Nedávno sme sa zaoberali otázkou, ktoré oleje sú vhodné na tepelnú úpravu potravín. Predstavili sme si hneď niekoľko z nich, ktoré je možné využiť nielen na varenie, ale aj občasné vysmážanie a fritovanie. Vhodné sú najmä z toho dôvodu, že sú značne odolné a prepaľovať a rozkladať sa začínajú až pri vysokých teplotách. Niektoré z nich majú bod zadymenia až nad 200 °C, čiže sú ideálne na tepelnú úpravu potravín.
Mnohé oleje však takto odolné nie sú. To však ani zďaleka nie je nejakou negatívnou vlastnosťou. Tieto oleje sú totiž mnohokrát veľmi zdravé a mali by mať v našom jedálničku svoje miesto. Jednoducho sa len nekamarátia s teplom, a preto sú vhodné skôr pre studenú kuchyňu.
Oleje v studenej kuchyni
Takzvaný bod zadymenia nám napovedá, pri ktorej teplote sa olej začína rozkladať. Pri prepaľovaní oleja pritom vznikajú škodlivé látky, ktoré majú negatívny vplyv na naše zdravie. Preto by sme vždy mali voliť vhodný olej. Niektoré sú veľmi stabilné. Napríklad avokádový olej má bod zadymenia až okolo 250 °C.
V porovnaní s tým majú mnohé oleje tento bod niekde medzi 100 až 160 °C. To znamená, že tieto oleje sú oveľa vhodnejšie do studenej kuchyne. Málo odolné sú pritom hlavne oleje, ktoré sú bohaté na cenné nenasýtené mastné kyseliny (omega-3 mastné kyseliny, omega-6, omega-9). A práve tie sú významné pre naše zdravie. Ide hlavne o panenské za studena lisované oleje.
Takéto oleje sa ľahko prepália a podliehajú oxidácii. Sú ideálnou prísadou do šalátov či dochucovadlom hotových jedál. Mnohé z nich sa tiež po lyžičkách užívajú ako výživové doplnky. A ktoré to sú? Ktoré prírodné panenské oleje lisované za studena sa oplatí používať v kuchyni? Ktorý olej má aké účinky?
Odporúčame: TOP dôvody, prečo jesť quinou: Je skutočne taká úžasná?
Zdroj: Depositphotos
Toto sú najlepšie tuky do studenej kuchyne:
1. Ľanový olej
Ľanový olej je hotovým zázrakom pre naše zdravie. Aké má ľanový olej účinky? Je plný omega-3 mastných kyselín aj vitamínu E. Známy je najmä svojím blahodarným vplyvom na tráviaci trakt človeka. Upravuje proces trávenia a eliminuje zápchu. Môže pomôcť aj pri problémoch so zápalom čriev. Pôsobí antioxidačne aj antisepticky.
Ochraňuje bunky, upravuje krvný tlak aj cholesterol a pomáha pri bolestivej menštruácii. Dymový bod oleja je niečo tesne cez 100 °C. To znamená, že je to olej vhodný do studenej kuchyne, inak sa ničí a stráca cenné látky. Ak chcete užívať ľanový olej na podporu zdravia, dopriať si môžete jednu až dve lyžičky oleja denne. Podporíte tak napríklad správne vyprázdňovanie.
2. Konopný olej pre zdravé črevo
Ďalším úžasným olejom je aj konopný olej, ktorý sa hodí do studenej kuchyne (bod zadymenia okolo 160 °C), a teda do šalátov, zálievok a podobne. Rovnako si môžete dopriať lyžičku tohto oleja ráno nalačno. A v čom je taký jedinečný? Olej zo semien konopy siatej v sebe ukrýva omega-3 aj omega-6 mastné kyseliny i vitamíny E a C či vitamíny skupiny B. Taktiež telu doplní nejeden minerál.
Znižuje hladinu zlého LDL cholesterolu a podporuje činnosť srdca, čím prispieva k prevencii vážnych kardiovaskulárnych ochorení. Okrem toho má blahodarný vplyv aj na hladinu hormónov v tele. Môže predstavovať podpornú liečbu hormonálnej nerovnováhy či príznakov menopauzy.
Odporúčame: Viete, prečo jesť arašidy pravidelne? Týchto 7 účinkov musíte poznať!
Zdroj: Depositphotos
3. Sezamový olej
Na studenú kuchyňu alebo aj tepelnú úpravu pri nižších teplotách je vhodný studený lisovaný olej zo sezamových semien. Môžete ho pridať do hotovej polievky či omáčky, ovsenej kaše či zeleninového šalátu. Taktiež je ho možné využiť napríklad pri príprave rýb na pare.
Tak si zachová svoje skvelé zloženie a jedinečné účinky. Obsahuje potrebné polynenasýtené mastné kyseliny, antioxidanty, vitamíny A aj E a zinok či meď. Má antiseptické a detoxikačné účinky. Podporíte ním pravidelné vyprázdňovanie, prečistenie tráviaceho traktu i dobrú hladinu cholesterolu či krvného tlaku. Pomáha pri nervovom napätí, strese a poruchách spánku.
4. Tekvicový olej pre labužníkov
Medzi najobľúbenejšie panenské oleje patrí aj chutný tekvicový olej. Ten má taktiež skôr nižší bod zadymenia, a to okolo 140 °C. Vhodný je do šalátov a dokonale sa hodí na dochutenie krémových polievok, napríklad tekvicovej spolu s praženými tekvicovými semienkami. Využiť ho môžete aj pri príprave domácich nátierok či dresingov.
A prečo povedať práve tomuto oleju áno? Tekvicový olej posilňuje imunitu, znižuje krvný tlak, chráni bunky pred účinkami voľných radikálov a podporuje metabolizmus. Jednoznačne sa ho oplatí používať aj zvonka. Podporí regeneráciu vlasov, zabojuje proti ich vypadávaniu, odstráni problém s lámavými nechtami a ochráni pokožku pred vysúšaním.
Bude vás zaujímať: Prečo používať extra panenský olivový olej
Zdroj: Depositphotos
5. Panenský repkový olej
Medzi oleje v studenej kuchyni môžeme taktiež zaradiť aj repkový olej. Avšak, na mysli máme studený lisovaný olej, nie rafinovaný, ktorý je vhodný na vyprážanie. Panenský repkový olej, získavaný za studena lisovaním semien repky olejnej, je cenený pre jemnú, takmer neutrálnu chuť a všestrannosť v kuchyni, čo ho robí ideálnym pre šalátové dresingy, omáčky, a ako dokončovací olej pre rôzne studené pokrmy.
Jeho vysoký obsah mononenasýtených tukov a omega-3 mastných kyselín prispieva k podpore srdcového zdravia a znižovaniu zápalu, čím sa stáva zdravou voľbou pre každodennú konzumáciu. Panenský repkový olej je tiež bohatý na vitamín E, silný antioxidant, ktorý pomáha chrániť telo pred voľnými radikálmi a podporuje zdravú pokožku.
6. Olej z vlašských orechov
Nakoniec vám môžeme odporučiť aj orieškové oleje, a to napríklad olej z vlašských orechov. Ak ho použijete pri tepelnej úprave potravín, len ho zničíte. Doprajte si jednu čajovú lyžičku ráno nalačno či večer pred spaním, alebo ho využívajte len v studenej kuchyni.
Je opäť plný zdravých mastných kyselín či vitamínu E, ktorý je významných antioxidantom v našom tele. Vďaka tomuto oleju môžete mať hladinu krvného tlaku aj cholesterolu pod kontrolou. Taktiež blahodarne vplýva na nervový systém človeka. Podporuje pamäť aj koncentráciu. Okrem toho napomáha eliminovať zápchu či plynatosť a prispieva k prevencii rakoviny hrubého čreva.
Článok aktualizovaný 8.2.2024