Tieto liečivé rastliny sa oplatí mať doma! Čím vynikajú?

liečivé rastliny

Na lieky sa obraciame vždy vtedy, keď nás niečo bolí či trápi. Aj keď si to v dobe, kedy máme všetko dostupné a na dosah na každom rohu neuvedomujeme, mnohé lieky vznikli práve vďaka prírode a jej neskutočne silným ingredienciám. Reč je o bylinkách, na ktoré sa v prípade zdravotných ťažkostí obracali už naši predkovia. Aké liečivé rastliny sa oplatí mať doma a aké sú ich benefity či riziká?

Bylinkami proti ochoreniam

Zápal v tele, bolesti rôznych častí tela, ochorenia či dokonca psychické problémy. Na všetky tieto ťažkosti môžete použiť liečivé bylinky. Je však veľmi dôležité poznať ich účinok. Skúsení bylinkári totiž vystríhajú pred neinformovanosťou a používaním medicínskych byliniek s nerozvážnosťou. Upozorňujú, že tak ako lieky, aj bylinky môžu spôsobiť rôzne vedľajšie účinky a môžu dokonca negatívne ovplyvniť účinok niektorých liečiv, ktoré užívate. Ktoré bylinky sú teda zdravé a zároveň relatívne bezpečné na domáce použitie?

Pozri aj: Prečo zberať aj čučoriedkové listy? Toto sú ich účinky!

TOP liečivé bylinky a ich účinky na zdravie:

1. Ginko – psychické problémy a úzkosť

Čínska medicína na ginko doslova nedá dopustiť, pretože ide o veľmi mocnú rastlinu. Dokáže chrániť mozog pred zákernou demenciou či Alzheimerom, lieči však aj problémy so zrakom, s kosťami a pochvaľujú si ho aj diabetici. Ginko je protizápalové a používa sa aj na psychické problémy akými sú depresia či úzkosť.

Na čo si dať pozor? Užívanie ginka by sa malo v každom prípade konzultovať s lekárom. Známe sú interakcie s liekmi na riedenie krvi, je ťažké na pečeň a pozor na jeho semienka, ktoré sú jedovaté. Vedľajšími účinkami sú bolesti brucha či hlavy, závraty či alergická reakcia.

2. Kurkuma – kožne problémy a zápal

Poznáte liečivé účinky kurkumy? Mali by ste. Využíva sa ako prostriedok proti zápalu a na liečbu artritídy, prípadne na zmiernenie bolesti z tohto ochorenia. Kurkuma by mala byť účinným bojovníkom proti rakovine a mutáciám DNA. Nové štúdie preukázali, že lieči aj kožné problémy.

Na čo si dať pozor? Kurkuma je pomerne bezpečná medicínska rastlina. Najlepšie ju telo prijme v čaji či vo varenej potrave, čo je zároveň spôsob, vďaka ktorému predídete potenciálnemu predávkovaniu. Dlhodobým užívaním kurkumy môže prísť k tráviacim ťažkostiam.

Inšpiruj sa: Ste vášnivý čitateľ? Tu je 7 dôvodov, prečo čítať knihy pravidelne!

pupalka
Depositphotos

3. Pupalka – predmenštruačný syndróm

Pupalka dvojročná je ďalšia na zozname liečivých rastlín. Najznámejšia je pritom ako pupalkový olej, ktorého zdravotné benefity sú enormné. Pomáha pri nepríjemných príznakoch predmenštruačného syndrómu či menopauzy, lieči menej vážne kožné choroby a známy je aj pri liečbe sklerózy multiplex. Dokáže aj regulovať krvný tlak.

Na čo si dať pozor? Pupalka môže interagovať s liečivami na zrážanlivosť krvi aj s lítiom využívaným pri liečbe bipolárnej poruchy. Nemali by ju užívať tehotné, pacienti liečiaci sa na HIV a dlhodobo by ju nemal užívať nikto.

4. Čajovník – akné, mykózy

Čajovníkový olej je skôr známy v beauty odvetví. Niet sa čomu čudovať. Lieči akné, mykózu nôh a nechtov či lupiny. Účinný je aj pri liečbe rezných poranení či štípancov od hmyzu.

Na čo si dať pozor? Čajovníkový olej sa nesmie prijímať orálne – nakoľko je jedovatý môže pôsobiť na hormonálne levely, niekto naň môže byť alergický a neodporúča sa jeho dlhodobé používanie.

5. Echinacea - imunitný systém

Krásna a zároveň liečivá echinacea purpurová. Prečo je echinacea (Echinacea purpurea) taká skvelá? Pôsobí pozitívne na imunitný systém a pomáha pri liečbe prechladnutí, bronchitídy a iných infekcií horných dýchacích ciest.

Na čo si dať pozor? Echinacea môže spôsobiť alergickú reakciu a môže zaťažovať žalúdok.

6. Levanduľa – psychické ťažkosti

Z fyzického zdravia sa presúvame skôr na to psychické. Upokojujúca levanduľa je známa tým, že dokáže pomôcť pacientom trpiacim úzkosťami a depresiami. Okrem toho vie korigovať krvný tlak a pomáha aj pri migrénach.

Na čo si dať pozor? Levanduľu by sme nemali konzumovať pretože je jedovatá a môže spôsobiť aj podráždenie pokožky.

Odporúčame: Prekvapivé výhody bicyklovania: Prečo sadať na bicykel pravidelne?

kamilka
Depositphotos

7. Kamilka – stres a nespavosť

Kamilka či harmanček. Obe pomenovania označujú jednu liečivú rastlinku, ktorá pomáha pri liečbe stresu, úzkosti aj depresie. Dokáže liečiť nespavosť a tiež rakovinu.

Na čo si dať pozor? Kamilka môže byť pre niekoho alergén a spôsobiť môže anafylaxiu. Známa je aj interakcia s liekmi na riedenie krvi.

8. Rakytník rešetliakový – imunita a hojenie rán

Rakytník rešetliakový je považovaný za výnimočnú liečivú rastlinu bohatú na vitamín C, E a rôzne antioxidanty. Je známy svojimi silnými účinkami na podporu imunitného systému, zlepšuje stav pokožky a pomáha pri hojení rán. Olej z rakytníka sa často používa na upokojenie podráždenej kože, pri ekzémoch a iných kožných problémoch. Má tiež priaznivý vplyv a pozitívne účinky na tráviaci trakt, kde pomáha pri zápaloch a zmierňuje žalúdočné ťažkosti.

Na čo si dať pozor? Rakytník je vo všeobecnosti bezpečný, no pri nadmernom užívaní môže spôsobiť zažívacie problémy, ako je hnačka. Ľudia so sklonom k obličkovým kameňom by mali byť opatrní kvôli vysokému obsahu oxalátov v plodoch.

Aktualizovaný článok: 17.11.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE