Tea tree oil ti v lekárničke nesmie chýbať. Zatočí s týmito neduhmi!

Tea tree oil, známy aj ako čajovníkový olej, je éterický olej, získavaný z listov čajovníka austrálskeho. Ide o vždyzelený strom z Austrálie, ktorý dorastá do výšky až 7 metrov. Charakteristický je svetlejšou olupujúcou sa kôrou a drobnými ihlicovitými lístkami.

Z jednej tony listov je pritom možné získať okolo 10 litrov tohto prípravku. Tea tree oil je vysoko aromatický, no známe sú predovšetkým jeho liečivé účinky. Má antiseptické účinky, pôsobí dezinfekčne, ničí baktérie i vírusy a potláča zápaly aj infekcie.

V nasledujúcom článku vám prezradíme, prečo by tento prípravok nemal chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Dozviete sa, s ktorými zdravotnými problémami sa môžete po jeho aplikácii rýchlo rozlúčiť. Aké účinky má tea tree oil? Prečo maj čajovníkový olej vo svojej lekárničke či kozmetickej taštičke? Ktoré možnosti využitia čajovníkového oleja oceníte najviac?

Tipy na použitie čajovníkového oleja:

1. Čajovníkový olej na akné

Čajovníkový olej je známy predovšetkým svojimi blahodarnými účinkami na pokožku tela. Jednoznačne by ste ho mali vyskúšať, ak vás trápi akné. Priamo na vyrážky ho aplikujte aspoň dva či trikrát denne. Postihnuté miesta tak vydezinfikujete a urýchlite hojace procesy.

Dávajte však pozor pri používaní čajovníkovej silice na citlivú pokožku! Tento prípravok je skutočne silný a môže spôsobiť podráždenie. V takomto prípade ho zrieďte, napríklad s nejakým rastlinným olejom. Taktiež ho môžete pridať do vody. Vytvoríte si tak prírodnú pleťovú vodu, s ktorou si môžete ošetriť celú pokožku tváre.

2. Bradavice a opar na perách

Aké sú ďalšie liečebné účinky čajovníkového oleja? Tea tree esenciálny olej je nenahraditeľný aj pri liečbe oparov či bradavíc. Použiť ho môžete podobne ako pri akné. Rovnako sa odporúča zmiešať ho s rastlinným olejom a aplikovať na dané miesto. Ak vás trápi ekzém, zmiešajte zopár kvapiek tejto silice s kokosovým olejom a zmesou ošetrite postihnuté miesta.

Odporúčame: Ako spoznáš chýbajúci estrogén v tele? Tieto symptómy neignoruj!

bolesť hrdla

Zdroj: Shutterstock®

3. Nádcha

Čajovníkový olej dokáže eliminovať rozličné dýchacie ťažkosti. Je skvelým pomocníkom pri nádche. Taktiež napomáha uvoľňovať kašeľ. V prípade upchatých dutín a sťaženého dýchania si pár kvapiek tohto prípravku naneste priamo na pokožku pod nosom. Ak vás trápi chrípka či nachladnutie, vyskúšajte sa naparovať nad horúcou vodou s pár kvapkami liečivej silice.

4. Čajovník austrálsky na bolesť hrdla

Ako sa ešte dá olej používať? Ak sa trápite so zapáleným hrdlom a ťažko sa vám preglgáva, rozpustite 3 až 5 kvapiek silice v pohári vody a roztok pravidelne kloktajte. Takéto kloktadlo sa navyše výborne stará o ústnu dutinu. Odstraňuje zápach z úst a zmierňuje krvácanie i zápal ďasien.

Pozri aj: Cvičiť a jesť zdravo nestačí! Prečo je kvalitný spánok dôležitý?

mykóza na nohách

Zdroj: Shutterstock®

5. Čajovníkovým olejom proti mykóze

Účinkuje olej aj na plesne? Áno! Tea tree oil je skvelým bojovníkom proti plesňovým ochoreniam. Siahnite po ňom, ak vás trápi napríklad mykóza na nechtoch. Na vatový tampón nakvapkajte malé množstvo čajovníkovej silice. Následne ho priložte na chorý necht, zafixujte a nechajte cez noc pôsobiť.

Rovnako je vhodné dopriať chodidlám i pravidelný kúpeľ. Vo vlažnej vode s prídavkom tea tree oil si máčajte nohy aspoň 20 minút. Podporíte tak aj liečbu mykózy na pokožke chodidiel.

6. Bodnutie hmyzom

Použiť olej môžete aj pri bodnutí hmyzom. Čajovníkovým olejom neváhajte ošetriť poštípanú pokožku. Ranka bude vyčistená a silica navyše zmierni pocit svrbenia. Taktiež sa dá použiť na dezinfekciu pokožky po vytiahnutí kliešťa. Pri boji proti všiam ho zase pridajte do šampónu. Tea tree oil navyše pôsobí ako prírodný repelent proti hmyzu a tak vás ochráni pred ďalším útokom hmyzu.

Odporúčame: Kompostér: Prečo by nemal chýbať v žiadnej záhrade?

bolesť kĺbov

Zdroj: Shutterstock®

7. Použitie oleja tea tree na bolesť kĺbov a svalov

Vedeli ste o tom, že je vhodný čajovníkový olej aj pri bolestiach pohybového aparátu? Éterický olej z čajovníka austrálskeho môžete použiť pri bolestiach kĺbov či preťažení svalov. Pridajte ho do masážneho gélu a postihnutú oblasť poriadne premasírujte.

Silicu môžete pridať i do zohriateho kokosového oleja, ktorý je účinný pri zmierňovaní bolestí kĺbov, spôsobených zápalom. Čajovníkový olej vyskúšajte nakvapkať aj do vane s vodou. Takýto kúpeľ je skvelý na upokojenie unavených svalov.

8. Lupiny

Aké pozitívne účinky má tea tree oil na pokožku hlavy? Ak vás trápia mastné lupiny, rovnako môžete siahnuť po čajovníkovom oleji. Za tento typ lupín bývajú často zodpovedné plesne, resp. kvasinky. Často sa odporúča použiť pre svoje antifungálne účinky práve tea tree oil.

Pridajte do šampónu 5 kvapiek čajovníkovej silice a vlasy si umyte ako obvykle. Vlasy si nakoniec poriadne opláchnite vodou. 

Vedľajšie účinky – na čo si dávať pozor pri použití tea tree oleja?

Ako používať čajovníkový olej? Najúčinnejší je 100 % čistý čajovníkový olej, ktorý nie je riedený. V takejto forme je však určený len na vonkajšie použitie. Pred použitím sa často riedi, napríklad s vodou či iným rastlinným olejom. 

Čistý olej je pomerne silný a koncentrovaný, preto môže spôsobiť podráždenie pokožky, najmä ak je použitý nezriedený. Preto je dôležité vždy ho riediť s nosným olejom (vybraný rastlinný olej), ak ho používate lokálne. Zmiešajte čajovníkový olej napríklad s mandľovým, olivový, arganovým alebo iným olejom.

Koncentrovaný olej bez zriedenia nie je vhodný na použitie na citlivé sliznice. V závažných prípadoch sa môžu pri nevhodnom použití objaviť alergické reakcie. 

Článok aktualizovaný 8.4.2024

3 komentárov
Jana Komadová

Jana Komadová

14.01.2019 22:35

Je skvelé nedám naň dopustiť používam ho roky

Vaše meno:

Erika Podskubová

Erika Podskubová

08.02.2019 16:32

ja ho mám doma ,nedám naň dopustiť,prvá pomoc na akné

Vaše meno:

Brenda Bolibruchová

Brenda Bolibruchová

25.04.2019 15:17

ja ho kombinujem s protopanovou sadou a konečne som sa zbavila ekzeeemu

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE