Opar, nazývaný aj herpes, sa na perách objaví vždy v najnevhodnejšej chvíli. Hoci sa tento zdravotný problém u niektorých nevyskytne ani raz za život, iní s ním musia bojovať pravidelne. Ako však opar čo najrýchlejšie poraziť a dosiahnuť opäť krásny úsmev na perách? Nápomocné sú mnohé prírodné látky, ktoré sa možno ukrývajú aj u vás doma. Tie si poradia s nevzhľadným pľuzgierom, nepríjemným svrbením pokožky aj nasledovným hojením rany.
Ako môže vyzerať prírodná liečba oparu, ktorá dokáže urýchliť hojenie? Je to najefektívnejšia liečba? Ako teda postupovať pri liečbe a čo najrýchlejšie vyliečiť opar? Ako odstrániť opar rýchlo a jednoducho vám prezradíme v nasledujúcom článku. Ktoré z domácich receptov na liečbu oparu vyskúšate?
Ako spoznáte opar na pere či opar na nose?
Trápi ochorenie zvané opar aj vás? V tom prípade príznaky herpesu isto poznáte. Opar často začína pocitom brnenia, svrbenia alebo pálenia na mieste, kde sa neskôr objavia pľuzgiere. Tento pocit môže trvať niekoľko hodín až deň predtým, než sa opar objaví. Na postihnutom mieste sa objavia malé, bolestivé pľuzgiere naplnené tekutinou. Tieto pľuzgiere môžu byť usporiadané v zhlukoch a často sa objavujú na perách, v okolí úst alebo nosa.
Po niekoľkých dňoch pľuzgiere prasknú a tekutina vytečie. Na mieste prasknutých pľuzgierov sa vytvárajú chrasty, ktoré môžu byť žltkasté alebo hnedé. Miesto s oparom je často bolestivé a citlivé na dotyk. Bolesti môžu byť prítomné už pred objavením sa pľuzgierov a pretrvávať aj po ich prasknutí. Niekedy môžu byť prítomné aj ďalšie symptómy, ako sú opuchnuté lymfatické uzliny, horúčka, únava alebo bolesti hlavy, najmä pri prvom výskyte oparu.
Ako sa zbaviť oparu pomocou prírodných domácich pomocníkov?
1. Tea tree oil – jeden z TOP domácich receptov proti oparu
V prvom rade môžu pomôcť esenciálne oleje. Čajovníkový olej, známy aj ako tea tree oil, sa oplatí mať vždy v domácej lekárničke. Má silné dezinfekčné a antiseptické účinky a je nápomocný pri rozličných infekciách a zápaloch. Ak vás na perách prekvapí nevzhľadný opar, neváhajte ho pravidelne potierať čistým tea tree olejom. Ten môžete v prípade potreby zmiešať 1:1 aj s olivovým olejom. Čajovníková silica je skvelá aj na ošetrenie nepríjemných vyrážok a otravného akné.
Pozri aj: Používať bujónové kocky alebo nie? Budete zarazení z toho, čo obsahujú!
2. Aloe vera – podporí liečbu oparov
Ktorá ďalšia prírodná látka pomôže vyliečiť opar? Ďalším expertom nielen na boj proti oparom je sukulentná rastlinka s latinským názvom Aloe vera. Ak si ju budete pestovať doma v kvetináči, verte, že neoľutujete. Gél z jej listov urýchľuje hojace procesy a pomôže vám pri liečbe popálenín, kožných ochorení či rozličných poranení. Aplikovať si ho môžete aj priamo na opar na perách. Potlačí pálenie a podporí hojenie postihnutého miesta. Silu gélu z čerstvých listov Aloe vera pokojne kombinujte aj s vyššie spomenutým čajovníkovým olejom.
3. Cesnak – pomôže pri liečbe oparu prírodnou cestou
Cesnak je prastarý všeliek, ktorý si poradí s celým radom zdravotných ťažkostí. Očistený strúčik cesnaku rozdrvte a vzniknutú kašičku aplikujte priamo na opar, a to aspoň trikrát denne. Čím skôr vytiahnete na herpes túto účinnú zbraň, tým skôr zamedzíte pocitom svrbenia a úplnému rozvoju pľuzgiera. Cesnak nechajte na postihnutom mieste vždy len zopár minút, aby nepôsobil na pokožku príliš dráždivo.
Odporúčame: Chráňte si ich! Povieme vám, prečo a ako sa starať o obličky
4. Medovka
Doma v kvetináči sa oplatí pestovať nielen spomínané Aloe vera, ale aj medovku lekársku. Nielenže si z nej pripravíte cez leto úžasnú limonádu alebo počas zimy skvelý čaj, no pomôže vám aj s bojom proti herpesu. Má antibakteriálne aj antiseptické účinky a je skvelá pri liečbe kožných problémov. Natrhajte si zopár čerstvých lístkov medovky a nadrobno ich nakrájajte a rozdrvte. Hmotu so šťavou naneste priamo na pľuzgier. Dĺžka liečby oparu sa výrazne skráti. Liečenie môžete navyše podporiť aj zvnútra, a to pitím spomínaného medovkového čaju.
5. Sóda bikarbóna alebo soľ – skvelé na domácu liečbu oparu
Ako sa účinne zbaviť oparu? V boji proti otravnému oparu sa nakoniec môžete spoľahnúť aj na sódu bikarbónu. Trošku prevarenej vody zmiešajte s jedlou sódou tak, aby vám vznikla biela pastička. Tú následne niekoľkokrát denne aplikujte priamo na opar. Postihnutú oblasť to dokonale vysuší a potlačí šírenie vírusu. Podobným spôsobom môžete na opar aplikovať aj zmes z morskej soli.
Ako vyliečiť opar čo najúčinnejšie?
Spomenutí prírodní pomocníci môžu podporiť liečbu a hojenie oparu, no ak nechcete nič podceniť a zbaviť sa otravného problému čo najrýchlejšie, vhodné je vsadiť na antivirotiká z lekárne. Babské rady môžu byť užitočné, no liečivo zamerané na vyhubenie vírusov je skrátka veľmi silnou zbraňou. Opar spôsobuje vírus Herpes simplex a na jeho liečbu sa často používa napríklad účinné látka aciklovir. Mastičky s touto látkou možno nájsť v lekárňach bez lekárskeho predpisu.
Klasická liečba je nevyhnutná v prípade, ak prírodné metódy liečby a domáce rady zlyhali. Samozrejme, zabúdať nemožno ani na to, že existuje aj genitálny herpes, ktorý je zväčša spôsobený iným typom herpetického vírusu. V prípade jeho výskytu je vhodné konzultovať liečbu s lekárom. Okrem toho sa vyskytuje aj očný herpes, ktorý môže mať závažný priebeh. Rovnako je potrebná liečba nastavená lekárom.
Článok aktualizovaný 26.7.2024
Aktualizovaný 26.07.2024