Aké sú účinky pagaštana konského? Pomôže nielen pri kŕčových žilách!

Pagaštan konský je pomerne známy strom a poľahky ho rozpozná dozaista i menší znalec flóry. Ťažko ho totiž prehliadnuť. Je vysoký, má mohutnú korunu a typicky dlaňovito zložené listy. 

Minimálne na jeseň ho každý rozpozná podľa lesklých semien, ktoré sú často ľudovo nazývané ako gaštany. Tento strom však našiel široké uplatnenie. Drevo sa napríklad používa v stavebníctve, pre rôzne účely sa na jeseň zberajú spomínané semená, koncom jari a počas leta však aj kvety. 

Rôzne produkty z pagaštana konského sú pritom veľkým pomocníkom pri liečbe rozličných neduhov. Od nepamäti je pagaštan využívaný napríklad pri problémoch s kŕčovými žilami. Aké je využitie pagaštana a rôzne účinky?

Poznáte pagaštan konský?

Pagaštan konský, latinsky Aesculus hippocastanum a ľudovo tiež divý gaštan, je mohutný listnatý opadavý strom z čeľade mydlovníkovité. Jeho domovinou je údajne oblasť Balkánu a Malej Ázie. Dnes je rozšírený naprieč celou Európou, pričom sa vyskytuje predovšetkým v miernom pásme. Je často sadený v parkoch či záhradách ako okrasná drevina, nájdeme ho rásť pri cestách aj v blízkosti obydlí.

Stromy pagaštana konského spravidla dorastajú do výšky okolo 20 až 30 metrov. Stromy sú charakteristické mohutnou korunou a až 2 metre širokými kmeňmi. List pagaštana konského je dlaňovito zložený, pričom každý sa skladá z piatich alebo siedmich lístkov vajcovitého tvaru s nerovnomerne zúbkatým okrajom. 

Súkvetia pagaštana konského sa objavujú zvyčajne od apríla či mája do júna až júla a sú usporiadané vo veľkých vzpriamených súkvetiach kužeľovitého tvaru. Môžu dosahovať dĺžku pokojne až 30 centimetrov. Majú zväčša bielu až krémovú farbu so žltými či červenkastými kresbami. 

Plody pagaštana konského

Po ich odkvitnutí sa na stromoch objavujú suché pukavé plody, ktorými sú ostnaté tobolky. Pichľavý plod pagaštana ukrýva semená, ktoré vyzerajú v podstate ako jedlé gaštany. Semená pagaštana konského však jedlé nie sú.

Liečivé plody a semená i kvety sa v rámci tradičnej ľudovej medicíny zberajú na liečebné účely. A prečo vlastne tento liečivý pagaštan dostal prívlastok konský? V minulosti bol totižto údajne využívaný pri liečbe dýchavičnosti koní. Ďalšie zdroje však uvádzajú aj iný pôvod názvu.

Odporúčame: Aké sú účinky hnedej ryže? Pre toto je vítanou súčasťou jedálnička!

pagaštan konský

Zdroj: Shutterstock®

Aké účinné látky obsahuje pagaštan?

Pagaštan konský obsahuje množstvo účinných a farmakologicky významných látok. Spomenúť môžeme triesloviny, flavonoidy, saponíny, escín, rôzne glykozidy, triterpény, z flavonoidov napríklad cenný kvercetín, taktiež viaceré vitamíny. Mnohé obsiahnuté zložky majú silné antioxidačné vlastnosti.

Liečivé účinky pagaštana konského

Pagaštan je v prvom rade známy predovšetkým svojím blahodarným vplyvom na cievy a celkovo obehovú sústavu. Produkty, ktoré obsahujú extrakt pagaštana konského:

 • majú protizápalový účinok a zvyšujú pevnosť cievnych stien, čo prispieva aj k prevencii problémov, akým sú napríklad popraskané cievky,
 • našli uplatnenie pri liečbe rozličných porúch krvného obehu, osvedčili sa v boji proti kŕčovým žilám či hemoroidom, tiež pri poruchách periférneho prekrvenia,
 • môžu byť osožné aj pri zápaloch žíl,
 • priaznivo vplývajú na prekrvenie končatín a celého organizmu,
 • preventívne pôsobia proti vzniku trombózy, a teda tvorbe krvných zrazenín na stenách ciev,
 • zmierňujú vonkajšie aj vnútorné žilové problémy, taktiež pomáhajú pri poruchách lymfatického obehu.
 • eliminujú nepríjemné pocity ťažkých nôh či nočné kŕče v nohách.

Pagaštan ďalej môže pomôcť pri reumatických bolestiach, artritíde, boľavých kĺboch, vredoch predkolenia, zle sa hojacich ranách aj ekzémoch. Taktiež je v rámci tradičnej ľudovej medicíny využívaný pri žalúdočných kataroch, hnačkách, vysokom cholesterole aj chorobách dýchacích ciest a kašli. Ženám pomôže zatočiť s menštruačnými ťažkosťami a kŕčmi. 

Odporúčame: TOP bylinky na pečeň: Ktoré ju pomôžu očistiť a podporia jej funkciu?

produkty z pagaštanu

Zdroj: Shutterstock®

Čaj a odvar z kvetov pagaštana konského

Ako sme spomínali už vyššie, z pagaštana konského sa pripravujú rozličné prírodné produkty. Z opadaných gaštanov je možné na jeseň pripraviť domácu liečivú masť, vysušené kvety sú zase určené na prípravu čaju.

Ak neobľubujete zber bylín a rastlín a výrobu vlastných prírodných produktov, nezúfajte. Dnes sa po výrobkoch s výťažkami z pagaštana konského môžete poobzerať v lekárňach, na internete aj v predajniach so zdravou výživou.

Čaj zo sušených kvetov sa užíva vnútorne pri bolestiach hlavy či žalúdočných aj menštruačných kŕčoch, taktiež má priaznivý vplyv na krvný obeh. Rovnako je možné zo sušených kvetov pripraviť silnejší odvar na vonkajšie použitie. Je určený na ošetrenie poranenej či ekzematickej pokožky aj menších popálenín, taktiež sa aplikuje vo forme obkladov na opuchnuté časti tela, účinne totiž odstraňuje opuchy.

Masť z pagaštana konského

Dostupné sú rozličné mastičky a krémy s výťažkami z pagaštana konského. Spravidla majú skvelé hojivé a protizápalové vlastnosti. Je nimi možné zvonka ošetrovať kŕčové žily, vonkajšie hemoroidy, drobné popáleniny, zapareniny, boľavé kĺby aj unavené chodidlá.

Recept na masť z pagaštana konského:

Ingrediencie:

 • 300 g bambuckého masla

 • 4 hrste nadrobno nasekaných semien pagaštana
 • 2 ČL včelieho vosku

Postup: Semená pagaštana konského naložíme do bambuckého masla, ktoré sme si rozpustili vo vodnom kúpeli. Je vhodné ich nakrájať na čo najmenšie kúsky, aby sa z nich dôkladne uvoľnili účinné látky. Povaríme pár minút a odstavíme. Necháme lúhovať 24 hodín.

Potom zmes opäť zahrejeme, pridáme včelí vosk, povaríme 10 minút, odstavíme a necháme odstáť ďalších 24 hodín. Tento postup zopakujeme aj tretíkrát. Potom zahriatu zmes scedíme a masť uskladníme vo vhodných nádobách. Táto masť je dobrá na kŕčové žily či metličkové žilky aj bolestivé či opuchnuté kĺby.

Odporúčame: ​Ako si vyrobiť domáce zázvorové cukríky? Tento recept musíš poznať!

pagaštanový olej

Zdroj: Depositphotos

Tinktúra z pagaštanu konského

Okrem toho je možné zohnať aj kvapky a tinktúry z pukov pagaštana konského, ktoré sa po kvapkách užívajú ako výživový doplnok. Podporujú cirkuláciu krvi a prispievajú k spevneniu ciev. Celkovo napomáhajú posilniť zdravie kardiovaskulárneho systému.

Pri používaní akýchkoľvek výrobkov z pagaštana vždy dodržujte odporúčané dávkovanie aj spôsob použitia. Stanovená denná dávka nesmie byť presiahnutá. V prípade potreby sa ohľadom ich používania môžete poradiť s lekárom.

Gaštanový olej z pagaštana konského

Ingrediencie:

 • 20 plodov pagaštana konského

 • hrsť nasekaných vetvičiek rozmarínu
 • hrsť kvetov rebríčka
 • kvalitný rastlinný olej (napr. olivový)

Postup: Gaštanové plody nakrájame a zmiešame s bylinkami. V sklenej fľaške zalejeme olejom a uzavrieme. Necháme lúhovať 3 týždne. Potom scedíme cez plátno a uskladníme v čistej nádobke. Používame niekoľkokrát denne na potretie boľavých kĺbov, kŕčových žíl, unavených nôh. Olej je skvelý na masáž opuchov lymfatického systému. 

Článok aktualizovaný 9.12.2023

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE