute spojili. Zalejte zeleninovým vývarom a pridajte paradajky. Premiešajte a priveďte k varu. 

Znížte teplotu a nechajte polievku jemne vrieť približne 20 minút, kým sa zelenina nezmäkne. Pridajte cuketu, fazuľu a cestoviny. Varte ďalších 10 minút, kým cestoviny nie sú uvarené al dente. Dochutite soľou, čiernym korením a čerstvými bylinkami. Servírujte horúce, posypané strúhaným parmezánom a kvapkou olivového oleja.

Tipy na servírovanie a obmeny

Minestrone polievka je veľmi univerzálna, čo vám dáva priestor experimentovať. Ak chcete polievku urobiť výdatnejšou, môžete pridať ryžu namiesto cestovín. Na dochutenie sa skvele hodí aj pesto, ktoré jej dodá bohatú chuť. Pre bezlepkovú verziu nahraďte cestoviny zemiakmi alebo pohánkovými rezancami.

Polievku podávajte s čerstvým chlebom, ktorý môžete namáčať do vývaru, alebo s chrumkavou bagetou potretou cesnakovým maslom. Ak máte radi výraznejšie chute, pridajte štipku chilli vločiek alebo trochu údenej papriky.

Ak chcete polievku pripraviť vopred, môžete ju skladovať v chladničke až 3 dni. Ak ju plánujete zmraziť, urobte to pred pridaním cestovín, aby si zachovali svoju štruktúru.

Minestrone ako symbol talianskeho pohostinstva

Minestrone polievka je nielen pokrmom, ale aj oslavou talianskej kuchyne a jej dôrazu na čerstvosť a jednoduchosť. Pripraviť si tento tradičný recept je ako preniesť si kúsok Talianska priamo do vašej kuchyne. Minestrone nie je len polievka – je to jedlo, ktoré spája ľudí pri jednom stole, oslavuje sezónne suroviny a ponúka komfort v každej lyžici.

Nech už ju podávate ako predjedlo alebo hlavné jedlo, Minestrone vždy zapôsobí svojou chuťou a vôňou. Vyskúšajte tento recept a objavte, prečo je táto polievka už stáročia jedným z najobľúbenejších pokrmov Talianska. Bon appétit!

Zdroj úvodnej fotky: Freepik.com

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE