Všetko o vitamíne D: Stačí sa naozaj len opaľovať!?

Vitamín, ktorý je známy tým, že nie je ako ostatné vitamíny? Odpoveď je jednoznačne vitamín D, ktorý je rozpustný v tukoch a telo si ho dokáže uložiť na pomerne dlhú dobu do zásoby. Človek ho okrem potravy a výživových doplnkov môže do tela dostať aj naozaj unikátnym spôsobom — cez slnko, teda UV lúče, ktoré jeho syntézu spustia priamo v pokožke. Je však príjem tohto vitamínu dôležitého pre mnohé procesy v ľudskom organizme cez slnko dostatočný? V tomto článku sa dozviete všetko o vitamíne D, čo potrebujete vedieť!

Máme ho málo

Azda najdôležitejšou informáciou je, že takmer polovica populácie má vitamínu D vo svojom tele nedostatok. Preto by sme mali hľadať efektívne spôsoby, ako ho do organizmu doplniť. Keďže najprirodzenejším spôsobom je vystavovanie sa UVB žiareniu zo slnečných lúčov, najjednoduchšie by malo byť chodenie po slnku a „nasávanie“ tohto zázračného vitamínu. Pozor! Na to, aby ste mali dostatok déčka len zo slnka, by ste museli žiť na slnečnom mieste a opaľovať sa niekoľkokrát za týždeň. V prípade, že tieto podmienky nemáte k dispozícii vďaka polohe vášho obydlia, mali by ste déčko dopĺňať inak — prostredníctvom stravy alebo cez výživové doplnky.

Pozri aj: Ako udržať kosti a kĺby v dobrom stave? Zistite, aké má kolagén účinky na pohyb!

vitamín D u bábätiek

Zdroj: Shutterstock®

Strach z krivice

Ak máte malé bábätko, váš pediater vám isto preňho predpísal kvapku vitamínu D denne. Nedostatok vitamínu D je totiž spájaný s krivicou, čo je ochorenie kostí postihujúce najmä deti v rozvojových krajinách. Hodnoty vitamínu D dlhodobo pod odporúčanou hladinou môžu pacientovi privodiť napríklad aj osteoporózu, alebo môžu prispieť k rozvoju rôznych diagnóz, akou je napríklad cukrovka, ochorenia srdca, demencia alebo skleróza multiplex. Z toho vyplýva, že udržiavať si ideálnu hladinu vitamínu D v krvi prispieva k zdraviu kostí, znižuje riziko zlomenín a znižuje aj riziko ochorenia na rakovinu. To znamená, že pravdepodobne vedie aj k dlhšiemu životu.

Zaujme ťa: Ktoré veci v domácnosti vyčistiť po chorobe? Na týchto 7 nezabudnite!

prírodné zdroje vitamínov

Zdroj: Shutterstock®

Zdroje vitamínu D

Okrem slnka môžete vitamín D získať aj z potravín. Najviac ho obsahuje olej z tresčej pečene, ryby ako losos, tuniak či makrela, ďalej mliečne výrobky a cereálie, ale malé množstvo déčka nájdete aj vo vaječnom žĺtku.

Odporúčané denné dávky déčka sa uvádzajú podľa veku nasledovne:

  • bábätká do jedného roka života – 400 IU (10 mcg),
  • deti a dospelí vo veku 1 – 70 rokov – 600 IU (15 mcg),
  • starší ľudia ako 70 rokov a tehotné či dojčiace ženy – 800 IU (20 mcg).
0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE