Ako pripraviť domáci púpavový med? Objavte jeho jedinečné účinky!

Púpavu pozná asi každý a na lúke jej žlté hlávky rozpozná dozaista i menší znalec rastlín. Púpava lekárska, latinsky Taraxacum officinale, je liečivá rastlina z čeľade astrovité, ktorá je charakteristická prízemnou ružicou podlhovastých a hlboko vykrajovaných stopkatých listov a bezlistým dutým stvolom dorastajúcim do dĺžky až 30 centimetrov.

Na jeho konci sa nachádza hustý úbor drobných žltých jazykovitých kvetov, ktoré sú plné nektáru. Kvety púpavy sa na noc aj počas dažďa zatvárajú. Po odkvitnutí sa menia na plody, a to nažky s chocholcami. Hoci púpava u nás rastie ako burina pri cestách, v záhradách či na lúkach, odoprieť jej nemožno jej liečivé vlastnosti. 

Napríklad jej sušený koreň je možné využiť na prípravu odvaru, ktorý má okrem iného aj blahodarný vplyv na žlčník či žalúdok. Počas kvitnutia sa však zberajú i kvety púpavy, a to prevažne od apríla až do mája či júna. Nie sú síce vhodné na sušenie, no pripraviť si z nich môžete jedinečný domáci púpavový med. V článku vám prezradíme, ako na to aj aké sú jeho účinky! Skúsite domáci púpavový med?

Pozri aj: Použitie sódy bikarbóny: 7 jednoduchých trikov, ktoré musíte poznať!

účinky púpavy

Zdroj: Shutterstock®

Prečo je púpava výnimočná?

Púpava lekárska má svoje miesto v tradičnej ľudovej medicíne skutočne plným právom. Má antiseptické aj detoxikačné účinky a výrazne podporuje obranyschopnosť. Blahodarne pôsobí aj na proces trávenia a metabolizmus.

Odkysľuje organizmus, prečisťuje pečeň a vďaka močopudným vlastnostiam napomáha z tela odstraňovať nadbytočnú vodu. Púpava sa tiež v ľudovom liečiteľstve používa na prečistenie krvi aj znižovanie krvného tlaku. Z tela napomáha odbúravať cholesterol a rovnako je osožná pri liečbe cukrovky.

Kvety púpavy lekárskej sú navyše výborným pomocníkom pri liečbe ochorení dýchacích ciest. Podnecujú vykašliavanie a podporiť nimi môžete liečbu chrípky či angíny. 

Blahodarný púpavový med – zlatá tekutina plná cenných látok

Okrem toho, že na liečebné účely možno z púpavy pripraviť napríklad aj čaj, skvelou voľbou je práve spomínaný med, ktorý má liečivý účinok. Domáci med je zdrojom mnohých cenných látok, ktoré naše telo potrebuje pre správne fungovanie.

Obsahuje vitamíny skupiny B aj poriadnu dávku vitamínu C, vlákninu či minerálne látky, ako sú napríklad železo či kremík. Med z púpavy je navyše bohatý na mnohé antioxidanty.

Odporúčame: Doplnia živiny i podporia trávenie. Aké sú účinky ľanových semien?

recept na púpavový med

Zdroj: Shutterstock®

Recept na prípravu púpavového medu

Ako si doma vyrobiť púpavový med? Vyrobiť si zdravý púpavový med s blahodarnými účinkami na ľudský organizmus ani zďaleka nie je tak náročnou úlohou, ako by sa mohlo zdať. Na jeho prípravu však budete v prvom rade potrebovať veľké množstvo krásnych žltých kvetov púpavy. Na ich zber však dlho nečakajte, púpava lekárska totiž veľmi rýchlo odkvitá.

Nezabudnite ich zberať v čistom prostredí, ďaleko od ciest! Približne 400 púpavových kvetov poriadne umyte a v dostatočne veľkom hrnci ich zalejte asi litrom čistej vody. Do hrnca vhoďte aj na kolieska nakrájaný citrón. Priveďte k varu a po zovretí varte ešte ďalších 15 až 20 minút.

Zmes po ochladnutí, najlepšie na druhý deň, sceďte cez látku či plátno a z kvetov aj ovocia nezabudnite poriadne vytlačiť všetku šťavu. Do scedeného odvaru primiešajte kilogram kryštálového cukru, pokojne aj trstinového či iného a pomaly varte až do požadovaného zhustnutia.

To môže trvať 2 či 3 hodiny. Čím dlhšie však budete zmes variť, tým bude med nakoniec hustejší. Uvarený med už len stačí preliať do zaváraninových pohárov. Tie nechajte až do vychladnutia odpočívať prevrátené hore dnom. Následne môžete med z púpavy uskladniť v špajze. Budete ho mať tak vždy poruke a kedykoľvek si na ňom môžete pochutiť!

Recept č. 2: Najlepší púpavový med od babičky:

  • púpavové kvietky – cca 250 ks
  • liter vody
  • 1 citrón
  • 1 pomaranč
  • 1 kg cukru

Postup receptu na púpavový med

Kvety vložte do hrnca a zalejte vodou. Pridajte na kolieska nakrájaný bio citrón a rovnako tak aj pomaranč, avšak bez šupky. Priveďte k varu a nechajte variť 20 minút. Po dovarení odstavte a nechajte lúhovať do ďalšieho dňa. 

V nasledujúci deň preceďte cez gázu. Do zmesi nasypte cukor a varte do zhustnutia. Hotový med nalejte do čistých zaváraninových pohárov. 

Recept č. 3: Netradičný púpavový med s mätou

  • 200 - 300 púpavových kvetov
  • 2-3 veľké hrste mätových lístkov
  • 1 l vody
  • 1 kg cukru
  • šťava z 1 citróna

Najprv dôkladne umyte púpavové kvety a mätové listy, aby ste odstránili akýkoľvek prach alebo nečistoty. Uistite sa, že ste odstránili všetky zelené časti z púpavových kvetov, aby váš med nebol horký. Kvetové hlavičky a mätové listy vložte do veľkej misky a zalejte vodou. Nechajte ich macerovať v chladničke aspoň 24 hodín. Tento krok pomáha extrahovať chute a vône z kvetov a bylín.

Zmes preceďte cez jemné sito alebo plátno, aby ste odstránili všetky pevné časti. Výslednú tekutinu potom prelejte do veľkého hrnca, pridajte cukor a šťavu z citróna. Pomaly zahrejte, kým sa cukor úplne nerozpustí, a potom zvýšte teplotu. Varíme na stredne silnom ohni, pričom občas premiešame, až kým zmes nezačne hustnúť.

Tento proces môže trvať od 30 minút do 1 hodiny. Keď začne mať konzistenciu sirupu, je čas ho odstaviť z ohňa. Hustota medu sa ešte zvýši aj po vychladnutí. Hotový púpavovo-mätový med prelejte do sterilizovaných sklenených pohárov.

Článok aktualizovaný 10.4.2024

2 komentárov
Zdena Paňková

Zdena Paňková

25.04.2019 10:37

Med z púpavy varíme každý rok, zbierame je na veľkej lúke, ktorá sa tiahne popri potoku a výsledok stojí za to. Sme rodinka, ktorá spotrebuje veľa medu, nahrádzame tým cukor všade, kde sa dá.

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

17.05.2019 17:45

Púpavový med robím každý rok, ale neviem kde robím chybu, vždy ho mám riedky.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE