Viete, ako využiť himalájsku soľ inak? Určite nepatrí len do jedla!

ako využiť himalájsku soľ

Určite ste sa už stretli s ružovou himalájskou soľou, ktorá v súčasnosti v mnohých domácnostiach nahrádza v kuchyni klasickú soľ ako zdravšia alternatíva na dochucovanie jedál. Je veľmi bohatá na minerály, o ktoré je klasická soľ spracovávaním ochudobnená. Ale viete, ako využiť himalájsku soľ inak než pri varení? Keďže je blahodarná aj pre vašu krásu či zdravie, môžeme skonštatovať, že má všestranné využitie.

Himalájska ružová soľ

Himalájska ružová soľ je prírodná, nerafinovaná soľ, ktorá pochádza z pohoria Himaláje, najmä z oblasti Pakistanu. Je známa svojou charakteristickou ružovou farbou, ktorá je spôsobená prítomnosťou minerálov, ako sú železo, magnézium, vápnik a draslík. Tieto minerály nielenže prispievajú k jej farbe, ale aj k jej výživovým hodnotám.

Pôvod a ťažba

Himalájska ružová soľ sa ťaží z podzemných soľných dolov, ktoré sú staré milióny rokov. Tieto doly sa nachádzajú v oblasti Khewra, ktorá je jednou z najstarších soľných oblastí na svete. Soľ sa ťaží ručne a vyžaduje si minimálne spracovanie, čo zachováva jej prírodné vlastnosti a výživové hodnoty.

Zdravotné prínosy

Himalájska ružová soľ je často považovaná za zdravšiu alternatívu k bežnej kuchynskej soli, pretože obsahuje viac ako 80 rôznych minerálov. Tieto minerály môžu podporovať rovnováhu elektrolytov v tele, pomáhať pri hydratácii, podporovať trávenie a dokonca prispievať k detoxikácii organizmu. Mnoho ľudí sa tiež domnieva, že má antioxidačné vlastnosti a môže pomôcť pri znižovaní krvného tlaku.

Použitie v kuchyni

Himalájska ružová soľ sa dá použiť rôznymi spôsobmi. Môže sa používať na dochucovanie jedál, ale aj ako solené tehly na grilovanie, pečenie alebo podávanie jedál. Vďaka svojej estetickej farbe sa často používa aj na dekoráciu a ako súčasť kulinárskeho umenia.

Himalájska ružová soľ si získala popularitu nielen v kuchyni, ale aj v oblasti zdravia a wellness. Je to prírodný produkt, ktorý ponúka nielen výnimočnú chuť, ale aj množstvo výhod pre zdravie. Avšak ako pri všetkom, je dôležité konzumovať soľ s mierou a nezabúdať na vyváženú stravu.

Himalájska čierna soľ

Himalájska čierna soľ, známa aj ako Kala namak alebo Sulemani namak, je unikátny typ soli, ktorý pochádza z regiónov Himalájí. Má charakteristickú tmavú farbu a špecifickú chuť, ktorá je výsledkom obsahu minerálov a ďalších zložiek, ako sú oxidy železa a síra.

Pôvod a výroba

Himalájska čierna soľ sa získava z soľných baní, najmä z Indie a Nepálu. Tento typ soli sa vyrába tradičným spôsobom, niektoré moderné metódy môžu zahŕňať aj spracovanie v laboratóriu. Je považovaná za "úpravu" prírodného produktu, pretože sa často zahrieva a mieša s rôznymi bylinnými zložkami, čo prispieva k jej jedinečnej chuti.

Nutričné hodnoty a zdravotné benefity

Himalájska čierna soľ obsahuje množstvo minerálov, ako sú železo, horčík, vápnik, draslík a zinok, čo z nej robí zdravšiu alternatívu k bežnej stolovej soli. Dôvod, prečo je tak populárna v ázijskej kuchyni, spočíva nielen v jej chuťových vlastnostiach, ale aj v presvedčení, že má priaznivé účinky na trávenie a detoxikáciu organizmu.

Použitie v kuchyni

Himalájska čierna soľ sa často používa v ázijských pokrmoch, ako sú chutney, polievky, alebo rôzne druhy kari. Je tiež obľúbená v vegánskych a vegetariánskych receptoch, kde môže nahradiť slanú chuť mäsa. Jej čierna farba a charakteristická chuť môžu priniesť nový rozmer do tradičných jedál.

Himalájska čierna soľ je viac než len alternatíva ku klasickej soli; je to zloženie minerálov a chutí, ktoré z nej robia zaujímavý a cenný príspevok do kuchyne. Okrem chuťových predností môže poskytnúť aj rôzne zdravotné výhody. Ak máte možnosť, určite ju vyskúšajte!

Himalájska soľ a domáca pedikúra

Unavené a boľavé nohy si po celom dni zaslúžia relax. Himalájska soľ dokáže v tele zadržať vodu, čo znamená, že prispieva k hydratácii pokožky. A práve to niekedy vysušené chodidlá potrebujú ku šťastiu. Pridajte 50 gramov kryštálikov tejto ružovej soli do 3,5 litra teplej vody. Dosypte trocha magnéziových vločiek, ktoré zoženiete v lekárni a wellness pre vaše nohy je na svete. V zmesi zotrvajte aspoň pol hodiny alebo aj dlhšie, ak vám je to príjemné. Výsledkom budú jemné, hydratované chodidlá plné energie na ďalší náročný deň.

Inšpiruj sa: TOP tipy na zdravé recepty s medvedím cesnakom: Ktorý vyskúšate?

prírodný domáci píling
Shutterstock®

Prírodný píling

Nemíňajte peniaze na drahé a často chemické pílingy z drogérie a vyrobte si jeden priamo doma. Budete potrebovať 250 gramov mierne pomletej himalájskej soli (na strednú hrúbku alebo jemnejšie, ak máte citlivú pleť), 60 mililitrov kvalitného olivového oleja a 10 kvapiek vašich obľúbených olejových esenciálnych kvapiek. Navlhčite si tvár a píling aplikujte krúživými pohybmi do pleti, pričom vynechajte otvorené rany a ranky. Výsledkom bude čistá pleť bez odumretých buniek bez nutnosti použitia chemických kozmetických produktov. Krúživé pohyby navyše pôsobia na cirkuláciu krvi, čo stimuluje tvorbu kolagénu v pleti. Takže zabijete dve muchy jednou ranou!

Odporúčame: Hľadáte prírodný liek na ženské problémy? Skúste čaj z tejto buriny!

prírodné kloktadlo
Shutterstock®

Liek na bolesť v krku

Ak máte pocit, že na vás niečo lezie a pobolieva vás v krku, použite kloktadlo práve z himalájskej soli. Pozor, nemôžete však použiť hrubozrnnú alebo veľmi jemne pomletú soľ. Do 250 mililitrov teplej vody pridajte polovicu malej lyžičky soli a nechajte rozpustiť. Začnite s kloktaním. Takéto prírodné kloktadlo dokáže vyzabíjať baktérie v boľavom hrdle, ale aj uvoľní hlieny a uľaví od bolesti. Pravidelným kloktaním sa môžete bolesti zbaviť prirodzenou cestou bez užitia liekov.

Zaujme ťa: Recept na levanduľovo-mätovú liečivú soľ do kúpeľa

Aktualizované na 31.07.2024

Aktualizovaný článok: 31.07.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE