Púpavu pozná asi každý a na lúke jej žlté hlávky rozpozná dozaista i menší znalec rastlín. Jej sušený koreň je možné využiť na prípravu odvaru, ktorý má okrem iného aj blahodarný vplyv na žlčník či žalúdok. Počas kvitnutia sa však zberajú i kvety púpavy, a to prevažne od apríla až do mája či júna.
Nie sú síce vhodné na sušenie, no pripraviť si z nich môžete jedinečný domáci púpavový med. V článku vám prezradíme, ako na to aj aké sú jeho účinky! Skúsite domáci púpavový med?
Pár slov o púpave
Púpava lekárska, latinsky Taraxacum officinale, je liečivá rastlina z čeľade astrovité, ktorá je charakteristická prízemnou ružicou podlhovastých a hlboko vykrajovaných stopkatých listov a bezlistým dutým stvolom dorastajúcim do dĺžky až 30 centimetrov.
Na jeho konci sa nachádza hustý úbor drobných žltých jazykovitých kvetov, ktoré sú plné nektáru. Kvety púpavy sa na noc aj počas dažďa zatvárajú. Po odkvitnutí sa menia na plody, a to nažky s chocholcami. Hoci púpava u nás rastie ako burina pri cestách, v záhradách či na lúkach, odoprieť jej nemožno jej liečivé vlastnosti.
Zdroj: Shutterstock®Účinky púpavy lekárskej
Púpava lekárska má svoje miesto v tradičnej ľudovej medicíne skutočne plným právom. Má antiseptické aj detoxikačné účinky a výrazne podporuje obranyschopnosť. Blahodarne pôsobí aj na proces trávenia a metabolizmus.
Odkysľuje organizmus, prečisťuje pečeň a vďaka močopudným vlastnostiam napomáha z tela odstraňovať nadbytočnú vodu. Púpava sa tiež v ľudovom liečiteľstve používa na prečistenie krvi aj znižovanie krvného tlaku. Z tela napomáha odbúravať cholesterol a rovnako je osožná pri liečbe cukrovky.
Kvety púpavy lekárskej sú navyše výborným pomocníkom pri liečbe ochorení dýchacích ciest. Podnecujú vykašliavanie a podporiť nimi môžete liečbu chrípky či angíny.
Blahodarný púpavový med – zlatá tekutina plná cenných látok
Okrem toho, že na liečebné účely možno z púpavy pripraviť napríklad aj čaj, skvelou voľbou je práve spomínaný med, ktorý má liečivý účinok. Domáci med je zdrojom mnohých cenných látok, ktoré naše telo potrebuje pre správne fungovanie.
Obsahuje vitamíny skupiny B aj poriadnu dávku vitamínu C, vlákninu či minerálne látky, ako sú napríklad železo či kremík. Med z púpavy je navyše bohatý na mnohé antioxidanty.
Najväčšie benefity púpavového medu:
Podpora imunity a detoxikácia
Úľava pri kašli a bolesti hrdla
Podpora trávenia a činnosti pečene
Prírodný antioxidant a zdroj vitamínu C
Mierne močopudné účinky – pomoc pri zadržiavaní vody
Podpora liečby chrípky, angíny a infekcií dýchacích ciest
Recept na prípravu púpavového medu
Ako si doma vyrobiť púpavový med? Vyrobiť si zdravý púpavový med s blahodarnými účinkami na ľudský organizmus ani zďaleka nie je tak náročnou úlohou, ako by sa mohlo zdať. Na jeho prípravu však budete v prvom rade potrebovať veľké množstvo krásnych žltých kvetov púpavy. Na ich zber však dlho nečakajte, púpava lekárska totiž veľmi rýchlo odkvitá. Nezabudnite ich zberať v čistom prostredí, ďaleko od ciest!
POSTUP na prípravu púpavového medu:
- Približne 400 púpavových kvetov poriadne umyte a v dostatočne veľkom hrnci ich zalejte asi litrom čistej vody. Do hrnca vhoďte aj na kolieska nakrájaný citrón.
- Priveďte k varu a po zovretí varte ešte ďalších 15 až 20 minút.
- Zmes po ochladnutí, najlepšie na druhý deň, sceďte cez látku či plátno a z kvetov aj ovocia nezabudnite poriadne vytlačiť všetku šťavu.
- Do scedeného odvaru primiešajte kilogram kryštálového cukru, pokojne aj trstinového či iného a pomaly varte až do požadovaného zhustnutia. To môže trvať 2 či 3 hodiny. Čím dlhšie však budete zmes variť, tým bude med nakoniec hustejší.
- Uvarený med už len stačí preliať do zaváraninových pohárov. Tie nechajte až do vychladnutia odpočívať prevrátené hore dnom.
- Následne môžete med z púpavy uskladniť v špajze. Budete ho mať tak vždy poruke a kedykoľvek si na ňom môžete pochutiť!
Recept č. 2: Najlepší púpavový med od babičky
- púpavové kvietky – cca 250 ks
- liter vody
- 1 citrón
- 1 pomaranč
- 1 kg cukru
Postup receptu na púpavový med
Kvety vložte do hrnca a zalejte vodou. Pridajte na kolieska nakrájaný bio citrón a rovnako tak aj pomaranč, avšak bez šupky. Priveďte k varu a nechajte variť 20 minút. Po dovarení odstavte a nechajte lúhovať do ďalšieho dňa.
V nasledujúci deň preceďte cez gázu. Do zmesi nasypte cukor a varte do zhustnutia. Hotový med nalejte do čistých zaváraninových pohárov.
Recept č. 3: Netradičný púpavový med s mätou
- 200 - 300 púpavových kvetov
- 2-3 veľké hrste mätových lístkov
- 1 l vody
- 1 kg cukru
- šťava z 1 citróna
Postup receptu na púpavový med s mätou
Najprv dôkladne umyte púpavové kvety a mätové listy, aby ste odstránili akýkoľvek prach alebo nečistoty. Uistite sa, že ste odstránili všetky zelené časti z púpavových kvetov, aby váš med nebol horký. Kvetové hlavičky a mätové listy vložte do veľkej misky a zalejte vodou. Nechajte ich macerovať v chladničke aspoň 24 hodín. Tento krok pomáha extrahovať chute a vône z kvetov a bylín.
Zmes preceďte cez jemné sito alebo plátno, aby ste odstránili všetky pevné časti. Výslednú tekutinu potom prelejte do veľkého hrnca, pridajte cukor a šťavu z citróna. Pomaly zahrejte, kým sa cukor úplne nerozpustí, a potom zvýšte teplotu. Varíme na stredne silnom ohni, pričom občas premiešame, až kým zmes nezačne hustnúť.
Tento proces môže trvať od 30 minút do 1 hodiny. Keď začne mať konzistenciu sirupu, je čas ho odstaviť z ohňa. Hustota medu sa ešte zvýši aj po vychladnutí. Hotový púpavovo-mätový med prelejte do sterilizovaných sklenených pohárov.
Na čo si dať pozor pri výrobe púpavového medu
Pri výrobe domáceho medu z púpavy je dôležité dbať na niekoľko zásad, ktoré ovplyvnia kvalitu aj chuť výsledného produktu. Kvety zberajte iba za slnečného počasia a vždy v čistom prostredí – ďaleko od ciest, polí postrekovaných pesticídmi či znečistených lúk. Kvety by mali byť čerstvé a úplne otvorené. Po zbere ich spotrebujte čo najskôr – púpava veľmi rýchlo vädne a mení vôňu.
Nezabudnite odstrániť zelené časti kvetu – môžu spôsobiť horkosť.
Neprekračujte množstvo cukru – ovplyvní konzistenciu aj skladovanie.
Vždy používajte čisté a sterilizované poháre.
Skladujte v tme a chlade – najlepšie v špajze alebo pivnici.
Aktualizovaný článok: 24.04.2025