Ako vybrať kliešťa psovi? Myslite aj na prevenciu a ochráňte domáceho miláčika!

ako vybrať kliešťa psovi

S príchodom teplejších dní vo väčšej miere trávime čas v prírode. Turistika a prechádzky na čerstvom vzduchu majú skutočne blahodarný vplyv na naše zdravie – to fyzické, ale aj myseľ. Avšak, pri výletoch do prírody netreba zabúdať na niekoľko opatrení, aby sme sa vyhli nepríjemnostiam. Samozrejmosťou je napríklad kvalitná obuv a rovnako by sme nemali zabúdať na pitný režim. 

Čo však rozhodne netreba podceňovať, sú kliešte. Týmito parazitmi živiacimi sa krvou sa to na mnohých územiach Slovenska len tak hemží a sezóna kliešťov je poriadne dlhá. Netreba zabúdať na to, že na človeka môžu preniesť niekoľko závažných ochorení. Preto je potrebné myslieť na prevenciu pred kliešťami

A zabúdať netreba ani na to, že kliešte si nepochutnávajú len na nás, ale napríklad aj na našich štvornohých kamarátoch. Aké ochorenia môžu kliešte preniesť na psíka. Čo robiť, ak na psíkovej koži nájdeme kliešťa? Aké pomôcky na vyberanie zvoliť a ako vybrať psovi kliešťov? Ako vybrať hlavičku kliešťa? A aké je riziko nesprávneho odstránenia kliešťa? Ešte viac dôležitých informácií nájdete v článku!

Aké ochorenie môže kliešť preniesť na psa?

Nikdy by sme nemali zabúdať na to, že kliešť prenáša choroby. Medzi najčastejšie ochorenia prenášané kliešťami, ktoré postihujú ľudí, patrí hlavne lymská borelióza spôsobená baktériami z rodu Borrelia a kliešťová encefalitída, ktorej pôvodcom je vírus encefalitídy patriaci medzi flavivírusy. Iné ochorenia sú u ľudí skôr zriedkavejšie. Predstavuje infikovaný kliešť obdobnú hrozbu aj pre domáceho miláčika?

Kliešť sám o sebe neohrozuje zdravie psa, podobne ako v prípade človeka. Nebezpečné ale môžu byť patogény, ktoré kliešť prenáša, ak sa dostanú prostredníctvom slín do krvi zvieraťa. U psov sa vyskytujú napríklad tieto ochorenia prenášané kliešťami: 

 • babezióza – parazitárne ochorenie, ktorého pôvodcom sú prvoky z rodu Babesia (Babesia divergens, Babesia microti), zriedkavo môže postihnúť aj ľudí,
 • ehrlichióza – pôvodcom choroby je baktéria Ehrlichia (u psov hlavne Ehrlichia canis), zriedkavo postihuje aj človeka,
 • anaplazmóza – spôsobená baktériami z rodu Anaplasma (u psov a mačiek najmä Anaplasma phagocytophilum a Anaplasma platys),
 • borelióza – bakteriálne ochorenie zapríčinené boréliami, 
 • kliešťová meningoencefalitída – ochorenie vírusového pôvodu, u psov je skôr zriedkavé, 
 • hepatozoonóza – pôvodcom sú parazity z rodu Hepatozoon (Hepatozoon canis), infekcia nastáva prehltnutím infikovaného kliešťa, nie jeho prisatím, v našich končinách zriedkavé,
 • bartonelóza – spôsobujú ju baktérie z rodu Bartonella, 
 • rickettsióza – pôvodcom sú baktérie z rodu Ricketssia, prenášané sú aj blchami, všami a roztočmi.

Odporúčame: NAJKRAJŠIE ťahavé rastliny vhodné do interiéru i exteriéru

kliešť Depositphotos

Ako vybrať kliešťa psovi?

Odstraňovanie kliešťa u psov sa v podstate nelíši od odstraňovania kliešťov u ľudí. U psov ich najčastejšie nájdeme na hlave, napríklad okolo uší, očí a tiež na krku. Keďže psy na prechádzke všetko kontrolujú čuchom a všade, takpovediac, pchajú hlavu, kliešťa z trávy ľahko naberú. Po návrate z prechádzky v prírode je však vhodné skontrolovať aj tenkú kožu pod pazuškami a slabiny. 

Ak kliešťa na psovi objavíte, nasledujte tento postup vybratia:

 1. Kliešťa uchopíme pinzetou (ideálne umelou špeciálne určenou na vyberanie kliešťov) alebo háčikom čo najbližšie pri koži. 
 2. Následne ho pomalým a súvislým pohybom vytiahneme. Ťaháme kolmo na pokožku, pomôcť môže mierny kývavý pohyb. 
 3. Po vytiahnutí kliešťa miesto skontrolujeme, či bola odstránená aj hlavička.
 4. Dezinfekcia miesta – ranu opäť dezinfikujeme vhodným prípravkom. 
 5. Kliešťa sa bezpečne zbavíme – možno ho zabaliť napríklad do servítky a spáliť alebo spláchnuť. Nepučte ho, hrozí šírenie infekcie. 
 6. Kontrola rany – ranu na koži psíka pár dní kontrolujeme, pri výskyte ťažkostí vyhľadáme zverolekára.

Sady na odstránenie kliešťa psíkovi

Dobrým pomocníkom pri vyberaní kliešťa sú aj špeciálne sady na ich odstraňovanie. Tie obvykle obsahujú vhodnú pinzetu, ale aj špeciálny prípravok, ktorý pomôže deaktivovať kliešťa a znížiť riziko prenosu infekcie. Ide obvykle o kryogénny sprej, ktorý kliešťa zmrazí a následne ho možno bezpečne vytiahnuť. 

Takéto sady sú bežne dostupné v lekárňach a sú určené na použitie u ľudí i zvierat, preto sa ich oplatí mať v domácej lekárničke.

Čo ak zostane v koži psíka hlavička kliešťa?

Čo ak sa nepodarí vybrať kliešťa celého? Ak po vytiahnutí kliešťa zistíte, že v koži psíka zostala hlavička, môžete ranu dezinfikovať a počkať, kým sa jej telo zbaví samo. Hlavička z kože vyhnisá, alebo sa vytvorí chrasta a spolu s ňou odpadne aj časť kliešťa. Ranu pravidelne kontrolujte. Rovnako však môžete vyhľadať zverolekára, ktorý pozostatky kliešťa z rany odstráni, obvykle sterilnou ihlou. 

Aké chyby pri odstraňovaní kliešťa nerobiť?

V minulosti sa často pri vyberaní kliešťov odporúčalo potretie parazita nejakým mydlom, gélom, masťou alebo olejom s cieľom zadusiť ho. Kliešť by sa mal následne sám uvoľniť z kože. Tento postup sa dnes neodporúča, hrozí totiž, že kliešť nasatú krv s možnými patogénmi vypľuje naspäť do tela psíka (alebo človeka). 

Kliešťa sa taktiež pri vyberaní neodporúča točiť, nemá na ústach totiž závit, ale skôr akési háčiky. Preto je vhodné ťahať a prípadne mierne kývať. Kliešťa sa ďalej nikdy nedotýkajte rukami, pri vyberaní je vhodné používať ochranné rukavice a, samozrejme, pinzetu. Kliešťovi nestláčajte bruško, rovnako hrozí vyvrhnutie obsahu do tela psíka. 

Odporúčame: Ako pestovať ligurček? Objavte jeho účinky aj spôsoby použitia!

prípravky proti kliešťom Depositphotos

Kedy ísť so psom k veterinárovi?

Ako sme spomenuli vyššie, po vybratí kliešťa je vhodné ranu a psíka celkovo istý čas sledovať, podobne ako to platí v prípade ľudí. Ak sa nepodarilo vybrať hlavičku kliešťa, je možné navštíviť zverolekára. Rovnako ho neváhate vyhľadať, ako skrátka neviete vybrať kliešťa pomocou nástroja. Odbornú pomoc však treba rozhodne vyhľadať pri známkach infekcie. 

Návštevu zverolekára nedokladajte, ak psík:

 • je apatický,
 • má horúčku,
 • prestal jesť,
 • zvracia a hnačkuje,
 • odmieta chodiť,
 • má zblednuté sliznice,
 • kašle, 
 • kríva,
 • krváca z telesných otvorov,
 • má výtok z nosa alebo očí,
 • má ranu zapálenú, hnisavú a podobne.

Prevencia proti kliešťom – ako psa ochrániť pred kliešťami?

Tak ako treba myslieť na prevenciu prisatia kliešťov u ľudí, rovnako treba chrániť aj domácich miláčikov, s ktorými trávime čas v prírode. Pre domácich miláčikov sú dostupné rôznorodé prípravky na ochranu pred kliešťami, mnohé z nich možno nájsť na internete aj v bežnej lekárni.

Vhodné je poradiť sa so zverolekárom. Pri voľbe správneho produktu sa totiž zohľadňuje napríklad aj váha a veľkosť psíka. Rôzne preventívne antiparazitiká tiež poskytujú ochranu na rôzne dlhý čas. Dostupné sú napríklad tekuté antiparazitné preparáty (pipety a spot-on pipeta), ktoré sa aplikujú spravidla medzi lopatky psa a následne sa rozotrú po celom tele. Majú kratší účinok, obvykle je ich potrebné aplikovať viackrát ročne.

Zvoliť možno aj spreje fungujúce na podobnom princípe. Pomerne praktické sú antiparazitné obojky pre psy, ktoré nepretržite uvoľňujú účinné látky. Ich účinnosť býva okolo 6 až 8 mesiacov, čo znamená, že jeden obojok obvykle ochráni psa počas celej kliešťovej sezóny v rámci jedného roka. Taktiež sú u veterinára dostupné tablety, ktoré poskytujú ochranu niekoľko mesiacov. 

Formou ochrany je aj očkovanie. Na rozdiel od ľudí možno psíkov očkovať napríklad proti borelióze, tiež babezióze. Ochrana proti kliešťom prenášanými chorobami nie je 100 %, ale vakcína môže pomôcť následne predísť závažnému priebehu ochorenia v prípade nákazy. 

Veríte mýtom o kliešťoch?

Existuje mnoho mýtov a nesprávnych predstáv o kliešťoch a ich odstraňovaní. Jedným z najčastejších mýtov je, že kliešťa treba zakvapkať olejom, alkoholom alebo iným roztokom, aby sa uvoľnil. V skutočnosti môže takýto postup spôsobiť, že kliešť uvoľní obsah svojich čriev do rany, čím sa zvyšuje riziko prenosu infekcií. Ďalším mýtom je, že kliešte skáču z výšky stromov na hostiteľa. Pravda je, že kliešte sa zvyčajne nachádzajú v tráve a nízkych kríkoch, kde čakajú na svojho hostiteľa.

Niektorí ľudia veria, že kliešť je možné odstrániť otočením v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek. Tento postup však môže spôsobiť, že hlavička kliešťa zostane v koži, čo môže viesť k infekcii. Správny spôsob je uchopiť kliešťa pinzetou čo najbližšie pri koži a jemne ho vytiahnuť priamo nahor.

Je tiež dôležité vedieť, že nie všetky kliešte prenášajú choroby. Riziko prenosu infekcie sa zvyšuje, čím dlhšie je kliešť prichytený na hostiteľovi, preto je dôležité ho odstrániť čo najskôr. Poznanie faktov a správnych postupov môže výrazne prispieť k ochrane vášho zdravia aj zdravia vášho domáceho miláčika.

Článok aktualizovaný 18.6.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE