Rakovina hrdla – aké časti môžu byť postihnuté a aké sú príznaky?

rakovina hrdla

Rakovina je aj napriek modernej medicíne stále obrovským strašiakom. Po srdcovo-cievnych ochoreniach ju radíme k najčastejším príčinám smrti. Známych je mnoho činiteľov, ktoré prispievajú k tomu, že nás rakovina neustále sužuje. Tieto faktory sa môžu týkať životného štýlu jedinca, tiež vrodených predispozícií. Riziko vzniku niektorých druhov rakoviny dokonca môže zvyšovať prekonanie iného ochorenia (napr. nejakej infekcie).

Niektoré druhy rakoviny sa v súčasnej dobe vyskytujú stále vo väčšej miere. Ide napríklad o rakovinu pľúc, rakovinu hrubého čreva a konečníka, rakovinu prostaty či rakovinu prsníka. K druhom rakoviny s vyšším výskytom v niektorých krajinách patrí aj rakovina pečene, rakovina vaječníkov či rakovina žalúdka alebo pankreasu.

Mnohé druhy nádorových ochorení sú naopak pomerne zriedkavé, a to napríklad niektoré kožné nádory, tiež nádory v mozgu, u žien nádory vulvy a mnohé iné. Ani nádory v oblasti hrdla nie sú práve často sa vyskytujúce. Čo je rakovina hrdla a kvôli akým príčinám vzniká? Aké môžu byť príznaky rakoviny hrdla? Ako sa rakoviny hrdla lieči? Čo treba vedieť o rakovine ústnej dutiny? Viac v článku!

Odporúčame: Rakovina hrubého čreva patrí na Slovensku k najčastejším druhom rakoviny. Čo ju spôsobuje?

príznaky rakoviny hrdla
Depositphotos

Čo je rakovina hrdla?

Hrdlo je časť tela začínajúca sa v zadnej časti úst za ústnou dutinou, ktorá predstavuje vchod do hltana a hrtana. Ide o vnútornú prednú časť krku, ktorá zahŕňa spomenutý hrtan a hltan a taktiež mandle a hlasivky. V oblasti hrdla sa stretávame s niekoľkými druhmi nádorových ochorení, ktoré postihujú ktorúkoľvek spomenutú časť.

Typy rakoviny hrdla na základe umiestnenia nádoru

Zahrnúť sem možno rakovinu hltana a hrtana, ako aj mandlí. Pod rakovinu hrtana radíme aj rakovinu hlasiviek (glotická rakovina) a rakovinu z hrtanovej príklopky zvanej epiglotis (supraglotická forma rakoviny hrtana). Hlasivky sú zložené útvary v hrtane, hrtanová príklopka sa zase nachádza na rozhraní hrtana a hltana. Spomenuté druhy nádorových ochorení vo všeobecnosti radíme do skupiny rakovín hlavy a krku, respektíve medzi nádory orgánov v oblasti hlavy a krku. 

Príznaky rakoviny hrdla – bolesť hrdla, zmeny hlasu, problémy s prehĺtaním

Pri nádoroch v oblasti hrdla možno sledovať niekoľko charakteristických príznakov, no tie sa môžu mierne líšiť v závislosti od umiestnenia nádoru, respektíve od toho, ktorý orgán je postihnutý. Prvotné štádiá však bývajú zväčša bezpríznakové a zjavné prejavy sa dostavujú až neskôr. Keď nádor rastie, môže utláčať okolité tkanivá a orgány, čo je častou príčinou mnohých zdravotných ťažkostí.

Na nádor v hrdle môžu poukazovať rôzne symptómy, ktoré sa môžu týkať dýchania alebo prehĺtania potravy, tiež rozprávania a hlasu. U vysokého percenta pacientov s nádorom v oblasti hrdla sa objavuje dlhodobé zachrípnutie. Hlas pacienta môže byť chrapľavý a zhrubnutý, objaviť sa môže až problém so zreteľným rozprávaním. K tomu sa v neskorších štádiách môžu pridružiť všeobecné celkové príznaky.

Na nádor v hrdle môžu poukazovať aj tieto symptómy:

  • pretrvávajúce alebo pravidelne sa opakujúce bolesti v krku,
  • nehojace sa vredy alebo rany vzadu v krku,
  • pocit cudzieho telesa v hrdle.
  • hmatateľná hrčka v krku,
  • problémy s prehĺtaním potravy,
  • pretrvávajúci kašeľ,
  • neustále nutkanie na odkašliavanie,
  • pretrvávajúci chrapot,
  • zmeny pri dýchaní, sipot,
  • časté krvácanie z nosa,
  • vykašliavanie krvi,
  • bolesti hlavy,
  • zväčšené lymfatické uzliny krku,
  • časté zaľahnutie v ušiach,
  • opuchy v oblasti čeľuste,
  • časté infekcie dutín (pri nádoroch mandlí),
  • chudnutie.

Možné príčiny a rizikové faktory nádorov v hrdle – alkohol, fajčenie, ľudský papilomavírus (HPV) a iné

Presné príčiny mnohých nádorových ochorení v podstate nepoznáme, hovoriť môžeme predovšetkým o rôznych vonkajších a vnútorných faktoroch, ktoré môžu zvyšovať riziko rozvoja daného ochorenia. Nádory v oblasti hrdla v omnoho vyššej miere postihujú mužov, pričom najviac pacientov má nad 65 rokov. Vyššie riziko je však pozorované už u jedincov nad 40 rokov. 

Istú rolu vo vzniku ochorenia môžu zohrávať rôzne dedičné faktory, respektíve genetická predispozícia. Avšak, väčší vplyv spravidla majú vonkajšie faktory týkajúce sa najmä životného štýlu. Rakovina v oblasti hrdla sa často vyskytuje u fajčiarov, u nefajčiarov je tento druh nádorového ochorenia skôr zriedkavý. 

V súvislosti so zhubnými ochoreniami v oblasti hrdla sa diskutuje aj o vplyve týchto rizikových faktorov:

  • žuvanie tabaku,
  • nadmerná konzumácia alkoholu,
  • kontakt s azbestom,
  • kontaminácia ťažkými kovmi,
  • infekcia ľudským papilomavírusom HPV (infekcia HPV je sexuálne prenosná infekcia, rizikový je v tomto smere orálny sex),
  • infekcia Epstein-Barrovej vírusom EPV (pôvodca infekčnej mononukleózy).

Odporúčame: HDL cholesterol nie je žiaden strašiak pre zdravie, ale pomocník. Čo o ňom treba vedieť?

ultrazvukové vyšetrenie
Depositphotos

Diagnostika rakoviny hrdla

Pri výskyte vyššie spomínaných zdravotných ťažkostí je vhodné konzultovať zdravotný stav s lekárom. Menované príznaky môžu byť spôsobené mnohými inými príčinami, preto je potrebná dôsledná diagnostika, ktorá preukáže prítomnosť nádoru alebo odhalí inú príčinu ťažkostí. Diagnostika zahŕňa v prvom rade odobratie anamnézy a fyzikálne vyšetrenie.

Potrebné je obvykle vyšetrenie u otorinolaryngológa. Otorinolaryngológia sa zaoberá diagnostikou a liečbou ochorení ucha, nosa, nosovej dutiny a prinosových dutín, hltana a hrtana. Uplatňujú sa zobrazovacie metódy, vrátane ultrazvuku, RTG, magnetickej rezonancie či CT.

Potrebná môže byť laryngoskopia, pri ktorej si lekár pomocou malej kamery zavedenej cez nos alebo ústa do krku prezrie sliznicu hrtana. Možné je tiež pri vyšetrení odobrať vzorky (biopsia) podozrivého tkaniva na histologické vyšetrenie. 

Odporúčame: Downov syndróm – čo zvyšuje riziko jeho výskytu u dieťaťa?

Liečba rakoviny hrdla

Liečbu stanovuje lekár s ohľadom na viaceré kritériá – umiestnenie, veľkosť a typ nádoru, štádium choroby, vek pacienta a jeho zdravotný stav a ďalšie. Aj pri nádoroch v oblasti hrdla sa využívajú obdobné metódy liečby ako pri iných druhoch rakoviny. Ak je nádor operovateľný, pristupuje sa k chirurgickému odstráneniu malígnych (zhubných) buniek. Vo vážnejších prípadoch je potrebné aj odstránenie častí alebo celých orgánov, napríklad časti hrtana, celého hrtana s hlasivkami, krčných mandlí a podobne. 

Okrem toho sa uplatňuje rádioterapia alebo chemoterapia, prípadne cielená biologická liečba. Tieto metódy liečby sa využívajú napríklad na zmenšenie nádoru pred operáciou, alebo aj na zlepšenie stavu pacienta v prípade neoperovateľných nádorov. Jednotlivé metódy liečby je možné tiež podľa potreby kombinovať.

Prognózy pri rakovine hrdla

Úspešnosť liečby závisí od mnohých faktorov, vrátane typu nádoru a štádiu ochorenia v čase stanovenia diagnózy. Prognóza pri rakovine hrdla sa výrazne zlepšuje, ak je ochorenie diagnostikované v počiatočných štádiách, kedy sú možnosti liečby najefektívnejšie.

Medzi hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú úspešnosť liečby, patrí veľkosť nádoru, jeho lokalizácia a rozsah rozšírenia do okolitých tkanív či lymfatických uzlín. Prognóza je taktiež úzko spätá so životným štýlom pacienta, napríklad ukončenie fajčenia a zlepšenie celkovej životosprávy môžu podporiť úspech liečby.

Prevencia rakoviny hrdla

Rakovine hrdla sa dá vo veľkej miere predchádzať dodržiavaním zdravého životného štýlu a eliminovaním rizikových faktorov. Hlavnú úlohu v prevencii zohráva vyhýbanie sa fajčeniu, alkoholu a infekciám, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku ochorenia. Významná je aj pravidelná starostlivosť o zdravie a včasné vyhľadanie lekárskej pomoci pri akýchkoľvek pretrvávajúcich problémoch s hrdlom.

  • Vyhnite sa fajčeniu a obmedzte alkohol – oba faktory významne zvyšujú riziko rakoviny hrdla.
  • Očkovanie proti HPV – ľudský papilomavírus (HPV) je jedným z hlavných rizikových faktorov pre vznik niektorých typov rakoviny hrdla.
  • Zdravá strava – konzumácia ovocia, zeleniny a potravín bohatých na antioxidanty môže podporiť imunitný systém a znížiť riziko vzniku rakoviny.
  • Chráňte sa pred infekciami – predchádzajte prenosným chorobám, ktoré môžu ovplyvniť zdravie hrdla, napríklad dodržiavaním správnej hygieny a bezpečného sexuálneho správania.
  • Pravidelné preventívne prehliadky – neznížia riziko, no včasné zachytenie zmien v hrdle môže výrazne zvýšiť šancu na úspešnú liečbu.

Aktualizovaný článok: 13.12.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE