Burina, zelina, pýr, chamraď, hnusoba – každý z nás ju volá inak. Tí, čo majú záhradky, presne vedia, o čom hovoríme. Vezmete vedro, motyku alebo iné záhradné náradie, pol dňa sa rýpete v hline, vytrhávate trávy a nepríjemné rastliny, ktoré majú aj pol metrové korene a za pár dní sú vaše riadky s mrkvou presne tak isto prerastené burinou, ako predtým.
Polámané nechty, ruky zájdené zelenou farbou, otlačené kolená a boľavé chrbty. A takto stále dookola. Burina v zámkovej dlažbe, v medzerách v plote, medzi paradajkami i zemiakmi. Existuje niekoľko prípravkov, ktorými môžete odstrániť váš večný problém. My vám prinášame zopár účinných trikov, ktoré sú bezpečné, lacné a celkom jednoduché.
Ako burine predchádzať? Prevencia je kľúčová
Aj keď poznáme množstvo domácich trikov, ako sa buriny zbaviť, najlepším spôsobom je predchádzať jej výskytu. Pravidelné mulčovanie (napr. slamou, drevnou štiepkou či posekanou trávou) vytvára prirodzenú bariéru a zamedzuje slnečnému svetlu preniknúť k burine.
Ďalšou možnosťou sú textilné netkané fólie pod kôrou alebo štrkom. Pomáha aj hustejšie sadenie rastlín, ktoré zabraňuje burine „uchytiť sa“ na voľnej pôde.
Tipy, ako zatočiť s burinou v záhrade:
1. Roztok s vodkou proti plevelu
Zmiešajte šálku vodky, 6 šálok vody a pridajte niekoľko kvapiek prostriedku na riad. Nalejte do fľaše s rozprašovačom. Táto metóda skvele funguje na burinu, ktorá je na priamom slnku. Uvidíte, ako za pár hodín vyschne a scvrkne sa. Len dávajte pozor, aby ste roztok nestriekali i na okolité kvety, pretože ich takto môžete zničiť.
Shutterstock®2. Všestranný ocot a využitie proti burine
Ocot je univerzálnym prostriedkom nielen v našich kuchyniach, domácnostiach, ale nájde svoje využitie i v záhrade. Pripravte si roztok:
- 3,5 litra octu
- 1/4 šálky prostriedku na riad
- 2 šálky epsomskej alebo obyčajnej soli
Ingrediencie zmiešajte a nalejte do fľaše s rozprašovačom. Striekajte na buriny ráno, po opadnutí rannej rosy, prípadne môžete zopakovať i poobede (slnko zlepšuje účinok). Tento ekologický prostriedok na burinu je lacný a neobsahuje nebezpečné toxíny.
3. Vriaca voda dokáže burinu spáliť
Po varení vody na vašu obľúbenú kávu či čaj vám určite trochu z nej ostane. Nevylievajte ju, nenechávajte stáť v kanvici. Polejte ňou burinu vo vašej záhrade. Horúca voda ju doslova spáli a do niekoľkých hodinách uhynie.
4. Ústna voda proti burine
Zmiešajte jednu šálku ústnej vody s jedným litrom teplej vody a postriekajte týmto roztokom burinu vo vašej záhrade. Táto metóda funguje i na odohnanie vošiek.
5. Vypaľovanie buriny horákom
Pre pokročilejších záhradkárov alebo na chodníky a vydláždené časti záhrady môže byť riešením plynový horák na burinu. Počas niekoľkých sekúnd teplota zničí bunkové štruktúry buriny. Používajte opatrne, nikdy nie v suchu a vetre – ale je to veľmi účinné riešenie na miesta, kde iné metódy zlyhávajú.
6. Nočné rytie – pre dlhodobý efekt
Ak burina stále víťazí, vyskúšajte mechanické odstraňovanie s koreňmi pomocou nožového rýľa alebo sťahovača buriny. Robte to po daždi, keď je pôda mäkká. Následne plochu zasypte mulčom a sledujte miesto – ak sa burina znova objaví, zasiahnite hneď, kým je slabá.
Shutterstock®7. Citrónová šťava a jej účinky proti burine
Kyselina v citrónovej šťave zabije aj tie najsilnejšie buriny. Dôkladne ňou nastriekajte celú rastlinu, venujte pozornosť najmä stonke. Pre obzvlášť silnú burinu zmiešajte jeden diel citrónovej šťavy s jedným dielom bieleho octu. Pridajte jednu polievkovú lyžicu kuchynského oleja a pomocou rozprašovača aplikujte na burinu.
8. Sóda bikarbóna na burinu
Posypte sódou bikarbónou rozrastajúcu sa burinu. Sledujte predpoveď počasia a sódu aplikujte len keď je bezvetrie a v najbližších dňoch nehlásia dážď.
9. Kukurica proti burine? Áno, ale v múke!
Múka z kukuričného lepku (tzv. corn gluten meal) sa používa ako organický preemergentný herbicíd – čiže bráni semienkam buriny, aby vôbec vyklíčili. Stačí ju rozsypať na pôdu ešte pred tým, ako burina začne rásť (napr. skoro na jar), a zapracovať jemne do vrchnej vrstvy. Nezabudnite pôdu zaliať. Táto metóda je vhodná napríklad na chodníky, medzi štrkové záhony či pod kríky.
10. Prírodní pomocníci proti burine
Vedeli ste, že niektoré rastliny majú prirodzený účinok proti burinám? Napríklad pagaštan konský, žihľava či nechtík potláčajú rast niektorých druhov nežiaducich rastlín. Zasaďte ich ako ochrannú bariéru na okraje záhonu.
Pozor na tieto chyby pri odstraňovaní buriny
Nepoužívajte soľ vo veľkom množstve – hoci je účinná, môže trvalo znehodnotiť pôdu pre iné rastliny.
Nestriekajte okolo úžitkových rastlín, najmä pri octových a citrónových roztokoch – môžu im ublížiť rovnako ako burine.
Neodkladajte boj s burinou, pretože čím dlhšie ju necháte rásť, tým hlbšie zakorení a ťažšie sa jej zbavíte.
Kedy je najlepší čas na boj s burinou?
Načasovanie je rovnako dôležité ako samotná metóda. Burinu odstraňujte pravidelne a v počiatočných štádiách, kedy je ešte mladá a slabá. Po daždi, keď je pôda vlhká, sa burina vyťahuje oveľa jednoduchšie – vrátane koreňov. Naopak, postrek domácimi roztokmi vykonávajte počas slnečných dní, keď majú zložky ako ocot či vodka najvyššiu účinnosť.
Aktualizovaný článok: 26.06.2025