Streptokok v hrdle – aké sú príznaky a ako preliečiť infekciu?

streptokok v hrdle

V okolí, v ktorom sa bežne zdržujeme, sa nachádza nespočetné množstvo mikroorganizmov, vrátane baktérií a vírusov. Mnohé z nich pre nás nepredstavujú patogén, teda nie sú pre človeka pôvodcom nejakého ochorenia.

Iné sú potenciálne patogénne a za určitých okolností môžu viesť k zdravotným problémom. No a do tretej skupiny môžeme zaradiť veľmi nebezpečné mikroorganizmy, ktorým, takpovediac, nik nechce skrížiť cestu. 

K mikroorganizmom, s ktorými sa môžeme stretnúť vo svojom okolí, patria napríklad aj streptokoky. Názov streptokoky už počula asi väčšina z nás, spôsobujú totiž pomerne časté ochorenia. Vyskytovať sa môžu aj v hrdle, kde rovnako môžu prispieť k vzniku ťažkostí. 

Ako infekčný streptokok prenikne do tela? Aké príznaky poukazujú na streptokokovú infekciu? Ako sa dá streptokok liečiť? Aké sú možnosti prevencie streptokokových infekcií? Aká je diagnostika streptokovej infekcie v hrdle? Viac v článku!

Infekčný streptokok – o aký patogén ide?

Streptokoky, latinsky Streptococcus, predstavujú baktérie guľovitého tvaru (tzv. koky) typicky vytvárajúce dlhšie ohnuté retiazky. Názov tohto rodu baktérií pochádza zo slov streptós, čo je ohnutý či skrútený a coccus (kókkos), čo značí bobuľa alebo zrno. Objavené boli v roku 1884 mikrobiológom Friedrichom Juliusom Rosenbachom.

Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes a iné druhy streptokokov

V súčasnosti je známych niekoľko desiatok druhov baktérií. Mnohé z nich sú bežnou súčasťou bakteriálnej mikroflóry pokožky a slizníc a za bežných okolností pre nás nepredstavujú hrozbu. Ide napríklad o druh Streptococcus sanguinis alebo Streptococcus mitis.

Viaceré streptokoky však naopak patogénne sú, a to napríklad Streptococcus pyogenes (streptokok skupiny A), Streptococcus agalactiae (streptokok skupiny B) či Streptococcus pneumoniae (prezývaný pneumokok).

Streptokokové infekcie spôsobené streptokokmi – šarlach, impetigo, streptokoková angína a iné

Rôzne druhy streptokokov môžu spôsobovať rozličné infekcie, pričom každý typ baktérie má špecifické vlastnosti a prejavy. Aké ochorenia vyvolávajú?

  • Infekcie dýchacích ciest – infekcie hrdla, zápal mandlí, zápal hltanu, angínu, šarlach, zápal pľúc aj priedušiek
  • Infekcie močového ústrojenstva – zápal obličiek, infekcie močových ciest
  • Kožné streptokokové infekcie – impetigo
  • Zápal stredného ucha
  • Meningitída (zápal mozgových blán)
  • Infekčné endokarditídy (zápal srdcových chlopní)

Odporúčame: TSH hormón stimulujúci štítnu žľazu – je jeho nedostatok alebo nadbytok problémom?

streptokoky
Depositphotos

Streptokokový zápal hrdla

Ako sme spomenuli vyššie, streptokoky môžu byť aj pôvodcom zápalu v horných dýchacích cestách, hoci tieto nákazy sú častejšie spôsobené vírusmi. Streptokoky môžu postihnúť oblasť hrdla a vyvolať napríklad aj zápal hrtanu či mandlí. Streptokokový zápal hrtana a mandlí najčastejšie spôsobujú streptokoky typu A, respektíve druh Streptococcus pyogenes.

Zriedkavo môže byť pôvodcom aj pneumokok, respektíve Streptococcus pneumoniae. Pri pôsobení určitých faktorov (napr. porucha imunity, iné ochorenie) môžu zápal v hrdle vyvolať aj viridujúce streptokoky (Streptococcus viridans), ktoré sa bežne vyskytujú v ústnej dutine a za normálnych okolností nie sú škodlivé. 

Ako sa streptokoky šíria?

Streptokoky sa bežne šíria ako kvapôčková infekcia. To znamená, že baktérie sú prítomné v kvapôčkach vylučovaných infikovanou osobou pri kýchaní, kašľaní alebo rozprávaní, teda v sekréte z nosa či slinách. Infekcia sa môže ľahko šíriť z človeka na človeka pri úzkom kontakte.

Taktiež môže dôjsť k nákaze skrz kontaminované predmety, napríklad kľučky dverí, kuchynské náčinie alebo predmety v kúpeľni. Ľahko dochádza k šíreniu medzi osobami v kolektíve, napríklad v škôlkach a školách, taktiež v rámci domácnosti. 

Streptokokové infekcie hrdla sa najčastejšie vyskytujú u detí v školskom veku (od 5 do 15 rokov), no postihnúť môžu prakticky kohokoľvek. Do rizikovej skupiny patria staršie osoby, jedinci s oslabenou imunitou či pacienti s chronickými ochoreniami alebo alergici. K rizikovým faktorom patrí tiež preťaženie organizmu. 

Aké má streptokok v hrdle príznaky?

Inkubačný čas pri streptokokovej infekcii hrdla je pomerne krátky – 1 až 4 dni. Obvykle sa prvé symptómy začínajú prejavovať už po 24 hodinách od nákazy. Streptokokový zápal hrdla sa charakteristicky prejavuje bolesťou v hrdle.

Boľavé hrdlo však automaticky neznamená prítomnosť streptokoka. Omnoho častejšie je bolesť v hrdle prejavom virózy, respektíve vírusovej infekcie. Pri streptokokovej infekcii hrdla sa okrem bolesti alebo škriabania a pichania v krku objavujú aj ťažkosti s prehĺtaním potravy. Bežná je strata chuti do jedla, dieťa môže úplne odmietať potravu. 

Okrem toho sa môžu pridať aj tieto príznaky streptokokovej infekcie:

  • horúčka (38 °C a viac),
  • opuch mandlí,
  • začervenané mandle, 
  • biele škvrny v hrdle,
  • drobné červené bodky na podnebí,
  • opuch miestnych lymfatických uzlín,
  • nevoľnosť,
  • zvracanie,
  • bolesti brucha a hlavy,
  • pocity slabosti.

Ako zistiť, či je bolesť hrdla spôsobená vírusmi?

Ak je bolesť hrdla sprevádzaná kašľom, výtokom z nosa, tiež zachrípnutým hlasom, ide o typický znak vírusovej nákazy. Pri vírusovej infekcii obvykle nedochádza k vysokým horúčkam, pridať sa ale môže zápal očných spojoviek. Pri vírusovej infekcii na rozdiel od streptokokovej býva bolesť hrdla miernejšia, spravidla nebýva prítomný výrazný opuch mandlí. 

Odporúčame: Fajčenie v tehotenstve - ako a prečo sa zbaviť tohto zlozvyku?

diagnostika streptokoka
Depositphotos

Diagnostika streptokovej infekcie v hrdle

S bolesťou hrdla nie je vždy potrebná návšteva lekára. Bežné vírusové infekcie možno preliečiť aj doma bez liekov predpísaných lekárom. Avšak, ak prejavy pretrvávajú alebo sa zhoršujú, môže to naznačovať už prítomnosť bakteriálnej nákazy. 

Kedy vyhľadať lekára?

  • Bolesti hrdla neustupujú po liečbe voľnopredajnými liečivami z lekárne a nereagujú na lieky proti bolesti.
  • Symptómy pretrvávajú aj po týždni.
  • Telesná teplota stále stúpa.
  • Objavujú sa problémy s dýchaním.
  • Slintanie a neschopnosť prehĺtať sliny a tekutiny.
  • Objavil sa zafarbený moč.
  • Máte poruchu imunity.

Pri diagnostike ochorenia lekár v prvom rade sleduje prítomné klinické príznaky pacienta. Avšak, iba na základe príznakov nie je spravidla možné určiť pôvodcu ťažkostí, teda či ide o vírusovú alebo bakteriálnu nákazu hrdla, hoci ich prejavy sa môžu mierne odlišovať. 

Preukázať prítomnosť streptokoka v hrdle môže hlavne kultivácia výteru z hrdla. Lekár tiež môže odobrať krv. Krvné testy spravidla odhalia zvýšený počet bielych krviniek a zvýšené hodnoty CRP. Dnes sú však v lekárňach napríklad dostupné aj samodiagnostické testy na detekciu β-hemolytických streptokokových baktérií skupiny A pri infekcii hrdla.

Liečba streptokoka v hrdle – antibiotiká a ďalšie možnosti liečby

Ak lekár odhalí prítomnosť streptokoka v hrdle, obvykle nariadi liečbu antibiotikami, keďže je to bakteriálna infekcia. Okrem toho sa uplatňuje symptomatická liečba, čiže liečba zameraná na tlmenie sprievodných príznakov. Na tlmenie bolesti hrdla sa používajú klasické cmúľacie pastilky, spreje do hrdla alebo roztoky na kloktanie.

Domáce opatrenia na zmiernenie príznakov:

  • Horúčku možno znížiť voľnopredajnými antipyretikami (acylpyrin, paralen). 
  • Dôležitý je dostatočný príjem tekutín. 
  • Vhodné sú teplé kašovité pokrmy a teplé nápoje. 
  • Neodporúča sa podávanie horúcich jedál a tekutín, môžu dráždiť hrdlo. 
  • Okrem toho je nevyhnutný pokoj na lôžku, tiež sa odporúča posilnenie imunity vitamínmi. 
  • Pri užívaní antibiotík je vhodné doplnenie probiotík.

Podporná liečba streptokokovej infekcie prírodnými pomocníkmi

Nápomocné môžu byť aj bylinkové čaje. Odvar z repíka, nechtíka, šalvie, rumančeka alebo tymianu má antiseptické a dezinfekčné účinky. Možno ho použiť aj na kloktanie. Podpornú liečbu streptokokovej infekcie môžu doplniť aj esenciálne oleje, ako napríklad čajovníkový, levanduľový alebo eukalyptový olej, ktoré majú antibakteriálne a protizápalové účinky. 

Tieto oleje sa dajú pridať do aromaterapie alebo rozriedené používať na obklady. Ďalším prírodným pomocníkom je med, ktorý má silné antimikrobiálne vlastnosti a môže upokojiť bolesť v krku. Zvýšený príjem vitamínu C, napríklad z citrusových plodov, posilňuje imunitný systém a podporuje rýchlejšie zotavenie.

Ako predchádzať streptokokovej infekcii?

Čo robiť, aby nás neohrozil streptokok? Prevencia streptokokovej infekcie zahŕňa pravidelné umývanie rúk, vyhýbanie sa kontaktu s chorými osobami, používanie vlastných uterákov a príborov, posilňovanie imunity zdravou stravou a dostatkom spánku, a v prípade ochorenia dodržiavanie hygienických opatrení, ako je zakrývanie úst pri kašli alebo kýchaní.

Článok aktualizovaný 18.9.2024

Aktualizovaný článok: 18.09.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE